Trwa ładowanie...

Niezwykły gest bliźniaczek w łonie matki. To zdjęcie USG podbija sieć

 Anna Krzpiet
18.04.2017 12:07
USG 3D bliźniaczek, które dają sobie całusa
USG 3D bliźniaczek, które dają sobie całusa (the sun)

Jedno zdjęcie USG sprawiło, że te jeszcze nienarodzone bliźniaczki stały się znane na całym świecie. Przyszłymi rodzicami dziewczynek jest para mieszkająca w stanie Pensylwania w USA. Carisa Gill i Randy Good w kwietniu 2017 roku wykonali badanie ultrasonografem, podczas którego ich oczom ukazał się niezwykły widok.

1. Niezwykły gest bliźniaczek

Carisa Gill jest w 25. tygodniu ciąży bliźniaczej. Jej córeczki mają już nawet wybrane imiona – Callie i Isabella.

- To niezwykle ekscytujące, że możemy zobaczyć nasze córki w takiej sytuacji. Wiedziałam, że będą ze sobą blisko, ale nie sądziłam, że aż tak. To jest piękne! Już nie mogę się doczekać naszych dwóch księżniczek – powiedziała przyszła mama.

Lekarz, który wykonywał badanie również nie krył swojego zdziwienia. John Hamburg z Fetal Vision Imaging w Levitton, która specjalizuje się w badaniu dzieci w łonie matki za pomocą technologii 3D, mówi, że dziewczynki są naprawdę wyjątkowe.

Zobacz film: "Nienarodzone dziecko klaszcze na USG"
USG 3D bliźniaczek, które dają sobie całusa
USG 3D bliźniaczek, które dają sobie całusa (the sun)

– Zrobiłem już ponad 15 tys. zdjęć USG i żadne z nich nie było takie, jak to. Nigdy nie widziałem bliźniaków, którzy byli zwróceni do siebie twarzami, wyglądając jakby się całowali. W większości przypadków główka jednego dziecka jest w dole, drugiego - w górze – komentuje Hamburg i zapewnia, że zdjęcie jest w 100 proc. autentyczne.

Zobacz także:

W ciąży bliźniaczej, gdy jedno dziecko ułożone jest główkowo, a drugie pośladkowo jest możliwy poród siłami natury. W przypadku Callie najprawdopodobniej poród będzie musiał zostać wykonany za pomocą cesarskiego cięcia.

–To jedno z najlepszych ujęć od lat! - napisali pracownicy klinki na Facebooku i pogratulowali przyszłym rodzicom. Callie i Randy uważają, że to znak, że dziewczynki będzie łączyć wyjątkowa więź i będą sobie niezwykle bliskie. Taki widok mogli zobaczyć dzięki nowym technologiom, a dokładnie USG 3D.

Callie i Randy ze zdjeciem USG 3D bliźniaczek w klinice
Callie i Randy ze zdjeciem USG 3D bliźniaczek w klinice (the sun)

2. Rozwój metod USG

W USG trójwymiarowym na ekranie dziecko jest widoczne w trzech wymiarach, przypominając nieruchomą bryłę. Fragmenty ciała mogą być przybliżane, oddalane i oglądane z wielu stron. Rodzice w trakcie takiego badania mogą zobaczyć nawet wyraźne kształty dziecka, a także jego twarz, grymasy i gesty.

Co jakiś czas, dzięki postępowi w medycynie do sieci wypływają wyjątkowe zdjęcia USG. Ostatnio świat obiegła zdjęcie Mackelle Ahlin z Utah, która pochwaliła się swoim USG, ponieważ była niezwykle zdziwiona, gdy jej rutynowe badanie ultrasonograficzne pokazało, że dziecko w jej łonie pokazuje charakterystyczny rockowy gest.

Zobacz także:

Technologie wciąż idą na przód. Ultradźwięki pozwoliły już nawet na stworzenie modelu 3D dziecka, dzięki obrazowaniu cyfrowego DICOM. Zdjęcia 3D zostają przeniesione do programu OsirX lite. Następnie zostają poddane specjalnej obróbce, a finalnie rodzice mogą oglądać swoje dziecko za pomocą specjalnych okularów w wirtualnej rzeczywistości.

VR i USG 3D dają możliwość oglądania realistycznego modelu dziecka
VR i USG 3D dają możliwość oglądania realistycznego modelu dziecka (boredpanda)

Jeden z takich modeli swojego dziecka wykonał Samuli Cantell, który jest specjalistą od VR i prekursorem tego rozwiązania.

- Siedzieliśmy z żoną nieruchomo przez kilkanaście minut. To było niezwykłe! – mówi Cantell.

Twórca uważa, że godziny, które spędził nad opracowywaniem sposobu wyświetlania obrazu, to najlepiej spożytkowany czas, który był tego warty. W dalszym etapie możliwe jest nawet wydrukowanie takiego realistycznego modelu dziecka za pomocą drukarek 3D.

Nowe technologie i możliwość oglądania nienarodzonego dziecka
Nowe technologie i możliwość oglądania nienarodzonego dziecka (boredpanda)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze