Trwa ładowanie...

Mikrofalówka dla wymagających

Avatar placeholder
22.05.2017 15:05
Mikrofalówka dla wymagających
Mikrofalówka dla wymagających

Mikrofalówka do zabudowy pasuje do indywidualnie urządzonej, funkcjonalnej kuchni i powinna być zamontowana zgodnie z instrukcją – ważny jest bowiem przepływ powietrza za kuchenką mikrofalową. Urządzenia wolnostojące są natomiast nieco tańsze i łatwiej się je czyści.

Mikrofalówka to standard w kuchni XXI wieku
Mikrofalówka to standard w kuchni XXI wieku (pixabay.com)
spis treści

1. Mikrofalówka – parametry główne

Na co zwrócić uwagę, kupując kuchenkę mikrofalową?

Zobacz film: "Czy mięso podgrzane w mikrofalówce jest zdrowe?"
  • Moc kuchenki mikrofalowej. Im wyższą moc ma kuchenka mikrofalowa, tym szybciej przygotowuje gotowe do spożycia danie. Takie urządzenie, pracując przez krótszy czas, pobierze również mniej energii elektrycznej.
  • Grill w kuchence mikrofalowej. Dodatkowa górna grzałka umożliwia przygotowywanie grillowanego drobiu czy mrożonej pizzy. Maksymalna moc grilla wynosi 1300 Watów.
  • Termoobieg w kuchence mikrofalowej. Dzięki zamontowaniu wiatraka ciepłe powietrze jest rozprowadzane równomiernie po całym wnętrzu mikrofalówki - możliwe jest pieczenie w niej ciast lub suszenie grzybów (w temperaturze 50° Celsjusza).
  • Funkcja kombi w kuchence mikrofalowej. Opcja ta to połączenie podgrzewania dania z jego jednoczesnym podpiekaniem i rumienieniem. Efekt będzie taki, jak po użyciu dobrego piekarnika.
  • Pojemność kuchenki mikrofalowej. Większe urządzenia pozwalają na przyrządzanie potraw dla dużej rodziny. W jednoosobowym gospodarstwie domowym doskonale sprawdzi się mała mikrofalówka, np. o pojemności 15 litrów, dla kilkuosobowej rodziny najlepszym wyborem będzie np. sprzęt 40-litrowy (zmieści się w nim nawet cały kurczak).

Przeczytaj także

2. Mikrofalówka – parametry dodatkowe

Poza wyżej wymienionymi najistotniejszymi funkcjami kuchenek mikrofalowych warto również przyjrzeć się pozostałym parametrom, takim jak:

  • Kształt mikrofalówki. Często spotykane ostatnio owalne mikrofalówki znacznie łatwiej jest wyczyścić. Dodatkowo w stosunkowo niedużej kuchence zmieści się większy talerz obrotowy, a mikrofale będą się lepiej rozchodzić po urządzeniu, zapewniając jej wyższą efektywność i energooszczędność.
  • Rodzaj sterowania mikrofalówką. Najbardziej funkcjonalne jest sterowanie elektroniczne, montowane w sprzętach średniej i wyższej klasy. Na panelu sterującym znajdują się przyciski, za pomocą których wybiera się konkretną funkcję, wagę i typ potrawy, a kuchenka ustawia czas pracy z odpowiednio wysoką mocą. Zamontowana w najdroższych modelach automatyka wagowa za pomocą czujników samodzielnie dobiera parametry przygotowywania każdego produktu bądź dania.
  • Sposób wykończenia wnętrza mikrofalówki. Najdroższa i najbardziej odporna na zniszczenie jest ceramika. Nieco bardziej podatna na zarysowania i trudniejsza do utrzymaniu w czystości jest mikrofalówka ze stali nierdzewnej. Najtańsze rozwiązanie to emalia, która niestety dość szybko rdzewieje. Obserwujemy to niestety również w zlewozmywakach.
  • Akcesoria dodatkowe w mikrofalówce. W standardzie kuchenki mikrofalowej jest obrotowy talerz wraz z podstawką. Zależnie od funkcji, jakimi mikrofala dysponuje, może być ona wyposażona w ruszt do grillowania, talerz przyrumieniający czy plastikowe pojemniki do gotowania na parze. Warto dokupic także osłonę, chroniącą wnętrze sprzętu przed nadmiernym zabrudzeniem oraz nawilżane chusteczki, pomagające utrzymać czystość w kuchence mikrofalowej.
Polecane dla Ciebie