Trwa ładowanie...

Menopauza a nietrzymanie moczu

Avatar placeholder
11.03.2024 11:50
Menopauza a nietrzymanie moczu
Menopauza a nietrzymanie moczu

Według badań nawet co trzecia kobieta przechodząca przekwitanie ma problem z nietrzymaniem moczu. Popuszczanie moczu jest wstydliwą dolegliwością, o której panie bardzo często nie mówią nawet swojemu lekarzowi.

spis treści

1. Przyczyny nietrzymania moczu

Inkontynencja w czasie menopauzy ma zazwyczaj charakter nietrzymania moczu wysiłkowego albo z parcia. Nietrzymanie moczu z parcia to gwałtowny przymus oddania moczu, nierzadko kończący się jego wyciekiem. Z kolei wysiłkowe nietrzymanie moczu jest niekontrolowanym wyciekiem mającym miejsce w czasie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, między innymi podczas kichania, kaszlu lub dźwigania ciężkich rzeczy.

Główną przyczyną nietrzymania moczu w czasie menopauzy jest niedobór estrogenu. To żeński hormon płciowy, który jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowe działanie nabłonka wewnętrznej powierzchni cewki moczowej oraz pęcherza moczowego. W czasie przekwitania słabną również mięśnie kontrolujące pracę pęcherza moczowego, przez co utrzymywanie moczu sprawia większy problem.

2. Objawy nietrzymania moczu

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Pierwszym objawem, który może świadczyć o tym krępującym schorzeniu, jest częsta potrzeba oddawania moczu. Inkontynencja może być powodem innych dolegliwości, na przykład bezsenności wynikającej z przymusu częstego chodzenia do toalety.

W wielu przypadkach nietrzymanie moczu jest przyczyną niepokojów, a w skrajnych przypadkach nawet depresji. Wstyd związany z inkontynencją może być powodem rezygnacji z uprawiania seksu oraz konfliktów małżeńskich. Efektem ubocznym nietrzymania moczu jest bardzo często pojawianie się zmian skórnych wynikających z podrażnienia skóry moczem.

Jednym z objawów nietrzymania moczy może być częste jego oddawanie
Jednym z objawów nietrzymania moczy może być częste jego oddawanie (123RF)

3. Leczenie nietrzymania moczu w trakcie menopauzy

Najczęściej stosowaną formą leczenia nietrzymania moczu w trakcie menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza oraz miejscowe podawanie środków zawierających estrogen. Dobre efekty przynosi także ćwiczenie mięśni dna miednicy. Wzmocnienie tych mięśni może znacznie ograniczyć objawy inkontynencji, a nawet je całkowicie zlikwidować.

Często stosowaną formą leczenia jest także trenowanie mięśni pęcherza moczowego. Trening ten polega na wykonywaniu prostych ćwiczeń zmuszających pęcherz do dłuższego utrzymywania większych ilości moczu.

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [9 zdjęć]

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w

zobacz galerię

W niektórych przypadkach inkontynencji, aby wzmocnić mięśnie miednicy, lekarze zalecają używanie gałek dopochwowych lub wykorzystanie stymulacji elektrycznej.

Pomocna w leczeniu jest również odpowiednio skomponowana dieta. Dobre rezultaty przynosi między innymi ograniczenie ilości spożywanej kawy. Kofeina ma działanie moczopędne. Dietetycy zalecają również w takich sytuacjach spożywanie dużej ilości warzyw i owoców.

Doraźnym rozwiązaniem problemu może okazać się zastosowanie wkładek urologicznych, które zabezpieczają bieliznę przed kontaktem z moczem. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze