Trwa ładowanie...

Lekki uraz głowy w dzieciństwie ma wpływ na dalsze życie

 Magdalena Bury
01.01.2019 21:48
Lekki uraz głowy w dzieciństwie ma wpływ na dalsze życie
Lekki uraz głowy w dzieciństwie ma wpływ na dalsze życie (123rf)

Nie wiń dziecka za pogarszające się oceny w szkole – być może są one skutkiem urazu głowy przeżytego kilka lat temu. Najnowsze badania wskazują, że nawet niewielkie uszkodzenie mózgu ma wpływ na pamięć i koncentrację. Możesz temu zapobiec – kup dziecku kask ochronny.

1. Badania nad urazami mózgu

Niewielki uraz mózgu doznany w dzieciństwie może mieć wpływ na dalsze życie – tak wynika z najnowszych badań ekspertów z Wielkiej Brytanii, USA i Szwecji opublikowanych w magazynie „PLOS Medicine”. Naukowcy przeanalizowali historie milionów osób urodzonych w latach 1973-1985. 9 proc. z nich przeżyło w dzieciństwie silny uraz okolic głowy, a u 75 proc. chociaż raz zdiagnozowano łagodne wstrząśnienie.

Wyniki badań są alarmujące – osoby, które jako dzieci doznały urazów głowy, o 76 proc. częściej otrzymują renty inwalidzkie. To nie wszystko – wypadki związane z uszkodzeniami głowy wpływają także na inteligencję.  

Nawet lekki uraz w głowę może mieć wpływ na dalsze życie
Nawet lekki uraz w głowę może mieć wpływ na dalsze życie (123rf)

2. Urazy głowy a choroby psychiczne

Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"

Urazy głowy łączą się także ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby psychiczne. Osoby z uszkodzeniami dwa razy częściej zmagają się z problemami tego typu. Potwierdza to dokumentacja medyczna szpitali psychiatrycznych.

Wypadek związany z uszkodzeniami okolic głowy przez badaczy łączony jest także z ryzykiem przedwczesnej śmierci. 

Z pozoru lekki uraz, np. podczas jazdy na rowerze bez kasku, może zwiększyć również ryzyko zachorowalności na inne choroby. Efektem tego będzie zaniżony poziom wydolności umysłowej oraz fizycznej w dorosłym życiu. Wpływ na tego rodzaju funkcje organizmu może mieć także genetyka i odziedziczone po rodzicach choroby.

3. Zmiany w szkołach

Tematem urazów głowy naukowcy zajmowali się przez pięć miesięcy. Opublikowanie wyników zmusiło ekspertów do zmian w szkołach – zakazano np. uprawiania rugby, czyli bardzo niebezpiecznego dla okolic głowy sportu. Wyjaśniono przy tym, że nie chodzi o całkowity brak aktywności fizycznej w życiu dzieci i uczniów. Powinni oni jednak wybierać takie dyscypliny, w których ryzyko uszkodzenia mózgu jest niskie.

Zwrócono również uwagę na wygląd sal gimnastycznych oraz niebezpieczeństwo czyhające na placach zabaw. Przede wszystkim natomiast ukazano rolę kasków ochronnych. Dzieci jeżdżące na rolkach czy na rowerze nie powinny się bez nich poruszać.

4. Profilaktyka

Według badaczy każde, nawet najmniejsze uderzenie głową o ścianę czy upadek z roweru, powinno być skontrolowane przez lekarza. Rodzice powinni obserwować dziecko po upadku - i nie chodzi tu tylko o kolor siniaka czy wielkość nabitego guza. U maluchów po urazie mogą wystąpić problemy z koncentracją, niezdolność do zapamiętywania, a co za tym idzie – pogarszające się oceny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze