Trwa ładowanie...

Miesiączka po porodzie cz. 2/2

Pierwsze miesiączki po porodzie mogą być jeszcze nieco nieregularne i obfitsze niż przed zajściem w ciążę. Wiąże się to z burzą hormonalną, która próbuje w tym czasie dojść do równowagi. Po kilku miesiącach cykl powróci do normy. U wielu kobiet miesiączka jest mniej bolesna i obfita po pierwszym dziecku.

Zobacz film: "Jak przygotować się do porodu?"

1. Owulacja po porodzie

Owulacja nie musi powracać dokładnie w tym samym momencie po porodzie, co miesiączka. W niektórych przypadkach owulacja pojawia się wcześniej niż krwawienie miesiączkowe, a w innych to krwawienie jest pierwsze. Co do tego nie można mieć pewności. Wiadomo natomiast, że owulacja, a wraz z nią możliwość zajścia w ciążę jest bardzo, bardzo niska przez pierwsze sześć tygodni po porodzie.

Owulacja jest zatrzymywana także podczas intensywnego karmienia piersią. Dziecko ssące pierś pobudza u matki produkcję prolaktyny, która blokuje owulację (pojawia się wtedy niepłodność laktacyjna). Potrzeba do tego jednak wystarczającej ilości tego hormonu, a ta ilość zależy od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety. U niektórych kobiet brak owulacji utrzymuje się przez cały okres karmienia piersią, u innych owulacja pojawia się, kiedy dziecko rzadziej ssie pierś. Zmniejszenie częstotliwości karmienia piersią zmniejsza ilość prolaktyny i zwiększa szanse na owulację. Owulacja nie wystąpi z dużym prawdopodobieństwem, jeśli dziecko będzie karmione wyłącznie piersią (co może mieć miejsce do szóstego miesiąca życia) i co 4-6 godzin.

Aby monitorować swoją płodność po porodzie, można zdecydować się na obserwację śluzu szyjkowego i temperatury ciała. Jest to naturalna metoda planowania rodziny, dzięki której można stwierdzić, że nastąpiła owulacja. Jednak trudno jest przewidzieć, że owulacja nastąpi w najbliższym czasie.

Strona 2/2

****

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.