Nie zabijajmy kotów

U wielu kobiet obco brzmiące słowo „toksoplazmoza” wywołuje ogromny niepokój. Bardzo często z braku wiedzy na temat tej choroby pozbywamy się z domu ukochanego kota, który – jak nam się wydaje – może zagrażać zdrowiu i życiu nienarodzonego dziecka. Zamiast wpadać w panikę, lepiej poddać się przed zajściem w ciążę badaniom w kierunku obecności przeciwciał toksoplazmozy.

Toksoplazmoza jest odzwierzęcą chorobą zakaźną, wywoływaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii, który pasożytuje w komórkach organizmu człowieka i zwierząt. W cyklu rozwojowym tego pasożyta żywicielem ostatecznym jest kot (zarówno domowy, jak i dziki), i to w jego organizmie dochodzi do namnażania pasożyta. Źródłem zakażenia dla innych zwierząt i człowieka są wydalane wraz z jego kałem oocysty.

Polecane wideo:

Drogi zakażenia toksoplazmozą

Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, poprzez spożycie pokarmów – zarówno pochodzenia zwierzęcego (zakażone surowe lub niedogotowane mięso), jak i roślinnego (nieumyte warzywa i owoce, zanieczyszczone kałem kota). Możliwe jest również zakażenie przez uszkodzoną skórę (np. przez kontakt z zanieczyszczoną glebą) i spojówki (wniknięcie oocyst), rzadziej na skutek transfuzji krwi i przeszczepu organów. Do rozwoju najcięższej postaci choroby – toksoplazmozy wrodzonej, która rozwija się u płodu i jest przyczyną wad rozwojowych, dochodzi przez łożysko.

Toksoplazmoza nabyta i wrodzona

Postać wrodzona toksoplazmozy (występuje wówczas, gdy do zakażenia dochodzi w czasie ciąży) dotyczy 1-20 na 10 tys. żywo urodzonych dzieci. Ryzyko zakażenia dziecka toksoplazmozą wzrasta w kolejnych miesiącach ciąży, gdy zwiększa się przepuszczalność łożyska, przez które pasożyty przedostają się do organizmu nienarodzonego dziecka. U nieleczonych kobiet w I trymestrze ciąży ryzyko to wynosi 15-25 proc., w II trymestrze – 54 proc., natomiast w III trymestrze – 65 proc. (dane z 2009 r.).

Oprócz toksoplazmowy wrodzonej jest jeszcze toksoplazmoza nabyta. Mówimy o niej, gdy do zakażenia dochodzi już po porodzie. Może ona dotyczyć osób ze wszystkich grup wiekowych.

„Jeśli u kobiety doszło do zakażenia toksoplazmozą, zanim zaszła ona w ciążę, jej organizm powinien już wytworzyć ochronne przeciwciała, bo z reguły na toksoplazmozę choruje się tylko raz. Jednak jeśli kobieta zarazi się w ciąży lub tuż przed zajściem w ciążę, wówczas toksoplazmoza stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla jej dziecka” – przestrzega dr n. med. Andrzej Marszałek, dyrektor medyczny Synevo Sp. z o.o.

U osób dorosłych choroba najczęściej przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo, dlatego kobieta w ciąży może sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że przechodzi bardzo groźną dla jej dziecka infekcję. Tymczasem pasożyt, przedostając się przez łożysko do płodu, uszkadza rozwijające się narządy. Z tego powodu część zakażeń we wczesnej ciąży kończy się poronieniem.

Badania diagnostyczne w kierunku toksoplazmozy

W związku ze zwykle bezobjawowym przebiegiem toksoplazmozy, celowe wydaje się przeprowadzenie diagnostyki serologicznej już u pacjentek planujących macierzyństwo. „Być może wzorem innych krajów i innych zakażeń należałoby wprowadzić certyfikat przedślubny?” – zastanawia się dr Andrzej Marszałek. Z całą pewnością świadoma przyszła mama powinna wykonać podstawowe badania, również w zakresie toksoplazmozy.

Diagnostyka mająca na celu rozpoznanie toksoplazmozy obejmuje badanie serologiczne, polegające na oznaczeniu we krwi przeciwciał, które organizm wytwarza w celu zwalczenia choroby. W pierwszym tygodniu od zakażenia wytwarzane są przeciwciała wczesne IgM, natomiast po 2-4 tygodniach od zakażenia pojawiają się we krwi przeciwciała późne IgG. Utrzymujące się na stałym poziomie przeciwciała IgG świadczą o toksoplazmozie przebytej w przeszłości – są one obecne przez całe życie i chronią nas przed ponownym zakażeniem. Jeśli wynik u kobiety w ciąży jest seronegatywny, tzn. nie stwierdzono obecności przeciwciał w klasie IgG, niezbędne wydaje się wykonywanie badań co 4-12 tygodni (zgodnie z zaleceniami krajowego konsultanta ds. położnictwa i ginekologii). W sytuacji gdy wynik jest niejednoznaczny, konieczne jest badanie awidności, pozwalające wykluczyć lub potwierdzić infekcję w ciągu ostatnich 3-4 miesięcy.

Dobrze wykonane badania mogą dać odpowiedź na pytanie, czy istnieje konieczność leczenia ciężarnej. W sytuacjach wątpliwych możliwe jest przeprowadzenie konsultacji w ośrodkach referencyjnych.

