Na różyczkę najczęściej chorują polskie dzieci

Dane zebrane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób dowodzą, że zdecydowana większość przypadków różyczki odnotowana została w kraju nad Wisłą.

Na terenie całej Unii Europejskiej zachorowań było 2198, z czego tylko 169 przypadków zarejestrowano poza Polską.

Polecane wideo:

W 13. miesiącu życia nasi mali rodacy otrzymują skojarzoną szczepionkę uodporniającą na odrę, świnkę i różyczkę (tzw. MMR). Szczepienie to jest powtarzane w 10. roku życia. Dlaczego zatem różyczka w Polsce nadal stanowi poważny problem?

Sprawa wydaje się być złożona. W siłę rośnie ruch antyszczepionkowy, a to właśnie wspomniana szczepionka MMR budzi najwięcej obaw wśród rodziców.

Pozostaje też kwestia samego kalendarza szczepień.

Epidemia wyrównawcza

Szczepionkę przeciwko różyczce wprowadzono po to, by zapobiec zakażeniom kobiet w ciąży. Dla płodu wirus różyczki jest bardzo groźny i odpowiada za rozwój zespołu różyczki wrodzonej.

W wyniku zakażenia dojść może do wad układu krwionośnego, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wzroku i słuchu.

By temu zapobiec, szczepionkę w pierwszej kolejności (od 1989 roku) podawano 13-letnim dziewczynkom (do roku 2003 szczepiono wyłącznie kobiety). Musiało to zatem skutkować wystąpieniem tzw. epidemii wyrównawczej, która pojawiła się w 2013 roku. Chorowali głównie chłopcy w wieku 15-19 lat i młodzi mężczyźni.

Zmiany w profilaktyce zakażeń różyczki przyniósł XXI wiek, kiedy to w kalendarzu szczepień obowiązkowych na stałe zagościła szczepionka MMR.

Błędna diagnoza

Artykuł 27 ust. 1 Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (j.t. Dz. U. z 2013r. poz. 947 z późn. zm.) nakłada obowiązek zgłoszenia państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu rozpoznania choroby zakaźnej, w tym różyczki. Diagnoza ta nie wymaga jednak potwierdzenia laboratoryjnego, a to z kolei fałszuje statystyki. Jako różyczkę bowiem lekarze zgłaszają różne choroby, w przebiegu których pojawia się wysypka.

Liczba potwierdzonych przypadków różyczki jest dużo niższa niż zgłaszanych. W 2015 roku lekarze aż 2029 razy postawili tę diagnozę, ale tylko 33 przypadki choroby zostały potwierdzone.

W Polsce funkcjonuje Narodowe Laboratorium ds. Diagnostyki Odry i Różyczki. Znajduje się ono w Zakładzie Wirusologii PZH. Posiada akredytację Światowej Organizacji Zdrowia i Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) w zakresie diagnostyki zakażeń wirusami odry i różyczki.

Pobranie materiału do badania lekarz powinien zlecić we wczesnym stadium choroby, najlepiej w ciągu 1-4 dni od pojawienia się wysypki. Wielu specjalistów jednak tego nie robi.

Rozpoznanie różyczki

Różyczka to choroba zakaźna, która w przypadku dzieci najczęściej nie niesie za sobą ryzyka poważnych powikłań, jednak jest bardzo niebezpieczną choroba dla kobiet w ciąży.

Zakażenie przenosi się drogą kropelkową. Najwięcej zachorowań notuje się zimą i wczesną wiosną. Objawami choroby są:

  • nieżyt górnych dróg oddechowych (katar, zaczerwienienie gardła, kaszel),
  • wysypka (w pierwszej kolejności występuje na twarzy, później pojawia się na całym ciele),
  • stan podgorączkowy,
  • powiększenie węzłów chłonnych na potylicy i za uszami.

Niecharakterystyczne symptomy różyczki obserwuje się u nastolatków i osób dorosłych. Lekarzowi sygnalizują oni najczęściej:

U osób starszych choroba może objawiać się wysoką gorączką.

Gdy zachoruje kobieta w ciąży, wirus przez łożysko dociera do płodu. To sytuacja skrajnie niebezpieczna, która prowadzić może do poronienia lub wystąpienia u dziecka wielu wad wrodzonych. Wśród najczęściej notowanych powikłań wyróżnia się: głuchotę, wady wzroku (jaskra, zaćma, uszkodzenia siatkówki), upośledzenie umysłowe, zaburzenia neurologiczne, małogłowie.

Szacuje się, że jeśli do zakażenia doszło w I trymestrze ciąży, to prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych wynosi 90 proc.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Wyniki

mika17 • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Różyczka
Przeciwciała – różyczka

Różyczka w ciąży

także przez kolejnych siedem dni po pojawieniu się zmian skórnych. Na różyczkę najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym. Czas wylęgu choroby (...) niż pozostałe objawy. Różyczka...

Zdrowie malucha

Hartowanie dzieci w różnych zakątkach świata

Hartowanie dzieci w różnych zakątkach świata

zamiast go uodpornić - spowoduje, że będzie chorowało jeszcze częściej. Dowiedz się, jak swoje dzieci wzmacniają rodzice z różnych stron świata i zacznij (...) atmosferyczne. Takie dzieci...

Szczepienia dzieci - charakterystyka, ważne szczepionki

Jakie są objawy różyczki?

Jakie są objawy różyczki? Odtwórz wideo

R jak różyczka. Jakie są jej objawy? Różyczka to wirusowa choroba zakaźna, która najczęściej występuje u dzieci. Leczy się ją objawowo, podając leki (...) przeciwgorączkowe i przeciwbólowe....

Przeciwciała – różyczka

Test na różyczkę

Test na różyczkę

Badanie na różyczkę wykonuje się w celu potwierdzenia odporności na tego wirusa u kobiety, która planuje zajść w ciążę. Ponadto pozwala wykryć wcześniejszą lub trwającą infekcję.

Test na obecność wirusa różyczki

Różyczka - leczenie

Różyczka - leczenie

Leczenie różyczki jest leczeniem objawowym. Najczęściej choremu podaje się leki obniżające temperaturę ciała. Ewentualne zapobieganie zakażeniu wirusem różyczki stosuje się wobec kobiet ciężarnych.

Zdrowie dzieci

Fakty i mity na temat alergii pokarmowych

Fakty i mity na temat alergii pokarmowych

ziemne. Większość dzieci wyrośnie z uczulenia na mleko już około 2-3 roku życia. Chociaż alergia na mleko częściej występuje u dzieci, może się ona (...) być możliwe przyjęcie szczepionki mimo alergii....

Szczepienia przed ciążą

Szczepienie na różyczkę

, trzeba uważać, by nie zajść w ciążę, by nie zagrozić dziecku. Kiedy zaszczepić się przeciw różyczce? Planowanie ciąży powinno zacząć się od oceny (...) . Obecnie szczepienie na różyczkę jest obowiązkowe...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

. Rodzice małych dzieci wiedzą jednak, że jest to także okres częstszych zatruć pokarmowych czy poparzeń słonecznych. Poza tym dzieci chorują nie tylko zimą (...) Najczęstsze choroby u dzieci...

Ciąża

Czym jest choroba bostońska?

Czym jest choroba bostońska?

? Wirus wywołujący chorobę szybko się przenosi, dlatego najczęściej chorują całe grupy dzieci, np. w przedszkolach. Do zakażenia dochodzi drogą (...) Atakuje głównie dzieci Tajemnicza...