Trwa ładowanie...

Nietypowy objaw raka płuc. Chorobę mogą zdradzić oczy

Rak płuc nierzadko przez długi czas pozostaje w ukryciu. Oprócz uporczywego kaszlu, nieuzasadnionego chudnięcia i dotkliwego bólu w klatce piersiowej, zauważalny jest pewien nietypowy objaw, który może zwiastować ten nowotwór. Spójrz sobie w oczy i sprawdź.

Zobacz film: "Dziewczynka cierpi na rzadki nowotwór"

1. Rak płuc - nietypowy objaw

Rak płuc może być widoczny... w oczach. Ten nietypowy objaw zauważyli naukowcy z American Cancer Society. Żółty kolor białek oczu może świadczyć o tym groźnym nowotworze.

Rak płuc bywa często wykrywany w stadium zbyt zaawansowanym, aby można było podejmować leczenie dające szanse powodzenia. Często diagnozuje się go w sytuacji, gdy już daje przerzuty do innych organów.

Jeśli więc zauważysz charakterystyczne zażółcenie w oczach, nie zwlekaj. To znak, że być może komórki nowotworowe rozprzestrzeniły się już w wątrobie.

American Cancer Society ostrzega, że również zżółknięta skóra lub ciemniejsze niż normalnie zabarwienie moczu, to potencjalne objawy przerzutów raka płuc do wątroby.

Zobacz też: Rak piersi - wiemy o nim dużo, ale stale za mało

2. Nie tylko rak płuc powoduje zażółcenie gałek ocznych i skóry

Zżółknięcia mogą świadczyć również o chorobach wątroby lub żółtaczce. Zażółcenie powłok skórnych lub gałek ocznych może być również powodowane kamieniami żółciowymi, stanami zapalnymi trzustki lub wątroby, marskością wątroby.

4 rodzaje raka, które mimo postępów w medycynie są trudne do wykrycia
4 rodzaje raka, które mimo postępów w medycynie są trudne do wykrycia [5 zdjęć]

Nowotwory są nazywane epidemią naszych czasów. Chorujemy coraz częściej, w coraz młodszym wieku. Na szczęście...

zobacz galerię

Jeśli zauważysz podobne objawy, oznacza to, że najwyższy czas, aby udać się do specjalisty. Nadmiar bilirubiny barwiący białka oczu, skórę oraz mocz, nigdy nie jest dobrym objawem. Niekiedy zbyt wysokie jej stężenie daje też objawy w postaci przebarwień skóry lub uporczywego świądu.

Zobacz też: Pięć najczęstszych nowotworów u mężczyzn

3. Rak płuc - najczęstsze objawy

Rak płuc objawia się zazwyczaj kaszlem, nawracającymi infekcjami układu oddechowego, bólami w klatce piersiowej, dusznościami, uporczywą chrypką.

To jeden z najczęściej rozpoznawanych na świecie nowotworów. Odznacza go również bardzo wysoki odsetek zgonów. Stąd tak ważna rola profilaktyki przeciw temu rodzajowi nowotworu.

Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym większe szanse na jego skuteczność. Dlatego nie lekceważ żadnych potencjalnie groźnych symptomów rozwoju tego nowotworu.

Zobacz też: "Cellulit" na piersi. To może być rak sutka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.