Trudności diagnostyczne mogą wynikać z tzw. przetrwałych przeciwciał w klasie IgM oraz obecności przeciwciał naturalnych. Wpływ na wynik badania mogą mieć również leki stosowane przed jego wykonaniem oraz czas przechowywania próbek materiału pobranego od kobiety w ciąży. Diagnostykę można pogłębić, badając płyn owodniowy. W badanym materiale wykonywane są próby biologiczne oraz ocena obecności DNA pierwotniaka.

Przy podejrzeniu możliwości występowania wrodzonej toksoplazmozy badania wykonywane są u noworodków. Materiałem badanym jest w tym wypadku krew pobrana z pięty noworodka. „85 proc. noworodków z toksoplazmozą nie wykazuje klinicznych objawów choroby” – przypomina dr Andrzej Marszałek.

W przypadku rozpoznania postaci wrodzonej toksoplazmozy leczeniem objęte są wszystkie zakażone noworodki. Celowe i zasadne jest intensywne i przedłużone leczenie przeciwpasożytnicze.

Jak zapobiec zakażeniu toksoplazmozą?

Najlepszą ochroną przed toksoplazmozą jest profilaktyka. Kobieta w ciąży powinna ściśle przestrzegać następujących zasad:

  • dokładnie i często myć ręce;
  • spożywać mięso wyłącznie dobrze ugotowane lub upieczone, a unikać mięsa surowego (tatar), wędlin, sushi;
  • dokładnie myć owoce i warzywa;
  • w czasie przygotowywania potraw nie próbować surowych potraw, zwłaszcza mięsnych, i nie dotykać zanieczyszczonymi rękami ust i oczu.

Toksoplazmoza jest tylko jednym z nieszczęść czyhających na kobiety ciężarne. Dlatego przed zajściem w ciążę dobrze jest wykonać badania w kierunku obecności przeciwciał toksoplazmozy, a w razie konieczności powtórzyć je jeszcze w czasie ciąży. Pamiętajmy o profilaktyce, a na Dzień Matki dostaniemy cudowny prezent.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Toxoplazmoza - objawy, leczenie, powikłania
Toxoplazmoza - objawy, leczenie, powikłania

Kot a ciąża

Kot a ciąża

Kot w domu a ciąża - czy można to jakoś ze sobą pogodzić? Radykalni lekarze twierdzą, że na czas ciąży lepiej pozbyć się kotów i innych domowych zwierzaków, by nie mieć z nimi kontaktu. Dobrze, gdy naszym milusińskim mogłaby się zająć rodzina lub znajomi.

Toxoplazmoza - objawy, leczenie, powikłania

Objawy toksoplazmozy w ciąży

i warzyw. Jakie objawy daje toksoplazmoza w ciąży? Objawy zarażenia toksoplazmozą Toksoplazmoza często przebiega bezobjawowo. Mimo wielu osób (...) się bardzo niebezpieczny. W pierwszym etapie rozwoju choroby objawy...

Toxoplazmoza - objawy, leczenie, powikłania

Toksoplazmoza w ciąży - leczenie

Toksoplazmoza w ciąży - leczenie

Toksoplazmoza to choroba odzwierzęca i pasożytnicza wywoływana przez pierwotniak Toxoplasma gondii. Na świecie istnieje wiele ludzi zarażonych tym pasożytem, ale tylko niewielki procent choruje na pełnoobjawową toksoplazmozę.

Toxoplazmoza - objawy, leczenie, powikłania

Toksoplazmoza u noworodka

lub poprzez pozostawienie na dobę w zamrażarce. Objawy toksoplazmozy u noworodka U kobiety ciężarnej toksoplazmoza przebiega najczęściej bezobjawowo (...) dla dziecka ryzykiem poważnych powikłań. Należy podkreślić,...

Toxoplazmoza - objawy, leczenie, powikłania

Leczenie toksoplazmozy w ciąży

płód, wywołując toksoplazmozę wrodzoną, która może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Jak leczyć toksoplazmozę u kobiet w ciąży? Objawy i skutki (...) : szyjne, karkowe, pachowe, pachwinowe, krezki itp. oraz daje objawy...

Niemowlę

Zwierzęta domowe dla alergików

Zwierzęta domowe dla alergików

i włosów kotów, psów i innych ssaków. Nie pojawia się on jednak u gadów, stąd te zwierzęta są doskonałe dla małych alergików. Nie posiadają (...) gatunku. Żyją średnio przez od 10 do 15 lat. Okazuje się, że dzieci nawet najbardziej...

Zabawy w domu dla dzieci

Zoo zgadula na MiniMini+

Zoo zgadula na MiniMini+

. Ten mały zwierzak lubi ser i boi się kotów. Sympatyczny ptak spodoba się każdemu dziecku. W bajkowej krainie wszystko jest możliwe! Zielone zwierzę

Ciąża

Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży

Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży

. To oznacza, że mogą sobie one dodatkowo pozwolić na spożycie w ciągu dnia jednego, lekkiego posiłku. Nie można głaskać kotów w czasie ciąży W trakcie ciąży

Zdrowie dzieci

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

, wśród niemowląt i małych dzieci. Jednakże łupież zwierzęcy kotów i psów to silne czynniki wywołujące astmę i alergię u niektórych osób, więc nie ignoruj ryzyka