Trwa ładowanie...

Niegroźne ulewanie czy przyczyna rozwoju zespołu Sandifera?

Niemowlętom bardzo często zdarza się ulewanie pokarmu. Większość rodziców to bagatelizuje. Okazuje się jednak, że u niektórych niemowlaków ulewanie się pokarmu może doprowadzić do groźnej choroby.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

spis treści

1. Czym jest dziecięcy refluks?

Refluks u dzieci czyli tzw. ulewanie się pokarmu nie jest zazwyczaj niczym groźnym. To fizjologiczny objaw, który nie wywołuje u dziecka żadnych problemów zdrowotnych. Dolegliwość zazwyczaj mija po 6. miesiącu życia.

Powinna jednak zaniepokoić rodziców wtedy, kiedy się nasila. Tzn. kiedy ilość zwracanego przez niemowlę jedzenia jest na tyle duża, że przestaje ono przybierać na wadze i jest wyraźnie osłabione. Wówczas warto skonsultować się z lekarzem

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [11 zdjęć]

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje...

zobacz galerię

2. Jak rozwija się zespół Sandifera?

Choroba refluksowa z kolei, która pojawia się również u dzieci może być dla maluchów bardzo bolesnym doświadczeniem, ale jak podkreślają eksperci – w wielu przypadkach cofanie się pokarmu również jest zjawiskiem fizjologicznym. Niestety choroba powoduje, że dziecko znajduje się w gronie maluchów narażonych na rozwój zespołu Sandifera.

3. Czym jest zespół Sandifera?

Zaburzenia ruchowe o charakterze napadowym, które są głównym objawem choroby mogą pojawić się u dzieci, które do tej pory rozwijały się prawidłowo. U takich maluchów obserwuje się wykonywanie niespotykanych dotąd ruchów np. nagłe odchylanie głowy czy skurcze twarzy.

Naukowcy mają wciąż duży problem z chorobą. Po pierwsze nie udało się stwierdzić dokładnej przyczyny wykonywania niekontrolowanych ruchów. Po drugie zespół Sandifera jest bardzo często mylony z padaczką.

4. Główne objawy zespołu Sandifera

Zwróć uwagę na ulewanie – u dzieci z zespołem Sndifera jest obfite i występuje kilka godzin po spożyciu posiłku. Chore maluchy mają również ogromne problemy ze spaniem w pozycji leżącej, marudzą kiedy kładziesz je na plecy, często się budzą, czujesz kwaśny zapach z ich ust, krztuszą się pokarmem lub nagle zwracają pokarm.

Jeśli takie sytuacje się powtarzają, jak najszybciej powinieneś skonsultować się z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Tylko skuteczne leczenie może prowadzić do ustąpienia zaburzeń ruchowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.