Trwa ładowanie...

Imiona żeńskie

 Ewa Rycerz
01.09.2017 14:46
Na oryginalne imona dla dzieci decyduje się coraz więcej rodziców.
Na oryginalne imona dla dzieci decyduje się coraz więcej rodziców. (123RF)

Zuzanna, Julia i Lena - to trzy najczęściej wybierane imiona żeńskie dla nowo narodzonych dziewczynek w 2016 roku. Czołówka najbardziej popularnych imion żeńskich w Polsce nie zmienia się od lat, ale są także takie, które pojawiają się bardzo rzadko i – przyznajmy – brzmią dość dziwnie w języku polskim. Oto kilka z nich.

Listę najbardziej popularnych imion żeńskich publikuje co roku Ministerstwo Cyfryzacji. Są one uszeregowane w kolejności: od tych nadawanych najczęściej, do tych nadawanych najrzadziej. O ile najpopularniejsze imiona żeńśkie są dobrze znane, o tyle te najrzadsze często pochodzą z języków obcych, a ich spolszczone wersje nie zawsze przystają do obowiązujących norm językowych. Jakie to imiona?

1. Kataleja

Według danych Ministerstwa Cyfryzacji, w 2016 roku urodziło się 5 dziewczynek, którym nadano takie imię. W roku 2015 nie nazwano tak żadnego dziecka.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Kataleja to spolszczona wersja imienia popularnego np. w Kolumbii, które w oryginale brzmi Cataleya.

Przeczytaj także:

2. Noelia

To imię nadano w 2016 roku również 5 razy. W 2014 roku było ono jednym z najczęściej nadawanych imion w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. W Polsce nadal mało znane. W 2014 roku nosiło je jedynie 77 kobiet w Polsce, a w 2015 roku nie nazwano tak żadnej małej dziewczynki.

3. Nila

Choć brzmi tajemniczo, imię nie jest wymysłem polskich rodziców czy nieudanym spolszczeniem. Nila to imię żeńskie pochodzenia greckiego, utworzone od greckiego słowa "neilos" – "rzeka". W 2016 roku otrzymało je 5 dziewczynek. Rok wcześniej – żadna.

Imiona pochodzenia rosyjskiego – czy są w Polsce popularne?
Imiona pochodzenia rosyjskiego – czy są w Polsce popularne? [6 zdjęć]

Imiona wywodzące się z Rosji wcale nie należą do rzadkości. Niektórzy nie mają nawet pojęcia, że nadali

zobacz galerię

4. Dajana

Poprawny zapis tego imienia powinien brzmieć: Diana. Dajana to zapożyczenie z języka brytyjskiego, jednakże zapisane tak, jak słyszymy imię w języku polskim. W 2016 roku nazwano tak w Polsce 6 dziewczynek.

5. Kesja

Według niektórych źródeł, tak nazywała się jedna z trzch córek Hioba, choć w Starym Testamencie znajdziemy imię łudząco podobne: Kasja. Jego pochodzenie to łacińska nazwa rodu Kasjuszy.

W Polsce w 2016 roku imię Kesja rodzice nadali 7 dziewczynkom.

6. Aria

Imię Aria jest przykładem tego, jak ogromny wpływ na rodziców mają seriale. W tym przypadku mowa o "Grze o tron". Jedną z bohaterek tego serialu jest Arya, dziewczynka, która w momencie rozpoczęcia akcji ma jedynie kilka lat. Z biegiem czasu staje się coraz odważniejsza, ale także coraz bardziej tajemnicza. Można przypuszczać, że fani telwizyjnej produkcji zainspirowali się właśnie tą postacią.

Aria to imię niezwykle popularne na Wyspach Brytyjskich. W Polsce w 2016 roku nadano je 7 razy.

7. Safira

To imię pochodzenia egipskiego. Prawdopodobnie jest inną formą imiennie Zefira. Osoby o tym imieniu cenią sobie komfort i wygodę, lubią otaczać się drogimi rzeczami. Safira bardzo dobrze czuje się w towarzystwie. Imię Safira jest niezwykle rzadkie i nie posiada odpowiednika w żadnym z języków. Liczby przypisywana temu imieniu to 9.

Jak widać powyższe przykłady są dowodem na to, że w Polsce rodzice raczej stronią od nadawania dzieciom wymyślnych imion żeńskich. Większość rodziców wybiera popularne imiona lub imiona staropolskie (które wracają do „łask”).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze