Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Matka ostrzega przed piciem napojów energetycznych przez dzieci

 Monika Matuszko
11.04.2022 14:44
Nastolatka wypiła energetyka i doznała poważnych konsekwencji zdrowotnych
Nastolatka wypiła energetyka i doznała poważnych konsekwencji zdrowotnych (Facebook)

Napoje energetyczne nie należą do najzdrowszych produktów. Nie powinny ich spożywać przede wszystkim dzieci. Przed tym właśnie ostrzega matka pewnej 13-latki, która nieomal straciła życie po wypiciu takiego napoju.

Podobnie jak inni uczniowie, podczas lunchu Caitlin Fraser kupiła sobie do kanapki napój energetyczny. Po chwili od jego spożycia, dziewczyna upadła, doznając objawów przypominających udar mózgu.

- Prawa strona mojej twarzy zaczęła drętwieć, a ja nie wiedziałam, co się dzieje. Po dwóch minutach całkowicie utraciłam w niej czucie. Byłam bardzo przerażona, moje koleżanki zawołały nauczyciela, który wezwał pogotowie i rodziców. Zostałam przewieziona do szpitala, gdzie przeszłam prześwietlenie klatki piersiowej, badanie krwi i EKG.

Zobacz także:

Zobacz film: "Czego nie powinny jeść dzieci? [Specjalista radzi]"

- Nie miałam pojęcia, co się dzieje. Lekarze ostatecznie zdiagnozowali u mnie sporadyczną migrenę hemiplegiczną, do której doszło na skutek zbyt dużego poziomu kofeiny w organizmie - zrelacjonowała Caitlin.

Laura Fraser, mama nastolatki, ostrzega rodziców, aby zwracali uwagę na to, co piją ich dzieci. Twierdzi, że jej córka miała wiele szczęścia. Nie spodziewała się, że napój energetyczny może spowodować tyle szkód w organizmie. - Kiedy zadzwonił do mnie nauczyciel, byłam przerażona. Myślałam, że Caitlin doznała udaru. Chcę ostrzec inne osoby przed możliwymi konsekwencjami picia energetyków - powiedziała matka.

Migrena hemiplegiczna, której doznała dziewczyna, jest rzadkim rodzajem migreny. Do jej głównych objawów należy nagły atak jednostronnego paraliżu, który obejmuje twarz, rękę i nogę. Taki stan może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni, a po jego ustaniu pojawia się migrenowy ból głowy. Do wystąpienia ataku mogą przyczynić się niektóre pokarmy, urazy głowy czy stres.

Napoje energetyczne nie są polecane najmłodszym. Dzienna dopuszczalna dawka kofeiny dla dzieci w wieku 6-12 lat to 45 mg (dla młodszych) - 85 mg (dla starszych). Przeciętnie napoje energetyzujące w 100 ml zawierają 32 mg kofeiny, a więc spożywając puszkę o pojemności 250 ml, dziecko przyjmuje 80 gram kofeiny.

Zobacz także:

Kofeina i tauryna to główne składniki napojów energetycznych. Kofeina pobudza układ nerwowy, ale jej nadmierne spożywanie doprowadzić może do nerwowości, bólu brzucha, zawrotów głowy, bólu w klatce piersiowej.

Tauryna pobudza pracę mięśni, jednak jej nadmierne spożywanie może przyczynić się do depresji i osłabienia organizmu. Co więcej, zawarty w energetykach cukier może wywołać cukrzycę czy próchnicę u dzieci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze