Trwa ładowanie...

Łyżeczkowanie – wskazania, przebieg, powikłania

Łyżeczkowanie macicy jest zabiegiem ginekologicznym. Bardzo często, choć kobiety słyszą, że w ich otoczeniu kobiety musiały się poddać łyżeczkowaniu, to jednak nazwa to brzmi dla nich dość obco. Łyżeczkowanie nie bez przyczyny kojarzy się kobietom bardzo negatywnie i budzi niepokój. Warto jednak wiedzieć, na czym zabieg łyżeczkowania polega i w jakim celu jest wykonywany.

Zobacz film: "Czy zgwałcona kobieta powinna urodzić dziecko? Temat aborcji znów w Sejmie"

spis treści

1. Łyżeczkowanie - wskazania

Łyżeczkowanie jamy macicy jest wykonywane zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych. Łyżeczkowanie ma pomóc w postawieniu prawidłowej diagnozy zazwyczaj gdy:

 • pacjenta cierpi z powodu bardzo obfitych krwawień z dróg rodnych, które pojawiają się nieregularnie;
 • krwawienia pojawiają się po okresie menopauzy;
 • lekarz szuka przyczyn niepłodności u pacjentki;
 • lekarz podejrzewa u pacjentki ciążę pozamaciczną;
 • lekarz podejrzewa krwiaki macicy;
 • wyniki badania USG budzą pewne wątpliwości u lekarza.
 • W trakcie leczenia łyżeczkowanie wykonuje się, gdy:

 • po porodzie nie udało się wydalić łożyska w całości;

 • doszło do poronienia, a jajo płodowe nie zostało wydalone w całości;
 • kobiecie usuwa się polipy macicy, wówczas sporadycznie wykonuje się łyżeczkowanie.
Fakty z historii aborcji, o których nie miałeś pojęcia
Fakty z historii aborcji, o których nie miałeś pojęcia [6 zdjęć]

Z możliwości usunięcia rozwijającego się w brzuchu dziecka korzystano już w dawnych czasach. Niektóre...

zobacz galerię

2. Łyżeczkowanie - przebieg

Łyżeczkowanie macicy jest inaczej nazywane abrazją lub też potocznie skrobanką. Łyżeczkowanie jest zabiegiem często wykorzystywanym w celach leczniczych oraz diagnostycznych. Zdarza się jednak, że łyżeczkowanie ma na celu również przerwanie ciąży, czyli aborcję.

Zabieg łyżeczkowania jest wykonywany na oddziałach ginekologicznych. W czasie łyżeczkowania wprowadza się do macicy przez kanał rodny specjalną "łyżeczkę", która przypomina pętelkę na wysięgniku. Przy jej pomocy w czasie łyżeczkowania złuszcza się endometrium i inne struktury, które następnie poddaje się badaniom histopatologicznym.

Łyżeczkowanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Samo łyżeczkowanie nie trwa długo, a pacjentka pozostaje w szpitalu od 1 do kilku dni. Po łyżeczkowaniu może pojawić się krwawienie. Jest to spowodowane tym, że po łyżeczkowaniu regeneracja endometrium trwa do ok. pięciu dni i to właśnie w tym czasie zdarzają się plamienia. Pacjentka po łyżeczkowaniu może również odczuwać ból w okolicy macicy.

3. Łyżeczkowanie - powikłania

Łyżeczkowanie niesie ze sobą pewne ryzyko. Powikłania po łyżeczkowaniu mogą przyjąć różną postać. Jednym z powikłań łyżeczkowania są bardzo obfite krwawienia z dróg rodnych. Są to jednak sytuacje sporadyczne. Po łyżeczkowaniu może również dojść do infekcji. W każdym z tych przypadków konieczne jest udanie się do szpitala i hospitalizacja.

ZOBACZ TAKŻE:

Rzadkim powikłaniem łyżeczkowania jest tzw. zespół Ashermana. Pojawia się on po za głębokim łyżeczkowaniu. Wówczas w wyniku łyżeczkowania dochodzi do powstania blizn i zrostów wewnątrz macicy, które zmniejszają przestrzeń w jej wnętrzu.

Do głównych objawów zespołu Ashermana po łyżeczkowaniu należą:

 • brak miesiączki lub bardziej skąpe krwawienia;
 • ból w okolicy miednicy w czasie krwawień;
 • wtórna niepłodność spowodowana zmianami w macicy;
 • brak możliwości utrzymania ciąży.

W przypadku zespołu Ashermana konieczna jest dokładna diagnostyka oraz wykonanie zabiegu rozciągającego macicę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.