Trwa ładowanie...

Napoje słodzone negatywnie wpływają na zdrowie. Pij wodę

 Ewa Rycerz
02.09.2016 13:21
Napoje słodzone negatywnie wpływają na zdrowie. Pij wodę
Napoje słodzone negatywnie wpływają na zdrowie. Pij wodę (123RF)

Schudniesz, spadnie poziom cholesterolu i ryzyko cukrzycy. Czemu można zawdzięczać takie efekty? Wystarczy, że jedną szklankę słodkiego napoju dziennie zamienisz na taką samą ilość czystej wody.

1. Powodują choroby serca i otyłość

Temu, co się stanie, gdy zamienimy słodzone napoje na wodę postanowili przyjrzeć się naukowcy. Przeanalizowali oni dane z Narodowego Programu Badania Zdrowia i Żywienia (NHANES - National Health and Nutrition Examination Survey). Z dokumentów wynika, że zamiana napojów gazowanych na wodę pozytywnie wpływa na organizm i jest przy tym dość szybko widoczna.

Naukowcy precyzują: nie ważne, ile porcji słodzonych napojów dziennie wypijamy. Jeśli zamienimy na wodę choćby jeden z nich, schudniemy. Poprawi się także ogólny stan naszego zdrowia.

Co więcej – rezygnując z napojów energetyzujących, coli, słodkich kaw, rezygnujemy także z dodatkowych porcji kalorii. A co za tym idzie, ograniczamy ryzyko wystąpienia otyłości i takich jej konsekwencji jak: cukrzyca typu II, miażdżyca i inne choroby układu krążenia, rak. Ale nie tylko.

Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"

Osoby, które słodzone napoje zastąpiły wodą, zauważyły spadek cholesterolu. Wystarczyła zaledwie jedna szklanka. Wynika tak z obserwacji, jaką przeprowadzili naukowcy. Zauważyli oni, że osoby pijące wodę częściej dbają także o jakość posiłków. Rzadziej wybierają produkty przetworzone, a częściej jedzą warzywa, owoce, ryby i produkty pełnoziarniste.

2. Nie tylko chore serce

Słodkie napoje to  nie tylko ryzyko otyłości. Wypijane dwa razy w tygodniu napoje energetyzujące i inne powodują nagły skok poziomu insuliny we krwi. A co za tym idzie zwiększają ryzyko zachorowania na raka trzustki, jednego z najniebezpieczniejszych nowotworów na świecie aż dwukrotnie.

Mogą być także przyczyną zachorowania na nowotwór prostaty i raka piersi. Co więcej, cukier zawarty w napojach otłuszcza wątrobę, poważnie ją uszkadzając i zwiększając ryzyko cukrzycy. Aż 130 tys. osób zachorowało na tę chorobę jedynie przez picie słodzonych napojów. Tak podają badania przeprowadzone w latach 1990-2000.

Problem dotyczy również dzieci i młodzieży. Naukowcy zauważyli, że u dziewcząt w wieku od 9-15 lat, które regularnie piły napoje słodzone, występowały zaburzenia związane z dojrzewaniem, które w przyszłości mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka zachorowań na nowotwory układu rozrodczego. Wcześniej pojawiała się także u takich dziewczynek pierwsza miesiączka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze