Mikrocefalia - wada, którą powoduje wirus Zika

Naukowcy nie mają już wątpliwości, że wirus Zika wywołuje mikrocefalię u niemowląt. Specjaliści z Amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób opublikowali badania, które potwierdziły to, o czym spekulowano od kilku miesięcy. Mikrocefalia to wrodzona wada rozwojowa. Dzieci dotknięte tym zaburzeniem mają nienaturalnie małe czaszki i mniejszą masę mózgową. Wada zakłóca prawidłowy rozwój intelektualny. Co warto wiedzieć na temat mikrocefalii?

Przyczyny mikrocefalii

Małogłowie uznaje się za rzadką wadę rozwojową. Rocznie od 2 do 12 dzieci na każde 10 tysięcy urodzeń przychodzi na świat ze zbyt małą czaszką, co prowadzi do niepełnosprawności umysłowej i innych zaburzeń neurologicznych. Często małogłowie współwystępuje z innymi wadami rozwojowymi.

Polecane wideo:

O mikrocefalii zrobiło się głośno w październiku 2015 roku, kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o wirusie Zika. Dzisiaj wiadomo, że to właśnie on odpowiada za przypadki małogłowia wśród niemowląt. Winne są komary, które przenoszą niebezpieczny wirus. Jeśli owad ugryzie kobietę w ciąży, może dojść do nieodwracalnych zmian płodu.

Ukąszenie przez zakażonego komara to nie jedyna przyczyna mikrocefali. Wada ma najczęściej podłoże genetyczne. Mutacje i abberacje chromosomowe mogą wpłynąć na rozwój czaszki i mózgu u płodu.

Wśród przyczyn mikrocefalii często wymienia się również infekcje u kobiet w ciąży, takie jak toksoplazmoza, różyczka, zakażenie cytomegalowirusem, ospa wietrzna. Wada rozwojowa może być wynikiem silnego niedożywienia, niedotlenienia mózgu oraz innych chorób matki, np. cukrzycy czy fenyloketonurii.

Ryzyko powstania wad rozwojowych wzrasta, jeśli płód narażony jest na działanie toksyn, alkoholu czy narkotyków. 

Objawy mikrocefalii

Dzieci z małogłowiem mają dużo mniejsze czaszki od swoich rówieśników. Obwód mierzy się w górnej części główki i porównuje z ustalonymi siatkami centylowymi dla noworodków. Mała głowa po urodzeniu nie zawsze oznacza wadę rozwojową – mamy z nią do czynienia, kiedy czaszka jest znacząco mniejsza, niż zakładają normy.

Przy małogłowiu obserwuje się też deformacje twarzoczaszki (głównie cofnięcie płata czołowego), bardzo niski wzrost (a nawet karłowatość), problemy ze wzrokiem i słuchem, a także zaburzenia równowagi i trudności z poruszaniem się. Rodzice mogą też napotkać problemy z normalnym karmieniem.

Małogłowie prowadzi do niepełnosprawności intelektualnej, opóźnienia rozwoju, bywa też przyczyną nadpobudliwości. Warto zaznaczyć, że część dzieci z małogłowiem nie doświadcza upośledzenia umysłowego i fizycznego.

Diagnozowanie wady

Zdarza się, że mikrocefalię można zdiagnozować jeszcze przed urodzeniem dziecka. Podczas badania USG w drugim lub trzecim trymestrze specjalista może zauważyć zbyt małą czaszkę. W większości przypadków wadę można stwierdzić dopiero po narodzinach. Dziecko przechodzi szereg badań, które mają potwierdzić, że cierpi na małogłowie. Na początku mierzy się obwód głowy noworodka, a następnie kieruje na dodatkowe testy – tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz badanie krwi. Wyniki mogą pozwolić specjalistom na określenie przyczyny wady rozwojowej u dziecka.

