Trwa ładowanie...

Leki w profilaktyce cukrzycy typu 2

Avatar placeholder
21.12.2023 21:30
Leki w profilaktyce cukrzycy typu 2
Leki w profilaktyce cukrzycy typu 2

Cukrzyca to choroba nieuleczalna. Naukowcy wciąż jednak szukają na nią leku. Czy udało im się odkryć środek, który hamuje rozwój cukrzycy typu 2?

Schorzenie to może wywołać wiele poważnych powikłań zagrażających zdrowiu i życiu chorego. Chcąc zminimalizować objawy cukrzycy, należy dbać o odpowiednią dietę, być aktywnym fizycznie, a w niektórych przypadkach również przyjmować leki lub wstrzykiwać insulinę, które kontrolują właściwy poziom cukru we krwi.

Najpoważniejszymi powikłaniami w cukrzycy mogą być: uszkodzenia nerwów czuciowych, bolesne skurcze mięśni, zaburzenia pracy nerek, uszkodzenie siatkówki oka, głębokie i niegojące rany, miażdżyca naczyń krwionośnych. Nic zatem dziwnego, że naukowcy wciąż szukają leku, który wspomógłby chorych w leczeniu, a także zapobiegłby dalszemu rozwojowi cukrzycy.

spis treści

1. Uczestnicy badania

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

W jednym z amerykańskich badań użyto leku, który miał za zadanie zwiększyć wrażliwość organizmu na insulinę. W analizie wzięły udział 602 osoby chorujące na cukrzycę typu 2.

Leki stosowane w kuracji cukrzycy mają za zadanie minimalizowanie objawów choroby
Leki stosowane w kuracji cukrzycy mają za zadanie minimalizowanie objawów choroby

Uczestnikami były osoby z wysokim ryzykiem rozwoju cukrzycy, otyłe, u których w rodzinach również występowała cukrzyca, a także miały mniejszą tolerancję na glukozę. Badani przyjmowali jedną tabletkę dziennie, rano. Stan uczestników był sprawdzany przez średnio 2,5 roku.

2. Czy lek okazał się skuteczny?

U wszystkich chorych na cukrzycę typu 2 lek był tolerowany przez organizm. Działaniem było pobudzenie przemieszczania tłuszczów i łaknienia w organizmie. W efekcie tłuszcz zbierał się w tkance podskórnej, a nie w mięśniach, wątrobie i wyspach trzustkowych.

To też warto wiedzieć

Dzięki temu zmniejszyło się ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u 72 proc. badanych. Z kolei u około 31 proc. zaobserwowano zwolnione tempo pogrubienia ściany tętnicy szyjnej i tym samym zostało drożne główne naczynie krwionośne, które transportuje krew do mózgu.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Wyniki badania pokazały, że lek: kontrolował poziom cukru we krwi, zmniejszał ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych, a tym samym takich chorób jak: udar mózgu i zawał serca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze