Miłość kontra choroba

Madzia jest pogodna i niezwykle wrażliwa. Serce ma tak ogromne i przepełnione miłością do swoich zwierząt, jak może mieć tylko urocza 11-letnia dziewczynka. Madzia jest też dzielna. Niezwykle dzielna. Pokazuje to każdego dnia, od ostatnich trzech lat. Bo tyle właśnie czasu walczy z groźnym nowotworem kości.

Mama Madzi oczami wyobraźni widzi, jak po chodniku biegnie przed nią śliczna dziewczynka. Długie włosy związane w kucyk podskakują w rytm jej kroków. Obraca się i uśmiecha najpiękniej, jak potrafi. Ale mama wie, że każdy sen i każde marzenie się kiedyś kończy. I trzeba wrócić myślami do szpitalnej rzeczywistości, z którą obie zmagają się już od trzech lat.

Polecane wideo:

Madzia walczy bowiem z trudnym przeciwnikiem – rakiem kości. – Madzia jest całym moim życiem, a teraz jeszcze wzorem do naśladowania. Uporu i pogody ducha mógłby jej pozazdrościć niejeden dorosły – tłumaczy Agnieszka Przeor-Nalepa, mama jedenastolatki.

– Madzia każdego dnia pokazuje nam wszystkim, jak dzielnie można się mierzyć z bardzo groźną chorobą – mięsakiem Ewinga/Pnet– dodaje.

 

Diagnoza, która zmieniła ich życie

Pani Agnieszka ze łzami w oczach wspomina moment, w którym dowiedziały się o chorobie.

– Kiedy przyszedł lekarz prowadzący i oznajmił Madzi, że jedyne, co powinna wiedzieć z tego leczenia to, że wypadną jej włosy i wymienią jej kość, nie wytrzymałam i szybko wyszłam z sali, żeby Madzia nie widziała, jak łzy lecą mi ciurkiem. To były okropne dni – opowiada ze smutkiem.

Choroba wyjątkowo boleśnie odznaczyła się w życiu dziewczynki. Kolejne chemioterapie, radioterapie, specjalistyczne badania i wreszcie operacje. Jedna za drugą, a każda kolejna cięższa i bardziej wyczerpująca.

A wszystkiemu towarzyszy ten niewyobrażalny ból w sercu matki, która nie może znaleźć już słów pocieszenia i która pyta, ile jeszcze razy będzie musiała powiedzieć Madzi „walczymy dalej”, gdy choroba znów odbierze zasianą nadzieję.

– Okropność, szok, obłęd to i tak nieliczne ze słów, jakie przychodzą na myśl w tej sytuacji. Ile jeszcze to dziecko może znieść? – pyta pani Agnieszka.

Najczęstsze nowotwory dziecięce

Rak to obok wypadków i zatruć jedna z najczęstszych przyczyn zgonów dzieci. Każdego roku odnotowuje się w Polsce około 12 tysięcy nowych przypadków zachorowań....

Serce dla Szczerbatka

Mimo łez i bólu Madzia uparcie wierzy, że wróci na dobre do domu i swoich najbliższych. A że serce ma wielkie i otwarte na cały świat, to i w domu czeka na nią cała gromada przyjaciół – dwa psy, króliczek, żółwie, myszki, rybki i… jaszczurki.

Kocha je tak, jak kochać może tylko jedenastoletnia dziewczynka. – Jestem właścicielką 15 jaszczurek, w tym Agamy Szczerbatka. Dwa lata temu przekonałam się, że jaszczurki mogą być najlepszym przyjacielem człowieka, jeżeli ten będzie starał się je lepiej poznać – opowiada z uśmiechem na buzi.

– Niektórym obojętny jest los zwierzątka, które nawet nie ma pół metra, jednak to stworzenie jest często mądrzejsze, niż nam się wydaje, i ma uczucia, tak samo jak my – tłumaczy poważnie. A każdego ze swoich małych przyjaciół pięknie opisuje na swoim blogu.

Jedną z jej wielkich miłości jest jej psiak Hachi. Jest sensem życia Madzi, powodem, dla którego dziewczynka chce wracać do domu i wyleczyć się, żeby móc z nim chodzić na spacery i zabierać na wycieczki.

Mama Madzi nie ma wątpliwości, że to wszystko uda się zrealizować. Gdy z nami rozmawia, spokojnie akcentuje każde słowo: „To świństwo nie chce odpuścić, ale my będziemy walczyć, dopóki starczy nam sił.”

1 proc. podatku pomaga Madzi i innym dzieciom

Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” również nie odpuszcza. Wspiera swoich dzielnych podopiecznych i ich rodziny. Prosimy Państwa o pomoc w tej trudnej i wyczerpującej chorobie.

Madzia jest jednym z kilkuset dzieci, którzy każdego dnia toczą najtrudniejszą walkę w swoim życiu. Walkę, jaką trudno byłoby stoczyć dorosłemu. Wojownikami są dzieci – ****te małe i te troszeczkę większe. Ale wszystkie tak samo mocno chcą żyć. Chcą być zdrowe. Fundacja pomaga im wszystkim. Kupuje bardzo drogie leki i protezy, finansuje ich rehabilitację, płaci za pobyty w sanatorium.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc i wsparcie darczyńców, którzy każdego roku, rozliczając się z podatku, decydują się na przekazanie fundacji 1 proc. podatku. Może się wydawać, że kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych niewiele zmieni, ale dla chorych maluchów to naprawdę ogromne wsparcie.

Dlatego warto poświęcić chwilkę, aby wypełnić dodatkowe rubryki w zeznaniu podatkowym: wpisać KRS 86 210 i skorzystać z przywileju decydowania, na co przeznaczone zostaną podatki. A pomoże w tym program, który można znaleźć na stronie 1procent.naratunek.org.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dziecięce choroby
Dziecięce choroby

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Podrażnienia skóry wywołane kremem przeciwsłonecznym Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich zawarte mogą powodować problemy, jeśli dziecko ma wrażliwą skórę. Wybieraj te produkty, które nie...

Dziecięce choroby

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia

udało się jednak uratować wzrok dziewczynki. Jakie zmiany widoczne na zdjęciu mogą wskazywać na choroby oczu? Jaką chorobę może ujawnić zdjęcie dziecka (...) się coś niepokojącego. Zdarza się, że o****bjaw tzw. „białej źrenicy" wskazuje...

Dziecięce choroby

Preparat Latopic

Preparat Latopic

Probiotyk Latopic zawiera trzy szczepy bakterii, które są bezpieczne dla polskiej populacji. Latopic jest pierwszym krokiem w alergii pokarmowej

Dziecięce choroby

Najlepsze domowe sposoby na ból zęba

Najlepsze domowe sposoby na ból zęba

Znaczenie bólu Ból jest sygnałem ostrzegawczym dla organizmu, że dzieje się coś nieprawidłowego. W przypadku wystąpienia silnej bolesności zęba konieczna jest wizyta u stomatologa, który zasugeruje ewentualne leczenie przyczyny odpowiedzialnej za wywołanie...