Trwa ładowanie...

Najczęstsze problemy miesiączkowe

Avatar placeholder
17.05.2017 09:45
Najczęstsze problemy miesiączkowe
Najczęstsze problemy miesiączkowe

Regularny cykl miesiączkowy to prawidłowy proces funkcjonowania organizmu każdej kobiety. Niekiedy jednak zdarzają się problemy, z którymi nie każda kobieta się zmaga. Bolesne miesiączki i obfite krwawienie to tylko niektóre z najczęstszych problemów. Jak można im zapobiec? Jakie jeszcze inne nietypowe oznaki mogą się pojawić podczas lub przed miesiączką?

spis treści

1. Bolesne miesiączki

Bóle menstruacyjne są charakterystyczne dla cyklu miesiączkowego. Ma je każda kobieta. Mogą się pojawić już kilka dni przed krwawieniem lub w dniu menstruacji. Przyczyną bólów menstruacyjnych są skurcze macicy. Wynikają one z pracy hormonów. Niekiedy jednak bóle miesiączkowe mogą być spowodowane złym ułożeniem macicy, a także stosowaniem spirali jako metody antykoncepcyjnej. Bardzo bolesne miesiączki należy obserwować, by zauważyć, czy nie pojawiają się inne dolegliwości. Należy także skontaktować się z lekarzem. Bolesne miesiączki mogą bowiem świadczyć o mięśniakach macicy lub endometriozie.

Bóle menstruacyjne są charakterystyczne dla cyklu miesiączkowego
Bóle menstruacyjne są charakterystyczne dla cyklu miesiączkowego (123RF)

2. Obfite krwawienie

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Bolesne miesiączkowanie to nie wszystko, co może przydarzyć się kobiecie podczas cyklu miesiączkowego. Krwawienie miesiączkowe trwa zazwyczaj około 3 dni. Bóle pojawiają się na początku, ale z każdym dniem stają się coraz słabsze i w końcu zanikają zupełnie. Tak jest u większości kobiet, ale zdarza się, że krwawienie trwa nawet tydzień. Bardzo obfite krwawienie podczas miesiączki to takie, przy którym musimy zmieniać podpaskę lub tampon co około 2 godziny. Należy zgłosić się z tym problemem do lekarza. Może to bowiem świadczyć o poważnych zmianach – nowotworze, polipie w narządach rodnych i innych. Obfite krwawienie, które zdarza nam się co jakiś czas – nie przy każdej menstruacji – może świadczyć o burzy hormonów. Należy wówczas zrezygnować z picia kawy i innych napojów z kofeiną, z alkoholu i gorących kąpieli. W tym czasie należy dużo odpoczywać i się nie przemęczać.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

3. Plamienie poza miesiączką

Kolejnym problemem, poza obfitym krwawieniem i bólem miesiączkowym, są plamienia między miesiączkami. Jeżeli dodatkowo plamienie ma przykry zapach, nietypową barwę lub inny niepokojący wygląd, należy skonsultować się z lekarzem. Ginekolog powinien sprawdzić, czy plamienie poza miesiączką nie jest objawem grzybicy pochwy, nadżerki lub stanów zapalnych szyjki macicy, a także innych bardziej poważnych chorób.

Musisz to wiedzieć

Plamienie poza miesiączką może się pojawiać we wczesnej ciąży, a także w czasie owulacji. W drugim przypadku dochodzi do spadku estrogenów i złuszczania błony śluzowej. Niekiedy takiej sytuacji może towarzyszyć również ból menstruacyjny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze