Niepłodność chorobą naszych czasów. Jak ją diagnozować i leczyć?

Rodzicielstwo jest pragnieniem wielu par. Dlatego też, gdy pomimo usilnych starań kobiecie nie udaje się zajść w ciążę, w głowach partnerów zaczynają rodzić się tysiące pytań. Większość ludzi nie dopuszcza do siebie nawet myśli, że z ich zdrowiem może być coś nie tak, a całą winę za kolejne porażki zrzucają na nerwy i przepracowanie. Czasem rzeczywiście są to czynniki, które obniżają zdolność człowieka do poczęcia potomka, a ich ograniczenie może przynieść pożądany skutek, czyli zakończyć się wymarzoną ciążą. Zazwyczaj to jednak nie wystarcza i wizyta u specjalisty staje się koniecznością.

Polecane wideo:

Okazuje się, że na całym świecie żyje ok. 20% niepłodnych par. Na szczęcie z pomocą przychodzi im współczesna medycyna. W przypadku leczenia niepłodności bardzo ważna jest szybka reakcja ze strony obojga partnerów – im młodsi pacjenci, tym większa szansa na to, że leczenie zakończy się powodzeniem.

Świadomość społeczna na temat niepłodności rośnie – to pewne. Ludzie zaczynają też powoli rozumieć, że niepłodność nie jest problemem, którego należy się wstydzić. W ostatnich latach mówi się o niej całkiem sporo, a do specjalistów zajmujących się leczeniem tego rodzaju zaburzeń zgłasza się coraz więcej par.

W jaki sposób przedłużyć płodność?

Wiele kobiet w ciągu młodzieńczych lat swojego życia stara się zrobić wszystko, aby nie zajść w ciążę. Niestety w momencie, gdy przychodzi na to właściwy...

Kilka faktów o niepłodności

Pierwszą rzeczą jaką należy wiedzieć o zaburzeniach prokreacji jest to, że pojęcia „niepłodności” w żadnym wypadku nie wolno utożsamiać z „bezpłodnością”. Tymczasem wiele osób zupełnie nieświadomie posługuje się nimi tak, jakby jeden był odpowiednikiem drugiego. W czym zatem tkwi różnica?

Niepłodność będzie zaburzeniem, które można zwalczyć, czyli innymi słowy wyleczyć. Na problem bezpłodności nie ma już jednak żadnego skutecznego leku czy metody terapeutycznej. Bezpłodność jest mianowicie stanem trwałym i nieodwracalnym, uniemożliwiającym posiadanie własnego, biologicznego potomka. Każda para, której zależy na powiększeniu rodziny oraz u której stwierdzono bezpłodność, powinna się więc zastanowić nad możliwością adopcji.

Jeszcze do niedawna uważano, że mężczyźni są o wiele rzadziej odpowiedzialni za zaburzenia płodności. Dziś już wiemy, że „wina” rozkłada się pomiędzy obojga partnerów w takim samym stopniu. 40% przypadków niepłodności spowodowanych jest zaburzeniami po stronie mężczyzn, a 40% po stronie kobiet.

Co wpływa na płodność człowieka?

Istnieje cała masa czynników, które mogą obniżyć naszą zdolność do rozrodu. Niepłodność jest bowiem stanem o bardzo zróżnicowanym podłożu. Jego przyczyną może być np. jakieś niezdiagnozowana wcześniej choroba lub zmiana fizjologiczna, do której doszło w organizmie człowieka. Już od dawna wiadomo, że na płodność wpływać będzie również alkohol, narkotyki, szkodliwe promieniowanie, a nawet przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze (np. w związku z wykonywanym zawodem) czy zanieczyszczenie środowiska. Zaburzenia płodności są też często skutkiem nieprawidłowości genetycznych.

Genetyczna niepłodność? Kiedy możesz mieć z nią do czynienia?

Brak miesiączki, nieprawidłowości w budowie narządów rodnych, słabo widoczne trzeciorzędowe cechy płciowe, niewydolność jajników czy nawracające poronienia, to objawy, które powinny zmusić kobietę do wizyty u specjalisty. Mogą one bowiem sugerować, że przyczyną niepłodności jest jakaś wada genetyczna. W takim przypadku konieczne będzie wykonanie badań molekularnych. Najlepiej jeśli zleci je sam lekarz genetyk. Tylko on będzie tak naprawdę wiedział, które geny należy zbadać, aby postawić szybką i trafną diagnozę.

Przyczyną męskiej niepłodności jest najczęściej niska jakość plemników - ich słaba ruchliwość, zbyt mała liczba lub też nieprawidłowości w budowie. W skrajnych przypadkach u mężczyzn obserwuje się nawet całkowitą nieobecność komórek rozrodczych (azoospermię).

Jakie badania genetyczne wykonuje się w diagnostyce niepłodności?

