Trwa ładowanie...

Na jaką chorobę wskazuje ból pleców?

Na jaką chorobę wskazuje ból pleców?
Na jaką chorobę wskazuje ból pleców?

Ból pleców wywołuje grupa czynników. Przyczynami dolegliwości bólowych pleców są: siedzący tryb życia, zła postawa ciała i choroby kręgosłupa. Wyróżnia się ból pleców pochodzenia kręgosłupowego i pozakręgosłupowy ból pleców, który może być objawem poważnych schorzeń, na przykład zawału, ostrego zapalenia opon mózgowych lub tętniaka aorty brzusznej.

spis treści

1. Przyczyny bólu pleców

Ból pleców może wywołać wiele czynników. Pojawia się on na skutek:

• siedzącego trybu życia;

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

• braku aktywności fizycznej;

• złej postawy ciała (nienaturalnej, wymuszonej postawy ciała i zbyt długiej pozycji siedzącej);

• niewłaściwego sposobu podnoszenia ciężkich przedmiotów;

• chorób kręgosłupa.

Złe nawyki postawy ciała, które powodują przeciążenie struktur tkankowo-stawowych, wywołują ból posturalny, który jest umiejscowiony w odcinku piersiowym kręgosłupa. Skutkiem nieprawidłowej postawy jest często wada postawy. Wówczas choremu doskwierają dolegliwości bólowe na każdym odcinku pleców. Jeżeli ból trwa dłużej niż 1,5 miesiąca, jest ostry, pojawia się również w nocy, a w dzień uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności, należy skontaktować się z lekarzem.

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży
Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży [10 zdjęć]

Wystający brzuszek przenosi środek ciężkości i w związku z tym często nieświadomie plecy wykrzywiają

zobacz galerię

2. Ból pleców a schorzenia kręgosłupa

Jeżeli ból pleców nasila się w czasie poruszania się lub gdy podnosimy ciężki przedmiot, jest to ból pleców pochodzenia kręgosłupowego (łagodnieje w czasie odpoczynku).

Dolegliwości bólowe w obszarze pleców mogą wskazywać na przeciążenie kręgosłupa albo naderwanie więzadła. Ból w krzyżu, który przybiera na sile, gdy wykonujemy skłon w przód, to oznaka przepukliny kręgosłupa. Innym objawem tego schorzenia jest mrowienie w kończynach. Jeśli ból kręgosłupa promieniuje do pośladków, rozwinęła się choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która objawia się bolesnością nóg w czasie chodzenia. Jeżeli doszło do kompresyjnego złamania kręgów, chory odczuwa ból pleców podczas kaszlu i kichania. Dolegliwość ta może się nasilić w czasie wypróżniania się. Złamanie to jest z kolei objawem osteoporozy kręgosłupa.

W przypadku spondylolistezy, czyli ześlizgnięcia kręgów, oprócz bólu pleców choremu doskwiera problem z poruszaniem się. Nie może on zgiąć nóg w biodrach przy zachowaniu wyprostowanych kolan. Wśród poważnych przyczyn bólu pochodzenia kręgosłupowego wymienia się guzy kręgosłupa, które są wynikiem przerzutów z piersi lub prostaty. Powodem tej dolegliwości są też guzy pierwotne kręgosłupa i rdzenia kręgowego, a ponadto infekcje, takie jak zapalenie szpiku kostnego czy rdzeniowy ropień nadtwardówkowy.

Musisz to wiedzieć

3. Przyczyny pozakręgosłupowego bólu pleców

Ból pleców pochodzenia pozakręgosłupowego nie nasila się w czasie ruchu ciała. Może być symptomem poważnych schorzeń ze strony układu pokarmowego (m.in. zapalenia wyrostka żółciowego, zapalenia trzustki, zapalenia woreczka żółciowego), układu oddechowego (na przykład zapalenia płuc lub opłucnej), a także ze strony układu moczowego (zapalenia miedniczkowego nerek i zapalenia prostaty). Ból pleców u kobiet może sygnalizować raka jajników lub ciążę pozamaciczną.

Choroby wywołujące ból pleców to:

• guz aorty brzusznej;

• rozwarstwienie tętnicy szyjnej i kręgowej;

• zawał mięśnia sercowego;

• choroba kości Pageta;

• zespół stawu skroniowo-żuchwowego;

• półpasiec;

• ostre zapalenie opon mózgowych;

• zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze