Trwa ładowanie...

Nietrzymanie moczu a seks

Avatar placeholder
22.05.2017 13:54
Nietrzymanie moczu a seks
Nietrzymanie moczu a seks

Nietrzymana moczu (NTM) jest źródłem wielu problemów, które całkowicie potrafią zmienić życie. Większość osób cierpiących na to schorzenie nie przyznaje się do niego i nie podejmuje jakiejkolwiek formy terapii. Prowadzi to do nasilenia objawów i izolacji. W wielu przypadkach ta wydawałoby się błaha dolegliwość, którą można wyleczyć, staje się przyczyną stanów depresyjnych.

spis treści

1. Czym jest nietrzymanie moczu?

Panuje ogólne nieprawdziwe przekonanie, że nietrzymanie moczu jest problemem osób w podeszłym wieku. Więc gdy dotyka on młodą kobietę, uważa się, że jest to coś nienormalnego i wstydliwego. Prawda natomiast jest taka, że nietrzymanie moczu może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku i płci. Zaniechanie leczenia zazwyczaj może prowadzić również do braku akceptacji własnego ciała i unikania kontaktów seksualnych z partnerem. Takie zachowanie niejednokrotnie doprowadza do rozpadu wieloletnich związków.

Nieleczenie nietrzymania moczu prowadzi o nie akceptacji własnego ciała
Nieleczenie nietrzymania moczu prowadzi o nie akceptacji własnego ciała (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Kobiety, którym zdarza się popuszczać mocz, obawiają się, że ich dolegliwość zostanie odkryta przez partnera. Niestety, zamiast rozpocząć leczenie i szczerze porozmawiać z bliską osobą o swoich problemach, wolą zrezygnować z bliskości. Gdy taka sytuacja się utrzymuje, z biegiem czasu partnerzy oddalają się od siebie.

Główną obawą kobiet cierpiących na NTM jest to, że podczas stosunku seksualnego będzie miał miejsce mimowolny wyciek moczu lub że ich partner zwróci uwagę na niemiły zapach. Niekontrolowane popuszczanie moczu sprawia, że młode i atrakcyjne kobiety czują się stare oraz niepełnowartościowe. Jednak większość z nich zamiast szukać rozwiązania tej niekorzystnej sytuacji, woli ją ignorować.

2. Leczenie nietrzymania moczu

W przypadku młodych kobiet najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawia się ono popuszczaniem moczu w trakcie czynności powodujących wzrost ciśnienia w jamie brzusznej takich jak: kichanie, kaszel, śmiech lub wysiłek fizyczny. Przyczyną tego schorzenia jest osłabienie mięśni dna miednicy. Na ten rodzaj nietrzymania moczu w samej Polsce cierpi około trzech milionów osób.

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [9 zdjęć]

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w

zobacz galerię

Wiele osób boi się leczenia nietrzymania moczu, sądząc, że jedynym sposobem terapii jest zabieg chirurgiczny. Nie próbują one zdobyć rzetelnych informacji na ten temat, lecz opierają się tylko i wyłącznie na zasłyszanych gdzieś opiniach lub swoich domysłach. Tymczasem metod leczenia nietrzymania moczu jest bardzo wiele, a skuteczność leczenia w początkowej fazie jest bardzo wysoka.

3. Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Popuszczanie moczu nie oznacza wcale, że trzeba rezygnować z seksu. Należy jedynie próbować zrozumieć, co się dzieje z ciałem i szukać odpowiednich rozwiązań. Podczas stosunku nie dochodzi często do niekontrolowanych wycieków. Jednak i tych można uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad. Wystarczy przed zbliżeniem opróżnić pęcherz oraz unikać picia napojów o właściwościach moczopędnych, takich jak kawa czy napoje gazowane.

Musisz to wiedzieć

Oczywiście należy również skonsultować się z lekarzem i rozpocząć odpowiednią formę terapii. W przypadku szybko rozpoczętego leczenia zazwyczaj wystarczy wzmocnić tak zwane mięśnie Kegla za pomocą prostych ćwiczeń, które polegają na ich napinaniu i rozluźnianiu kilka razy w ciągu dnia. Wzmocnienie mięśni dna miednicy nie tylko ograniczy niekontrolowane popuszczanie moczu, ale również pozytywnie wpłynie na satysfakcję partnera podczas stosunku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze