Trwa ładowanie...

Najczęstsze pytania o gorączkę u dziecka

 Agnieszka Gotówka
08.06.2021 11:27
Najczęstsze pytania o gorączkę u dziecka
Najczęstsze pytania o gorączkę u dziecka

Gorączka wywołuje u rodziców duży niepokój. Często występuje w czasie przeziębienia, jak również towarzyszy poważniejszym chorobom, np. szkarlatynie, ospie lub zapaleniu wyrostka robaczkowego.

spis treści

1. Gorączka czy stan podgorączkowy?

Zdrowy niemowlak ma temperaturę ciała oscylującą wokół 37°C, co wiąże się z niedojrzałym jeszcze układem termoregulacji. Dziecko czasem może mieć wyższą temperaturę, np. we śnie lub po dłuższym płaczu. O stanie podgorączkowym mówimy zatem, gdy termometr pokazuje 37,5–38°C, a o gorączce – gdy ciepłota ciała przekroczy 38°C.

Stan podgorączkowy występuje wtedy, gdy termometr pokaże powyżej 37,5 stopnia
Stan podgorączkowy występuje wtedy, gdy termometr pokaże powyżej 37,5 stopnia (123RF)

2. Jak mierzyć temperaturę?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Na rynku dostępnych jest wiele termometrów dla dzieci. Niezwykle wygodne (i dokładne) są termometry douszne na podczerwień (błona bębenkowa ma tę samą temperaturę, co ośrodek termoregulacji). Wynik wyświetla się już po sekundzie, dlatego pomiar nie jest dla dziecka stresujący. Wygodny w użyciu jest również termometr w smoczku.

Można skorzystać również z termometru elektronicznego z miękką końcówką. W przypadku dzieci najbardziej wiarygodny będzie pomiar dokonany w odbycie. Według prawa polskiego i unijnego w sprzedaży nie ma już dostępnych termometrów rtęciowych. Pediatrzy odradzają z kolei użycie pasków przykładanych do czoła (nie gwarantują rzetelnego pomiaru).

3. Czy gorączka ma pozytywny wpływ na zdrowie dziecka?

W początkowym okresie jej trwania – zdecydowanie tak. To objaw reakcji obronnej organizmu – układ odpornościowy w ten sposób otrzymuje sygnał do walki z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Wysoka temperatura uniemożliwia wirusom i bakteriom mnożenie się, jak również uszkadza je. Niestety, gdy wysoka gorączka utrzymuje się kilka dni, wówczas zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na tlen, energię i wodę. Organizm jest również narażony na odwodnienie i wyczerpanie.

Jedzenie, które wspomaga leczenie grypy
Jedzenie, które wspomaga leczenie grypy [10 zdjęć]

Lody mogą ukoić ból oraz drapanie w gardle. Mogą one również zredukować obrzęk albo nadmierne wysuszenie

zobacz galerię

4. Kiedy zacząć obniżać gorączkę?

Gdy temperatura przekroczy 38,5°C (pomiar w odbycie), powinno się podać dziecku leki przeciwgorączkowe. Wyższa temperatura może wywołać drgawki gorączkowe.

5. Jak pielęgnować dziecko z gorączką?

Dziecko nie powinno być przykryte, gdy temperatura rośnie. Musi być ubrane lekko (wystarczy piżamka), a gdy się spoci – należy natychmiast je przebrać. Konieczne jest częste podawanie wody lub soku z malin. W przypadku karmienia piersią, malucha należy przystawiać do piersi często, ale na krótko. W pokoju dziecka temperatura nie powinna przekraczać 22°C, a powietrze musi być odpowiednio nawilżone.

6. Jakie leki na obniżenie gorączki podaje się niemowlętom?

Dostępne są dwa preparaty: na bazie paracetamolu i ibuprofenu. Dawkę leku ustala się na podstawie wieku i wagi dziecka (należy kierować się informacjami zawartymi w ulotce). Niemowlętom i małym dzieciom najlepiej podać lek w formie czopków. U dzieci poniżej 12. roku życia nie wolno stosować aspiryny.

Musisz to wiedzieć

7. Co to są drgawki gorączkowe?

Na szybko rosnącą temperaturę układ nerwowy dziecka reaguje czasem w sposób gwałtowny. Mówimy wówczas o drgawkach gorączkowych. Swoim przebiegiem przypominają one napad padaczki. W razie ich wystąpienia niezwłocznie wezwij lekarza (ale uwaga: nigdy nie zostawiaj dziecka samego!). Czekając na niego, dziecko należy ułożyć na boku i podać mu środek przeciwgorączkowy w czopku. W większości przypadków drgawki gorączkowe nie wywołują żadnych szkód w organizmie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze