Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Bazofile - opis badania, wyniki badania, normy, obniżenie i podwyższenie

Bazofile są jednym z podstawowych badań laboratoryjnych zlecanych przez lekarzy w przypadku występowania różnych dolegliwości. Wynika to z faktu, że jest to badanie proste i niedrogie, a jednocześnie dostarczające wielu cennych informacji o stanie zdrowia organizmu. Niejednokrotnie ułatwia znalezienie przyczyny dolegliwości lub nawet pozwala na rozpoznanie konkretnej jednostki chorobowej. Ze względu na tak duże znaczenie, bazofile są także podstawowym badaniem wykonywanym u kobiet ciężarnych. Już podczas pierwszej wizyty lekarz prowadzący ciążę zleca wykonanie całego panelu badań laboratoryjnych, wśród których na pierwszej pozycji znajduje się właśnie morfologia krwi. Od tej pory badanie to będzie wykonywane regularnie co miesiąc aż do rozwiązania. Dzięki temu stan zdrowia organizmu ciężarnej, a tym samym stan zdrowia rosnącego w niej dziecka będzie pod stałą kontrolą, co pozwoli na wczesną interwencję w przypadku, gdyby coś było nie tak.

Zobacz film: "Jakie badania należy wykonać w ciąży?"

spis treści

1. Bazofile - opis badania

W celu oznaczenia bazaofilii pobiera się próbkę krwi żylnej, na ogół nakłuwając żyły z okolicy zgięcia łokciowego. Na badanie należy zgłosić się na czczo po przynajmniej ośmiogodzinnej przerwie od ostatniego lekkostrawnego posiłku. Pobrana próbka jest dostarczana do laboratorium, a oznaczania dokonują szybkie automatyczne analizatory, więc wynik już na drugi dzień jest gotowy do odebrania.

Zioła, które pomagają obniżyć poziom kortyzolu we krwi
Zioła, które pomagają obniżyć poziom kortyzolu we krwi [7 zdjęć]

Postęp cywilizacji sprawił, że żyjemy dłużej i wygodniej. Dokonania w dziedzinie medycyny pozwalają na...

zobacz galerię

Zwykle na wydruku, obok uzyskanych wartości, podane są normy laboratoryjne, jednak zawsze z wynikiem należy zgłosić się do lekarza, ponieważ tylko on będzie w stanie właściwie zinterpretować uzyskane wartości i w razie potrzeby zlecić dalsze badania lub zastosować odpowiednie leczenie. Nieprawidłowości w morfologii krwi mogą dotyczyć układu czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego oraz płytek krwi.

2. Bazofile - wyniki badań

Bazofile oznaczane są podczas ogólnego badania morfologii krwi. Oznacza się tu rakże takie parametry jak:

 • RBC – liczba krwinek czerwonych – erytrocytów (norma u kobiet 4,2-5,4 mln/mm³);
 • retikulocyty;
 • HCT - hematokryt (norma u kobiet 36-46 %);
 • HGB – hemoglobina (norma u kobiet 12-16 mg/dl);
 • MCV- objętość krwinek czerwonych (norma u kobiet 81-91 fl);
 • MCH i MCHC – odpowiednio średnia zawartość i średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej.

Obniżone wartości parametrów układu czerwonokrwinkowego najczęściej świadczą o występowaniu niedokrwistości (anemii). Może to być niedokrwistość niedoborowa mikrocytarna (niedobór żelaza), niedoborowa megaloblastyczna (niedobór kwasu foliowego i/lub witaminy B12), niedokrwistość hemolityczna, pokrwotoczna lub niedokrwistość aplastyczna.

W przypadku kobiet ciężarnych należy pamiętać o występowaniu fizjologicznej niedokrwistości ciężarnych związanej z nierównomiernym wzrostem objętości osocza krwi w stosunku do liczby krwinek czerwonych. Prowadzi to do spadku hematokrytu nawet do wartości 30-39 % oraz spadku stężenia hemoglobiny do 10-14 mg/dl. Największy spadek występuje koło 30.-34. tygodnia ciąży. Taka niedokrwistość jest stanem normalnym, ale lekarz może zlecić odpowiednie leczenie w celu poprawy tych parametrów.

3. Bazofile - normy

Prawidłowy poziom bazofilii we krwi powinien wynosić 0 – 0,13 x 109/ l. Jest to wartość taka sama dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Wyniki badania bazofilii często podawany jest w procentach, co może stanowić utrudnienie dla niektórych pacjentów. Dla krwinek białych norma wynosi od 0 do 1 proc, a dla bazofilii 0 do 150 w mikro litrze krwi. W każdym wykonanym badaniu normy mogą nieco od siebie odbiegać, dlatego najlepiej jest się zgłosić z wynikiem do naszego lekarza.

Jeżeli pacjent nie potrafi odczytać wyniku, a jest niepewny, musi koniecznie udać się do lekarza, ponieważ niedobór bazofilii, jak i ich nadmiar może świadczyć o poważnych chorobach.

Musisz to wiedzieć

4. Bazofile - obniżenie i podwyższenie

Istnieje choroba zwana bazofilią i oznacza podwyższenie bazofilii we krwi. Podwyższony wynik bazofilii może świadczyć o kilku dolegliwościach:

 • niedoczynności tarczycy;

 • zapaleniu jelita;

 • chorobach alergicznych;

 • białaczce szpikowej;

 • zapaleniu przewodu pokarmowego.

Natomiast zbyt niski poziom bazofilii we krwi może sugerować:

Bazofile - opis badania, wyniki badania, normy, obniżenie i podwyższenie
Bazofile - opis badania, wyniki badania, normy, obniżenie i podwyższenie (123rf)

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.