Trwa ładowanie...

Najczęstsze pytania dotyczące nietrzymania moczu

Avatar placeholder
31.03.2021 15:57
Najczęstsze pytania dotyczące nietrzymania moczu
Najczęstsze pytania dotyczące nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością. Bardzo rzadko się do niej przyznajemy nawet przed lekarzem. Wiele osób sądzi, że mimowolne popuszczanie moczu samo minie, to temat wstydliwy, niestety najczęściej z upływem czasu objawy zamiast zanikać, nasilają się. Zamiast czekać z założonymi rękoma, lepiej rozpocząć leczenie, by móc znowu normalnie funkcjonować.

spis treści

1. Jaka jest przyczyna nietrzymania moczu?

Większość osób uważa, że nietrzymanie moczu jest dolegliwością dotykającą tylko osób starszych. Nie jest to prawdą – na tę chorobę może zachorować każdy niezależnie od wieku i płci. Popuszczanie moczu jest objawem zaburzenia pracy pęcherza, zwieracza oraz cewki moczowej. Przyczyn tego zaburzenia może być wiele. Do najczęstszych należą stany zapalne, urazy, operacje, otyłość, zaburzenia hormonalne, poród, ciężka praca fizyczna.

Nietrzymanie moczu to zaburzenia pracy pęcherza
Nietrzymanie moczu to zaburzenia pracy pęcherza (123RF)

2. Na czym polega badanie?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Przy podejrzeniu wystąpienia nietrzymania moczu należy udać się do specjalisty urologa, który w pierwszej kolejności powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad, a następnie zlecić szereg badań diagnostycznych. Do najczęściej zlecanych w tym wypadku badań należą: USG jamy brzusznej, analiza moczu z posiewem, badanie urodynamiczne. Badania te mają na celu sprawdzenie kondycji układu moczowego oraz wykluczenie infekcji. Bardzo ważne jest, by podczas rozmowy z lekarzem być szczerym i nie ukrywać niczego na temat choroby.

3. Czy wszystkie rodzaje nietrzymania moczu leczy się tak samo?

Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu i każda z nich wymaga innej terapii. Leczenie może polegać na wykonywaniu prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy, elektrostymulacji, farmakoterapii lub zabiegu operacyjnym. Dobór odpowiedniej formy leczenia musi być dostosowany indywidualnie. Niezależnie od rodzaju nietrzymania moczu, im szybciej rozpocznie się leczenie, tym ma ono łagodniejszą formę i daje większą szansę na sukces.

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [9 zdjęć]

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w

zobacz galerię

4. Czy dieta ma wpływ na nasilenie objawów?

To, co jemy, ma bardzo duży wpływ na zachowanie naszego układu moczowego. Dieta może zarówno nasilić objawy nietrzymania moczu, jak również je złagodzić. Produktami, których należy unikać w przypadku tego schorzenia są: alkohol, kawa, napoje gazowane, mleko, pomidory, cytrusy, ostre przyprawy oraz czekolada. Produktami, które osoba chora powinna włączyć do swojej diety, są warzywa i owoce, ponieważ zawierają dużą ilość błonnika. Pamiętać również należy, że czynnikiem wywołującym nietrzymanie moczu jest nadwaga, dlatego należy unikać pokarmów wysokokalorycznych. Warto także wiedzieć, że czynnikiem drażniącym ściany pęcherza i uszkadzającym nerwy zwieracza jest dym papierosowy.

5. Czy przy mimowolnym popuszczaniu moczu należy ograniczyć spożywanie płynów?

Choć mogłoby się wydawać, że zmniejszenie ilości wypijanych płynów może ograniczyć wycieki moczu, to jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Powstrzymywanie się od przyjmowania płynów nie zmniejsza ilości popuszczanego moczu, lecz wpływa na jego stężenie. Gęstszy mocz ma mocne działanie drażniące, przez co może być przyczyną wielu poważnych schorzeń układu moczowego. Spożywanie małych ilości wody może skutkować również zaleganiem moczu, które jest jedną z głównych przyczyn stanów zapalnych pęcherza moczowego.

Musisz to wiedzieć

6. Czy nieleczone popuszczanie moczu może być przyczyną innych chorób?

Gdy z powodu wstydu unikamy wizyty u lekarza, licząc na samoistne rozwiązanie się problemu, tracimy szanse na szybkie wyleczenie. Im dłużej się zwleka, tym terapia jest trudniejsza i długotrwała. Co więcej, objawy choroby nasilają się i stają się coraz bardziej dokuczliwe. W pewnym momencie mogą się one stać przyczyną izolacji, utraty pracy i depresji. Leczenie nietrzymania moczu nie różni się specjalnie od terapii innych dolegliwości, więc nie ma powodu, by go unikać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze