Nudności i wymioty u ciężarnych

Ponad połowa kobiet w ciąży cierpi z powodu nudności i wymiotów podczas jej trwania. Ponieważ każda kobieta jest inna, jak również każda ciąża, dolegliwości te różnie przebiegają. Nudności i wymioty pojawiają się około 6. tygodnia ciąży. Zwykle mówi się o nich jako o „porannych nudnościach”, ale mogą występować w ciągu całego dnia. W około 80% przypadków dolegliwości te mijają około 12. tygodnia ciąży, choć czasami zdarza się, że kobieta boryka się z nimi przez całą ciążę. Pozostałe 20% doświadcza nudności dłużej niż przez kilka pierwszych tygodni. Dolegliwości mogą mieć wpływ na porządek dnia kobiety, a czasami wymuszają w nim zmiany.

Polecane wideo:

Dlaczego w ciąży dokuczają nudności i wymioty?

Nie wiadomo, co dokładnie wywołuje poranne mdłości i wymioty u ciężarnej. Badania naukowe wskazały jednakże na związek gonadotropiny kosmówkowej (hormon hCG) z tymi dolegliwościami. Sam hormon, według naukowców, nie powoduje dolegliwości w ciąży – odpowiadają za nie najprawdopodobniej substancje, które stymulują jej syntezę we wczesnym etapie ciąży. Obecnie znanych jest co najmniej 11 działających lokalnie hormonów, które stymulują wydzielanie i uwalnianie hormonu hCG z łożyska. Potrzebne są jednak dalsze badania, by to potwierdzić.

Wymioty w ciąży

W większości przypadków nudności i wymioty we wczesnej ciąży nie są zagrożeniem dla matki ani dziecka. Krótkie niedobory w diecie nie mają aż takiego wpływu na przebieg ciąży, ale przewlekłe i uciążliwe dolegliwości w ciąży już tak. Przeważnie po kilku tygodniach kobietom wraca apetyt i organizm zatrzymuje już pokarmy. Jeśli jednak kobieta nadal nie może normalnie przyjmować pożywienia i płynów, powinna skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to doprowadzić do odwodnienia organizmu. W wielu przypadkach potrzebna jest wtedy hospitalizacja – podawane są wtedy witaminy i płyny. Jeśli kobieta oddaje mocz rzadko lub ma on ciemnożółty kolor, może to być sygnałem wystąpienia odwodnienia. Nudności i wymioty w ciąży trudno kontrolować, dlatego im wcześniej problem jest rozpoznany, tym lepiej.

Sposoby na nudności w ciąży

Co robić w wypadku wymiotów i nudności w czasie ciąży? Oto wskazówki, które mogą pomóc w ich opanowaniu.

Po pierwsze – dieta

 • Po przebudzeniu warto zjeść kilka krakersów i pozostać w łóżku przez około 15 minut.
 • Należy wstawać powoli i nie kłaść się po posiłku.
 • Można spróbować jeść posiłki i przekąski tak często, aby brzuch nie był pusty, np. co dwie godziny.
 • Nie należy wahać się jeść, co się lubi. Warto jednak unikać potraw ostrych, smażonych lub tłustych.
 • Jeśli sam zapach gotowania powoduje mdłości, warto poprosić kogoś innego o przygotowanie posiłków lub wietrzyć pomieszczenie.
 • Warto także spróbować jeść chłodniejsze potrawy zamiast gorących – pachną one wtedy mniej intensywnie.
 • W niektórych przypadkach nudności w ciąży przykre objawy pomaga łagodzić zapach cytryny lub imbiru.
 • Należy pić często, ale małe ilości płynów.
 • Warto unikać przyjmowania płynów podczas posiłku i bezpośrednio przed lub po nim.
 • Te pokarmy mogą pomóc uporać się z nudnościami w ciąży: chipsy, precle, pikle, lemoniada, masło orzechowe, brązowy ryż, jabłka, orzechy, plastry selera, ziemniaki, żelatyna, bulion, woda gazowana, piwo imbirowe, krakersy, arbuz.

