Trwa ładowanie...

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby noszące soczewki

Avatar placeholder
20.06.2017 18:25
Najczęstsze błędy popełniane przez osoby noszące soczewki
Najczęstsze błędy popełniane przez osoby noszące soczewki

Wielu użytkowników szkieł kontaktowych nie przestrzega zasad higieny, przez co infekcje są częste. Jedną z nich jest zapalenie rogówki. Szacuje się, że aż 900 tys. osób rocznie odwiedza gabinety i klinikę okulistyczną z powodu różnych dolegliwości.

Błędów popełnianych przez osoby noszące szkła kontaktowe jest wiele. Oto niektóre z nich.

  • Używanie do czyszczenia soczewek i pojemniczka zwykłej wody Do zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych związanych ze szkłami kontaktowymi służą specjalne płyny. Woda absolutnie się do tego nie nadaje. Mycie soczewek wodą skutkuje negatywnymi konsekwencjami, m.in. odkształcaniem szkieł hydrożelowych oraz ich przyklejaniem się do oka. Takie szkła kontaktowe trudno jest z oka wyjąć, a użycie siły może spowodować zarysowanie rogówki (to z kolei stworzy ryzyko zakażenia). Ponadto soczewki nie powinny mieć styczności z wodą, np. podczas kąpieli.
O szkla kontaktowe należy bardzo dokładnie dbać, aby nie zakazić gałko ocznej
O szkla kontaktowe należy bardzo dokładnie dbać, aby nie zakazić gałko ocznej (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
  • Mieszanie starego płynu z nowym Nawet jeśli używasz specjalnego płynu do pielęgnacji szkieł kontaktowych, możesz zniszczyć jego cenne właściwości, dolewając płyn nowy do starego. Ten zużyty i stary powinien być zawsze wylany przed zastosowaniem nowego.

  • Nieczyszczenie pojemniczka na soczewki Szkła kontaktowe używane przez cały dzień, a następnie wkładane do pojemniczka z płynem są brudne. Nalewanie świeżej porcji płynu nie wystarcza. Po ponownym założeniu soczewek pojemniczek trzeba każdorazowo przemyć płynem i pozostawić do wyschnięcia.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię
  • Niemycie rąk przed zabiegami związanymi z soczewkami (zakładaniem, zdejmowaniem) Mycie rąk jest absolutną koniecznością. Wirusy i bakterie mogą osadzić się na szkle kontaktowym i wniknąć do oka.

  • Brak odpoczynku dla oka Warto robić przerwy w stosowaniu soczewek, zakładając w tym czasie okulary. Minimalizuje to objawy tzw. zespołu suchego oka.

  • Spanie ze szkłami kontaktowymi Jeśli soczewki nie są przystosowane do noszenia w nocy, przed spaniem należy je bezwzględnie wyjąć. Skutkiem mogą być choroby oka, w tym owrzodzenie rogówki.

Musisz to wiedzieć

  • Niska jakość płynu pielęgnacyjnego Płyn pielęgnacyjny do szkieł kontaktowych oraz krople do oczu powinny mieć jak najmniej konserwantów. Te maksymalnie naturalne należy przechowywać w lodówce do 3 miesięcy.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze