Trwa ładowanie...

Listwy przypodłogowe, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Avatar placeholder
10.05.2017 21:20
Listwy przypodłogowe, czyli diabeł tkwi w szczegółach
Listwy przypodłogowe, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Wydawałoby się, że to mało znaczący element, ale każdy, kto widział świeżo położoną podłogę np. drewnianą albo z paneli, wie, jak ważną funkcję w każdym wnętrzu spełniają listwy przypodłogowe. To nie tylko element wystroju, ale także bardzo funkcjonalny gadżet, który pomaga dbać o czystość dolnej części ściany oraz ukryć nieestetyczne elementy podłogi. Diabeł twki w szczegółach, dlatego warto wiedzieć, jaką listwę wybrać.

spis treści

1. Listwa przypodłogowa a wystrój mieszkania

Listwy przypodłogowe są bardzo ważnym elementem wykończenia mieszkania. Nie tylko wpływają na estetykę wnętrza, ale także spełniają swoją czysto praktyczną funkcję. Dobrze dobrana listwa przypodłogowa ukryje nierówne brzegi podłogi albo wykładziny dywanowej, uchroni ścianę przez zabrudzeniami powstającymi np. podczas mycia posadzki, ale to nie wszystko.

Wygląd listwy przypodłogowej powinien być spójny z koncepcją wystroju całego mieszkania. Warto zatem zdecydować się na takie listwy, które będą korespondowały ze stolarką drzwiową, sztukateriami albo kolorem podłogi. Bardzo ważne jest, żeby nie łączyć ze sobą dwóch rodzajów listew, co bardzo nieestetycznie wygląda. W żadnym wypadku nie powinniśmy też próbować połączeń listew żłobionych z gładkimi.

Zobacz film: "Jak optycznie powiększyć niewielkie mieszkanie?"

Kolor listwy przypodłogowej można bez trudu dopasować do podłogi, korzystając np. z ujednoliconej palety barw RAL. Cokoły są dostępne w każdym markecie budowlanym i sprzedawane na metry. Łatwo wykonać z nich stylową listwę podłogową, malując ją samodzielnie.

Zobacz także

2. Listwy przypodłogowe drewniane

Drewniane listwy przypodłogowe są klasyczne, eleganckie i solidne. Pasują zwłaszcza do wnętrz o charakterze rustykalnym albo o stonowanym wystroju. To jednak dosyć spory wydatek. Najłatwiej jest oczywiście drewniane listwy przypodłogowe zamówić wprost od producenta podłogi. Wtedy mamy pewność, że będą idealnie pasowały, ale z powodzeniem można je również pomalować na odpowiedni kolor samodzielnie, kupując surowy materiał w markecie budowlanym.

Warto pamiętać, żeby podczas montażu drewnianej listwy przypodłogowej docinać ją pod kątem 45 stopni w stosunku do ściany, a nie na prosto. Dzięki temu skosowi kawałki listwy będą lepiej do siebie pasowały i unikniemy brzydkich szczelin na łączeniach.

Listwa przypodłogowa nie tylko wpływa na estetykę wnętrza, ale także jest bardzo praktyczna
Listwa przypodłogowa nie tylko wpływa na estetykę wnętrza, ale także jest bardzo praktyczna (stocksnap.io)

3. Listwy przypodłogowe z MDF

Dużo bardziej funkcjonalne są listwy przypodłogowe z MDF. Są dużo bardziej odporne na uszkodzenia niż listwy drewniane i wykonuje się z dobrej jakości materiałów. Ma to oczywiście przełożenie na ich cenę, która nie należy do najniższych: ok. 19-20 zł za metr bieżący.

Listwy przypodłogowe z MDF idealnie komponują się z wnętrzami o nowoczesnym dizajnie. Możemy wybierać spośród mnóstwa kolorów, chociaż najbardziej popularne są białe listwy przypodłogowe. Rozwiązanie to ma wiele plusów i znacznie podnosi estetykę całego wystroju wnętrza, ale warto pamiętać, że na białych listwach przypodłogowych najbardziej widoczny jest kurz.

4. Listwy przypodłogowe metalowe

Bardzo oryginalnym rozwiązaniem są z kolei listwy przypodłogowe metalowe. Najczęściej możemy je dostać w ich naturalnym zabarwieniu, czyli stalowym z lekkim połyskiem. Wspaniale będą podkreślały nowoczesny charakter wnętrza i ożywią minimalistyczne mieszkanie.

Pięknie wyglądają zwłaszcza w połączeniu z drewnianymi podłogami, np. w odcieniu głębokiego orzecha albo z betonowymi akcentami. Metalowe listwy przypodłogowe są również bardzo odporne na uszkodzenia. Sprawdzą się zarówno w salonie, jak i pokoju nastolatka. Najtańsze wśród metolowych cokołów są te alumuniowe, ale najlepsze jakościowo to te wykonane ze stali nierdzewnej.

Polecane dla Ciebie