Po drugie – styl życia

 • Kobieta winna odpoczywać tak często jak może, ponieważ poranne mdłości i nudności nasilają się, gdy kobieta jest zmęczona. Zwykle kobieta potrzebuje więcej snu podczas pierwszego trymestru.
 • Warto unikać gorących i dusznych miejsc, bo mogą też przyczyniać się do powstawania dolegliwości, a w zamian dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu.
 • W niektórych przypadkach pomagają zabiegi akupresury, ale należy skonsultować się z lekarzem przed ich zastosowaniem.
 • Imbir – może pomóc w kłopotach żołądkowych, jeśli dostarcza się go w dawce 250 mg cztery razy dziennie.
 • Warto też sprawdzić, czy za nudności w ciąży nie odpowiada tabletka z witaminami. Jeśli pojawią się one po jej zażyciu, warto odstawić ją i przyjmować sam kwas foliowy.

  Czego należy unikać w ciąży?

Należy zwrócić uwagę na produkty pochodzenia naturalnego, które są zwykle postrzegane jako bezpieczne. Jednakże przed przyjmowaniem ziołowych środków należy porozmawiać najpierw z lekarzem.

Kobiety w ciąży powinny unikać zażywania środków dostępnych bez recepty, ale istnieją bezpieczne preparaty wydawane na receptę, które mogą załagodzić nudności i wymioty w ciąży. Może przepisać je lekarz prowadzący ciążę. Również suplementacja witaminy B12 (10-25 mg trzy-cztery razy dziennie) może wpłynąć pozytywnie na te dolegliwości w ciąży.

Przeważnie nudności w czasie ciąży związane są z jej wczesnym etapem i potem mijają całkowicie. Kobiety, u których były one delikatne lub umiarkowane, zwykle początkowo przybierają na wadze mniej. Rzadko zdarza się, aby był to powód do zmartwień, o ile kobieta wcześniej miała prawidłową wagę. Zwykle podczas ciąży kobieta przybiera na wadze 6,5-11 kilogramów, ale wszystko zależy od jej wcześniejszej wagi. Istnieje niewielkie ryzyko, że przewlekłe wymioty w ciąży lub zbyt małe przybieranie kobiety na wadze podczas ciąży może przyczynić się do obniżenia wagi dziecka lub, że będzie ono mniejsze.

Kobiety, które nie radzą sobie z dolegliwościami w ciąży, czują się czasem niezrozumiane. Może to wywoływać u nich stany depresyjne. Dlatego warto powiedzieć o wszystkim najbliższym – o tym, jak kobieta się czuje, co wpływa na jej samopoczucie.

Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Lindemann O., Ortemberg A., Ciąża i poród naturalny, Bellona, Warszawa 2008, ISBN 978-83-11-10962-9
 • Dambro M.R. 5 minut konsultacji klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-97-3
 • Hyla-Klekot L., Kokot F. (red.), Davidson Choroby wewnętrzne, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-074-0

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec
Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży, choć zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka, jest dość dokuczliwą dolegliwością ciążową. Nie musisz (...) się godzić na milczące znoszenie bólu głowy w ciąży. Istnieją naprawdę...

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Brak apetytu w ciąży

Brak apetytu w początkowej fazie ciąży nie powinien budzić niepokoju u przyszłej mamy. Jest to okres, gdy kobieta ciężarna zmaga się z mdłościami (...) ciężarnej spowodowany jest mdłościami i wymiotami,...

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Migrena w ciąży

Migrena w ciąży, choć zdarza się stosunkowo rzadko, jest bardzo dokuczliwą i męczącą dolegliwością. Szacuje się, że około 15% kobiet ciężarnych (...) cierpi na migrenowe bóle głowy. Kobiety na co dzień borykające się z migreną w czasie...

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży to jedna z tych dolegliwości, które pojawiają się wraz z rozwojem płodu i nasilaniem się zmian hormonalnych zachodzących (...) w organizmie kobiety. Na początku ciąży przyszłe mamy nie mają zazwyczaj...

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Senność w ciąży

, jak mdłości i wymioty. Ma to niebagatelny wpływ na wyczerpanie organizmu kobiety w ciąży. Ponadto może się zdarzyć, że przyczyną senności w ciąży (...) i dolegliwości towarzyszące...

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Senność w czasie ciąży

Senność w czasie ciąży

Senność w ciąży jest częstym stanem.

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Złe samopoczucie w ciąży

Złe samopoczucie w ciąży

Złe samopoczucie i mdłości to typowe objawy towarzyszące ciąży. Jeśli możesz staraj się często odpoczywać.

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

niepowściągliwych wymiotów ciężarnych - najcięższej formy porannych mdłości. Na szczęście taką przypadłość można łatwo leczyć. (...) Nie zapominaj o jedzeniu Jedzenie kilku mniejszych posiłków dziennie może pomóc w...