Leczenie i zapobieganie małogłowiu

Nie można wyleczyć mikrocefalii – można jedynie próbować łagodzić objawy towarzyszące temu zaburzeniu. Dzieci z łagodnym małogłowiem zwykle wymagają tylko rutynowych wizyt kontrolnych u lekarza. Jednak w przypadku poważnych zaburzeń, już we wczesnym dzieciństwie należy rozpocząć działania, które wzmocnią i zmaksymalizują zdolności intelektualne i fizyczne dziecka.

Czy można zapobiec małogłowiu? Jeżeli w rodzinie występowały przypadki zaburzenia, kobieta planująca ciążę powinna skonsultować się ze specjalistą. W każdym przypadku można zminimalizować ryzyko poprzez wyeliminowanie alkoholu, narkotyków i unikanie chemicznych substancji w trakcie ciąży. Należy również dbać o zdrowie i robić wszystko, by nie złapać infekcji, która może negatywnie wpłynąć na płód.

Obecnie władze odradzają kobietom w ciąży (oraz planującym powiększenie rodziny) podróże w rejony, w których doszło do zakażeń wirusem Zika przenoszonym przez komary.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciaza

Jadziagabi • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Choroby i dolegliwości w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża - czas pełen niespodzianek

Ciąża - czas pełen niespodzianek

Niespodzianki ciążowe Ciąża - podobno to najpiękniejszy czas w życiu kobiety... Biorąc pod uwagę dodatkowe piętnaście kilogramów, napuchnięte (...) dniami i nocami - zwłaszcza nocami? No i ten apetyt na seks... Ciąża...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża a bóle brzucha

Ciąża a bóle brzucha

Delikatne skurcze i bolesność brzucha jest spowodowane rozciąganiem wiązadeł powiększającej się macicy. Dopóki skurcze nie są ostre i nie towarzyszy im krwawienie, to nie ma powodu do zmartwienia.

Choroby i dolegliwości w ciąży

Jak przetrwać w ciąży z migreną?

Jak przetrwać w ciąży z migreną?

na światło i dźwięk. Co wywołuje migrenę w ciąży? Główną przyczyną ataków migreny podczas ciąży są hormony. Lekarze twierdzą jednak, że to nie jedyni (...) , podczas ciąży należy je odstawić. Najlepiej...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Lęki i nerwica w ciąży

Lęki i nerwica w ciąży

O nerwicy lękowej w ciąży mówi się niewiele. Poradniki dla przyszłych mam koncentrują się raczej na tym, czego w ciąży unikać, o czym pamiętać, jak przygotować wyprawkę dla dziecka, jak radzić sobie z dolegliwościami...

Choroby i dolegliwości w ciąży

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych

Najważniejsze jest wsparcie Wymioty, nudności, zgaga - to typowe dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą kobiecie w pierwszych tygodniach ciąży (...) . Ale niestety - nie jedyne. Czasami szalejące hormony, opuchlizna...

Choroby i dolegliwości w ciąży

ZIKA groźna tylko dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży?

ZIKA groźna tylko dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży?

Wirus ZIKA jest groźniejszy dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży - poinformowali naukowcy z amerykańskiego Centrum Zapobiegania Chorobom (CDC (...) dla kobiet w ciąży, powodując u płodów mikrocefalię...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Skurcze i bóle brzucha w ciąży

może nie towarzyszyć krwawienie, ponieważ łożysko odkleja się stopniowo i krwawi do wnętrza macicy. Bóle krzyża w ciąży są dość powszechną dolegliwością (...) Skurcze i bóle brzucha w ciąży nie zawsze...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Hospicjum perinatalne, miejsce gdzie płacze się razem z rodzicami

Hospicjum perinatalne, miejsce gdzie płacze się razem z rodzicami

, która dokonała terminacji. Decyzja o donoszeniu ciąży, w której wykryto wadę letalną, może być najtrudniejszą w całym życiu. Te dzieci najczęściej nie dożywają (...) wyjścia ze szpitala. W Polsce są miejsca, gdzie możesz porozmawiać...