Nieprawidłowości u dzieci

Przepuklina pępkowa, wodniak jądra, powiększony gruczoł piersiowy, czyli niegroźne nieprawidłowości u naszych dzieci. Tuż po porodzie rodzice, a przede wszystkim lekarze mogą wykryć u naszych maluchów pewne nieprawidłowości. Budzą one lęk i niepokój, należy jednak pamiętać, że w większości mają one charakter przejściowy i nie zawsze muszą oznaczać coś poważnego. Wymagają one jednak dokładniejszego monitorowania ze strony lekarzy.

Niepokojące objawy.

Polecane wideo:

  • Przekrwienie spojówek – u części noworodków daje się zauważyć przekrwione i czerwone oczy. Jest to objaw tzw. krwotoków podspojówkowych, do których dochodzi pod wpływem ciśnienia oddziałującego na twarz dziecka w trakcie przejścia główki przez kanał rodny w trakcie porodu. Zwykle te wybroczyny wchłaniają się samoistnie w ciągu pierwszego tygodnia życia i nie stanowią powodu do niepokoju.
  • Upławy i krwawienie z pochwy – około 4. doby życia u dziewczynek mogą pojawić się tzw. miesiączki noworodkowe (podbarwiona wydzielina z pochwy). Przyczyną tego zjawiska, uznawanego za fizjologiczne jest nagłe przerwanie ekspozycji dziecka na estrogeny, obecne we krwi matki. Często zdarzą się też upławy bez domieszki krwi. W razie takiej nieoczekiwanej sytuacji najważniejsze jest podanie dziecku witaminy K, zapobiegającej rzadkim, lecz poważnym powikłaniom, znanym pod nazwą choroby krwotocznej noworodków.
  • Powiększony gruczoł piersiowy – występuje u wielu noworodków obojga płci. Czasem może pojawić się również wydzielina z brodawek. Zjawisko to wynika z oddziaływania na organizm dziecka hormonów płciowych matki. Obrzęk może utrzymywać się nawet kilka tygodni. Ustępuje samoistnie. Pamiętać należy, aby nie wyciskać wydzieliny, by nie dopuścić do zakażenia i uniknąć podawania antybiotyku.
  • Podbarwienie pieluszki – czerwone plamki na pieluszce są alarmujące dla rodziców, aczkolwiek nieszkodliwe dla dziecka. Najczęściej pochodzą z moczanów – obojętnych dla zdrowia soli kwasu moczowego. Inną przyczyną może być niewielkie krwawienie z ranki wokół kikuta pępowinowego.
  • Problemy z oczami – wydzielina z oczu zdarza się u noworodka bardzo często. Wynika ona z niezbyt jeszcze sprawnych mechanizmów samooczyszczania się gałki ocznej wskutek niepełnej drożności kanalików łzowych. Zwykle wymaga jedynie przemywania oczu ostudzoną wodą. Czasem wymagane jest zrobienie wymazu z worka spojówkowego i podanie antybiotyków, szczególnie jeśli matka miała chlamydię.
  • Przepuklina pępkowa – nie jest bolesna dla dziecka, powoduje ją naturalne osłabienie ściany mięśniowej brzucha. Takie osłabienie powoduje uwypuklenie na zewnątrz fragmentu jelit. Ryzyko uwięzienia pozostaje niewielkie i w większości przypadków przepuklina zamyka się samoistnie w ciągu pierwszych pięciu lat życia, w miarę rozwoju mięśni brzucha.
  • Ziarniak pępkowy – kikut pępowiny przysycha i oddziela się samoistnie pod koniec pierwszego tygodnia życia. Jeśli zwiększa się wydzielina z pępka i jest bardziej lepka niż w pierwszych dniach, należy pobrać wymaz z ranki, by ustalić, czy dziecku nie jest potrzebny antybiotyk.

Ziarniak pępkowy jest fragmentem bliznowatej tkanki, ujawniającej się w miejscu odpadnięcia kikuta w postaci żywoczerwonego połyskliwego wybrzuszenia w fałdach pępka. Jeśli nie ustąpi samoistnie, łatwo usuwa się go metodą kauteryzacji (przyżegania) z użyciem azotanu srebra. Zabieg nie jest bolesny, ponieważ ziarnina nie zawiera włókien nerwowych.