Pierwszym badaniem wykonanym u niepłodnego pacjenta płci męskiej powinno być badanie seminologiczne, czyli badanie oceniające ogólny stan nasienia. Warto wiedzieć, że do zaniku plemników w ejakulacie mogą doprowadzić niektóre mutacje genetyczne. Będzie tak np. w przypadku mutacji genu CFTR, tego samego, który wywołuje mukowiscydozę. Okazuje się, że wytwarzana w nadmiernych ilościach gęsta wydzielina, której obecność jest charakterystycznym symptomem mukowiscydozy, oprócz kanalików oskrzelowych zatyka również nasieniowody. Niekiedy u chorego przewody nasienne w ogóle się nie wykształcają, przez co produkowane w jądrach komórki rozrodcze nie mają możliwości przemieszczania się.

Jeszcze innym badaniem, które na pewno trzeba wziąć pod uwagę w diagnostyce męskiej niepłodności będzie badanie na obecność mikrodelecji w regionie AZF znajdującym się na chromosomie Y.

U obojga partnerów, konieczna może okazać się również analiza kariotypu. Badanie cytogenetyczne, bo tak się je fachowo nazywa, daje możliwość zbadania stanu w jakim znajdują się chromosomy danego pacjenta. Czasem w ich obrębie dochodzi do pewnych nieprawidłowości, które mogą być przyczyną ciążowych niepowodzeń. Osoba u której takie zmiany występują może być zdrowa i nie mieć żadnych innych niepokojących objawów poza problemami z ciążą.

Tekst powstał we współpracy z testDNA Laboratorium.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

jak długo?

~ewcia7526 • ostatni post 10 godzin temu

1

PORONIENIE

mimiewelinka • ostatni post 2 tygodnie temu

2

pomocy

~adelaaa • ostatni post 2 tygodnie temu

3
Artykuły Diagnostyka niepłodności
Diagnostyka niepłodności

Histerosalpingografia

Histerosalpingografia (HSG) to rentgenowskie badanie jajowodów i macicy. Korzysta z niego przede wszystkim diagnostyka niepłodności, choć HSG bywa (...) , nawet jeśli jest ono tylko śladowe. Co można zdiagnozować za...

Diagnostyka niepłodności

USG jajnika

jestdiagnostyka niepłodności kobiecej lub określenie przyczyny trudności w donoszeniu ciąży. Badanie okazuje się przydatne także w przypadku, kiedy kobieta (...) . Badanie USG jest bardzo ważne nie tylko w diagnostyce...

Diagnostyka niepłodności

Histeroskopia - badanie

Histeroskopia - badanie

Histeroskopia to badanie wziernikowe szyjki i jamy macicy. Wykonuje się ją za pomocą histeroskopu, specjalnego wziernika, wprowadzanego przez pochwę do szyjki i jamy macicy.

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Zaburzenia hormonalne to częsta przyczyna niepłodności kobiecej. Do zaburzenia gospodarki hormonalnej doprowadzić może zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia oraz choroby tarczycy.

Diagnostyka niepłodności

Histeroskopia

przez pochwę do szyjki i jamy macicy. Badanie histeroskopowe wykorzystuje diagnostyka niepłodności do potwierdzania lub wykluczania przyczyn (...) histopatologicznego. Histeroskop pozwala na pobranie konkretnej próbki...

Diagnostyka niepłodności

Mięśniaki macicy a planowanie ciąży

. W jaki sposób mogą one wpływać na płodność? Czy mimo schorzenia kobiety mają szansę na zajście w ciążę? Przyczyny niepłodności są bardzo różne (...) niepłodności. W staraniach o dziecko właściwa diagnoza stanowi jednak...

Diagnostyka niepłodności

Co to jest niepłodność wtórna?

Co to jest niepłodność wtórna?

nasienia. Badaniu poddać się musi również kobieta. Diagnostyka niepłodności wtórnej u pań skupia się na stwierdzeniu bądź wykluczeniu obecności zaburzeń (...) O niepłodności wtórnej mówimy w sytuacji,...

Diagnostyka niepłodności

Badanie hormonów płciowych

Badanie hormonów płciowych

. za wzrost rozmiaru piersi. Badanie hormonów płciowych to badanie krwi sprawdzające stężenie poszczególnych hormonów. Diagnostyka niepłodności wymaga (...) jajników; zespół hipoandrogenowy. W przypadku podejrzenia...

Diagnostyka niepłodności

Badanie na choroby weneryczne

, jeśli nie jest odpowiednio wcześnie leczona, prowadzi do niepłodności. Badanie w kierunku rzęsistkowicy Rzęsistkowica to pasożytnicza choroba przenoszona drogą płciową

Diagnostyka niepłodności

Test płodności

Test płodności

pary mają problemy z płodnością równie często z powodu niepłodności u mężczyzny, jak i niepłodności u kobiety. Przedmiotem badania jest sperma (...) proc. skuteczności. Należy pamiętać, że przyczyną niepłodności...