Trwa ładowanie...

„Moje 600 gramów szczęścia”

Co dziesiąte dziecko w Polsce rodzi się jako wcześniak. Dla większości rodziców wiąże się to z traumą, niedowierzaniem, zwątpieniem, niepewnością i paraliżującym lękiem o los malucha. Opiekunowie najczęściej nie są emocjonalnie przygotowani do nowej sytuacji, brakuje im profesjonalnego wsparcia i merytorycznej wiedzy na temat skutecznych metod terapii. Wciąż dominuje przekonanie, że wcześniactwo oznacza wyrok. Tymczasem dzięki postępom w medycynie lekarzom udaje się uratować już dzieci urodzone w 24. tygodniu ciąży, ważące niespełna 600 gramów.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Antoś, Kuba i Franio to trojaczki urodzone przed terminem. Walczą o zdrowie i życie, ponieważ los maluchów urodzonych przedwcześnie potrafi zmienić się nieoczekiwanie. Magdalena trafia do szpitala z powodu odklejonego łożyska, Agnieszka na oddziale porodowym znajduje się z powodu zagrożenia życia swojego i jej nienarodzonego dziecka. Jest także Amelia, która na Intensywną Terapię Noworodka dociera w stanie krytycznym. Przyszła na świat trzy miesiące za wcześnie i waży zaledwie 620 gramów. Lekarze zaczynają heroiczną walkę o jej życie. Z kolei Elżbieta i Grzegorz przepełnieni są nadzieją, że ich córeczka Matylda zostanie dziś wypisana z Oddziału Neonatologicznego. Czy jednak tak będzie...? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszej produkcji telewizyjnej dwójki "Moje 600 gramów szczęścia".

Badanie noworodka po porodzie
Badanie noworodka po porodzie [4 zdjęcia]

Po porodzie coraz częściej masuje się pępowinę, a dopiero później ją odcina. Pępowina ma około 60 cm

zobacz galerię

1. Prapremiera nowego dokumentu TVP2 już dziś

Pierwszy, pilotażowy odcinek „Moje 600 gramów szczęścia” będzie można zobaczyć już dziś, 8 września, o godzinie 22:55. Film to nowa produkcja TVP2, która przybliża losy rodzin znajdujących się pod opieką neonatologii Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie. Dokument reżyseruje Aneta Kopacz, laureatka wielu nagród m.in. na festiwalach filmowych w Kijowie, Los Angeles, Palm Springs czy Warsaw Film Festival. Była też nominowana do Oscara za film „Joanna”.

Widzowie będą mogli poznać historie rodzin począwszy od spotkania z lekarzem, poprzez poród i pobyt w szpitalu, aż do chwili powrotu do domu i pierwszych tygodni życia poza oddziałem. Skąd pomysł na taki dokument? Okazuje się, że co dziesiąte dziecko w Polsce rodzi się jako wcześniak. Mimo starań przyszłych rodziców i mimo że kobieta dba o siebie w pierwszych tygodniach ciąży, wiele maluchów rodzi się w 24. tygodniu od poczęcia, ważąc niespełna 600 gramów.

Na szczęście, dzięki postępującej medycynie, lekarzom udaje się uratować maleństwa, które później rozwijają się prawidłowo. Jednak, kiedy okazuje się, że poród nastąpi przedwcześnie, wielu rodziców jest przerażonych, obawiając się o zdrowie i życie swojej pociechy. Ponieważ nie każdy z przyszłych rodziców otrzymuje wówczas fachowe wsparcie, TVP2 postanowiło wyemitować cykl dokumentalny, który pokaże, że wcześniactwo to nie wyrok i nawet dzieci, które w chwili urodzenia ważą 600 gram, mają szansę na rozwój i normalne życie.

Seria dokumentalna o wcześniakach to cykl pokazujący dramat, trudną walkę, determinację, oddanie i solidarności w ciężkich chwilach. Podczas 40-minutowego odcinka widzowie telewizyjnej "dwójki" poznają losy rodzin, które przez wiele miesięcy niemal mieszkają na oddziale neonatologii, bo tylko tam ich maleństwa mają szansę „dorosnąć”.

Dokument „Moje 600 gramów szczęścia” będzie emitowany od 14 września 2015 roku, od poniedziałku do piątku o 17:15 na antenie TVP2.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.