  • Przyrośnięcie języka – wędzidełko jest niewielkim pasmem błony śluzowej między podstawą języka a dnem jamy ustnej. U niektórych dzieci wędzidełko jest krótsze niż przeciętne i może ograniczać swobodę ruchów języka. W większości przypadków wędzidełko wydłuża się samoistnie w ciągu pierwszego roku życia i nie wymaga dodatkowej ingerencji. Jeśli okaże się, że dziecko ma problemy z mową, może pomóc mały zabieg chirurgiczny poluzowania wędzidełka.
  • Pozycyjne zniekształcenie stopy – czasami dziecko rodzi się ze stópką skierowaną ku dołowi i piętką podwiniętą na zewnątrz. Jest to następstwo przymusowego ułożenia kończyn w macicy. Wymaga to zabiegów manualnych – wyciąganie stopy przy każdej zmianie pieluch. Jeśli te zabiegi nie przyniosą rezultatów należy podejrzewać poważniejszą wadę anatomiczną, tzw. stopę końsko-szpotawą. Wówczas należy zwrócić się o pomoc do ortopedy, który pokieruje dalszym leczeniem.
  • Wodniak jądra – jedno- lub obustronne powiększenie worka mosznowego z powodu zebranego w nim płynu. W większości przypadków otaczająca jądra torebka zamyka się, a płyn zostaje wchłonięty. Jeśli ten proces ulegnie zakłóceniu, należy wybrać się do chirurga, który skoryguje wadę podczas zabiegu. Pamiętajmy, że większość z tych drobnych nieprawidłowości nie ma większego lub żadnego wpływu na zdrowie dziecka, a wiele z nich cofa się samoistnie. Ważne, by dziecko było pod dobrą opieką pediatry, który w razie problemów będzie potrafił nas odpowiednio pokierować i wdrożyć leczenie.
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Refluks żołądkowo-przełykowy
Refluks żołądkowo-przełykowy

Mleka AR

Mleko modyfikowane AR jest przeznaczone dla niemowląt cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy, który objawia się ulewaniem. Mieszanka mleczna (...) treść pokarmową, przeciwdziałając ulewaniu. Refluks...

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks u niemowlaka

Refluks u niemowlaka

Refluks żołądkowo-przełykowy to przemieszczenie zawartości żołądka do przełyku.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Leczenie refluksu u niemowląt

Refluks żołądkowy to schorzenie polegające na przemieszczeniu zawartości żołądka do przełyku. Stanowi bardzo częste schorzenie u niemowląt (...) , refluks żołądkowy jest częstą przyczyną...

Refluks żołądkowo-przełykowy

Jak dbać o delikatny układ pokarmowy niemowlęcia?

Jak dbać o delikatny układ pokarmowy niemowlęcia?

Układ pokarmowy dziecka kształtuje się od pierwszych tygodni ciąży, aby od momentu urodzenia rozpocząć trawienie i wchłanianie składników pokarmowych niezbędnych do życia i prawidłowego rozwoju. Po urodzeniu układ pokarmowy nadal dojrzewa, jest wrażliwy...

Zdrowie przedszkolaka

ADHD - jak rozpoznać je u dziecka?

ADHD - jak rozpoznać je u dziecka? Odtwórz wideo

Jak rozpoznać u dziecka ADHD? ADHD często może być mylone z żywiołowością dziecka. Warto dowiedzieć się, jakie objawy świadczą o występowaniu zespołu (...) nadpobudliwości ruchowej. Eksperci tłumaczą - aby zdiagnozować...

Dziecięce choroby

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka

nieprawidłowości w zachowaniu dzieci****. Wiele objawów pojawia się już w dzieciństwie i w dużej mierze szybka diagnoza zależy od intuicji (...) Zdrowie psychiczne przede wszystkim U dzieci zaburzenia...

Niemowlę

Najczęstsze przyczyny poronień

Najczęstsze przyczyny poronień

zapłodnionych komórek rodzi się około 30 dzieci. Sprawdźmy, jakie są główne przyczyny poronień. Wady genetyczne Według badań, przyczyną największej liczby (...) poronień są nieprawidłowości w DNA czy w liczbie chromosomów....

Dieta dla malucha

Dodatki do żywności przeznaczonej dla dzieci

Dodatki do żywności przeznaczonej dla dzieci

Szkodliwe substancje w diecie dzieci Dodatki do żywności są dzisiaj stosowane na potęgę. Trudno znaleźć produkty, które wolne będą od barwników (...) naukowe, z których wynika, że nie pozostają one obojętne dla zdrowia. Mimo to znaleźć...

Pożegnanie ze smoczkiem

Wpływ ssania smoczka lub kciuka na mowę dziecka

Wpływ ssania smoczka lub kciuka na mowę dziecka

rozwijające się niemowlę powinno z czasem zmienić sposób połykania. Z układania języka jedynie w przód i tył, dziecko powinno starać się unosić (...) . W późniejszym czasie maluch będzie miał trudności w rozdrabnianiu i połykaniu pokarmu. Wady...