Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Łzawienie oczu u niemowląt

Łzawienie oczu u niemowląt
Łzawienie oczu u niemowląt

Łzawienie oczu u noworodka nie jest związane z płaczem. Tak maleńkie dzieci płaczą bez łez, a objaw przypominający ich łzawienie może być spowodowany blokadą kanału łez. Podczas gdy do tego dojdzie, w obrębie oczu dziecka zbiera się duża ilość wilgoci. Wskutek tego bardzo często w trakcie snu z oka dziecka wypływa lepka ciecz, a jego rzęsy są posklejane.

spis treści

1. Dlaczego oczy dziecka łzawią?

Łzy zmywają oczy twojego dziecka przez cały czas, jest to naturalny proces utrzymywania wilgoci w obrębie oka. Ta naturalna ciecz jest produkowana w obrębie gruczołów łzowych. Łzy są odprowadzane przez specjalny kanalik, ale często dziecko rodzi się z kanałem nie w pełni otwartym i łzy nie są w stanie spłynąć.

Ujście kanalika nosowo-łzowego jest naturalnym systemem odprowadzania wilgoci z okolic oczu. Podczas gdy dojdzie do jego zatkania, wydzielina gromadzi się i staje się coraz bardziej lepka. Jeżeli dziecko nie ma typowych objawów infekcji oczu, a obserwujesz, że są one jakby pokryte „szklaną” powłoką łez – mamy do czynienia z zablokowaniem kanału łez.

Zobacz film: "Jak dbać o oczy niemowlaka?"

W celu udrożnienia kanalika łzowego możesz zastosować delikatny jego masaż czystym opuszkiem palca. Jeżeli objawy utrzymują się dosyć długo, może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego, który odblokuje kanaliki łzowe.

Warto też wykonywać okłady składające się z waty nasączonej czystą wodą. Taki kompres ułatwi usunięcie nadmiernej ilości lepkiej cieczy z powierzchni okolic oka dziecka. Kilka tygodni po otwarciu kanalika nosowo-łzowego, oko dziecka będzie normalnie funkcjonować i w jego obrębie nie będzie się gromadzić nadmiar wilgoci.

Powinnaś wiedzieć o tym, że podczas gdy kanaliki łzowe dziecka rozwijają się, oczy są bardziej podatne na zapalenie spojówek. Zapalenie spojówek to zapalenie oka, które może powodować u twojego dziecka dolegliwości takie jak ból i swędzenie. Jeżeli zauważyłaś u dziecka jakieś niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z pediatrą. Dla zapalenia spojówek charakterystyczne jest silne zaczerwienienie brzegów powiek oraz ropienie oczu.

2. Jak dbać o oczy dziecka, którego kanaliki łzowe są niedrożne?

Klika razy dziennie przemywaj oczka dziecka za pomocą jałowego gazika nasączonego roztworem soli fizjologicznej.

Unikaj stosowania okładów z naparów ziół.

Jeżeli objawy cię niepokoją, skonsultuj się z lekarzem, który być może przepisze odpowiednie maści i krople do oczu.

Jeżeli wraz z ukończeniem 12 miesiąca życia kanaliki łzowe twojego dziecka cały czas będą niedrożne – udaj się do lekarza. Niezbędny będzie zabieg chirurgiczny wykorzystujący specjalną sondę.

Z reguły łzawienie oczu to dolegliwość w żaden sposób niewpływająca na odczucia twojego dziecka. Jedyne, co powinnaś w tym czasie robić to częste przemywanie oczu maleństwa oraz kontrola, czy w obrębie spojówek nie doszło do rozwinięcia stanu zapalnego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze