Trwa ładowanie...

Nimfa kleszcza. Czy jest groźna i jak się przed nią ustrzec?

 Ewa Rosiecka
18.01.2021 18:35
Nimfę kleszcza możemy spotkać w parkach, lasach i łąkach
Nimfę kleszcza możemy spotkać w parkach, lasach i łąkach (GettyImages)

Nimfa kleszcza, mimo swoich niewielkich rozmiarów może być równie groźna, jak dorosły osobnik. Porównywalna do ziarenka piasku - jej długość wynosi około 1,5 milimetra, przez co trudno ją zauważyć i łatwo pomylić z pieprzykiem lub zabrudzeniem. Nie można jej bagatelizować, ponieważ przenosi wiele szkodliwych patogenów, zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Jak usunąć nimfę kleszcza i w jaki sposób ustrzec się przed ugryzieniem? Sprawdź!

spis treści

1. Co to jest nimfa kleszcza?

Nimfa kleszcza jest przejściowym stadium kleszcza. Z jaja złożonego przez dorosłą samicę wykluwa się larwa, która przeszktałca się w nimfę. W tym stadium żeruje najczęściej na drobnych ssakach, po czym po nasyceniu się krwią staje się dorosłym osobnikiem.

Nimfa jest brązowo-czarnego koloru i ma około 1,5 milimetra długości, choć po ugryzieniu może urosnąć nawet do centymetra. Jest większa od larwy kleszcza, jednak mimo to trudno jest ją dostrzec. Posiada osiem odnóży, którymi w poszukiwaniu żywiciela może przemierzyć nawet kilkadziesiąt metrów.

2. Jak atakuje nimfa kleszcza?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Moment ugryzienia nimfy kleszcza trudno uchwycić, ponieważ wraz z nim wpuszcza środek znieczulający. Do zakażenia dochodzi w sposób identyczny, jak w przypadku dorosłego osobnika: przednimi odnóżami przecina skórę człowieka, dostając się pod nią.

W miejscu wgryzienia się pojawia się mała plamka krwi, po czym, gdy nimfa rozpocznie żerowanie (wysysanie krwi) w miejscu tym pojawia się rumień i zaczerwienienie.

W czasie żerowania nimfa kleszcza wytwarza dużo śliny, która zawiera substancje drażniące, niejednokrotnie wywołujące nieprzyjemne reakcje skórne u żywiciela.

Jeśli nimfa ta jest zakażona, podczas wysysania krwi może dodatkowo dojść do przekazania szkodliwych patogenów do krwi ofiary. Po zakończeniu żerowania, jak wspomnieliśmy wcześniej, rozmiar nimfy zwiększa się nawet dwukrotnie i staje się ona gotowa na opuszczenie ciała żywiciela i przejścia do ostatniego stadium kleszcza - imago.

Do zakażenia żywiciela dochodzi podczas wgryzania się nimfy w skórę i wysysania krwi przez wymioty lub ślinę kleszcza. Do infekcji dochodzi zwykle od 2 dni do tygodnia od ukąszenia.

3. Jakie choroby przenosi nimfa kleszcza?

Pajęczak ten przenosi wszystkie choroby, którymi może zakazić nas dorosły osobnik. Zagrożenie zakażeniem rośnie w miarę upływu czasu od ugryzienia, dlatego tak ważne jest, aby w porę dostrzec nieproszonego gościa i go usunąć.

Choroby, którymi może nas zakazić to między innymi:

  • odkleszczowe zapalenie mózgu;
  • borelioza;
  • zapalenie opon mózgowych.

4. Jak wyjąć nimfę kleszcza?

Nimfę kleszcza, dokładnie tak jak w przypadku dorosłego osobnika, powinniśmy usuwać w całości. W tym celu należy go wyjąć prostym ruchem przy pomocy pęsety, chwytając ją w miejscu przed odwłokiem, za jego głową (tuż przy skórze). Nie powinniśmy wcześniej natłuszczać miejsca po ukąszeniu, ponieważ może to wywołać u kleszcza wymioty, co sprzyja zakażeniu.

Po usunięciu nimfy powinniśmy pamiętać o dokładnym umyciu rąk i o dezynfekcji miejsca po ukąszeniu. Dobrze jest usunąć nimfę kleszcza najszybciej jak tylko jest to możliwe, gdy pojawi się zaś rumień powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

5. Jak się zabezpieczyć przed nimfą kleszcza?

Aby ustrzec się przed ugryzieniem nimfy kleszcza, powinniśmy, tak jak w przypadku dorosłych kleszczy:

  • zabezpieczać się środkami odstraszającymi kleszcze;
  • stosować naturalne odstraszacze kleszczy, takie jak cebula, oregano, czosnek, melisa, lawenda, trawa cytrynowa, cynamon, goździki;
  • wychodząc do parku lub lasu ubierać nakrycie głowy, wysokie skarpetki i pełne buty;
  • po spacerze dokładnie oglądać ciało, badając w szczególności nowe, wcześniej niezauważone brązowe kropki.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze