Trwa ładowanie...

Leki antydepresyjne na bezsenność

Avatar placeholder
14.06.2017 22:33
Leki antydepresyjne na bezsenność
Leki antydepresyjne na bezsenność

Bezsenność jest bardzo groźną dolegliwością. Osoby na nią cierpiące popadają w stany depresyjne, mają myśli samobójcze i gorzej pracują. Najczęstszymi przyczynami zaburzeń snu są stres oraz traumatyczne wydarzenia życiowe. Osoby zmagające się z tym problemem najczęściej sięgają po różnego rodzaju środki farmaceutyczne. Tabletki nasenne pomagają zasnąć, jednak nie są w stanie wyeliminować przyczyny problemu.

spis treści

1. Dobry sen

Prawidłowy sen składa się z kilku faz. Pierwszą jest tak zwana faza poczucia senności, po której następuje etap relaksacji, odpoczynku. Po około sześćdziesięciu minutach następuje faza snu głębokiego, która następnie przechodzi w fazę REM. U zdrowych osób powtarzają się one cyklicznie podczas całego snu. Natomiast u osób mających problem z bezsennością proces ten jest zaburzony.

Sen składa się z kilku faz
Sen składa się z kilku faz (123RF)

2. Leki a bezsenność

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Z reguły lekarze w przypadku bezsenności przepisują leki antydepresyjne lub preparaty nasenne. Jednak nie zawsze przynosi to oczekiwany skutek. Brakuje rzetelnych dowodów na to, że stosowanie leków antydepresyjnych jest skuteczną metodą leczenia bezsenności. Depresja bardzo często towarzyszy zaburzeniom snu, lecz nie zawsze jest ich przyczyną, a raczej skutkiem. O skuteczności terapii decyduje przede wszystkim dobrze postawiona diagnoza.

Niestety, właściwe rozpoznanie na podstawie wywiadu lekarskiego często jest bardzo trudne. Dlatego lekarze wolą przepisać pacjentowi leki antydepresyjne, które są tańsze i mniej uzależniające niż silne preparaty nasenne z grupy benzodiazepin. Postawienie prawidłowej diagnozy jest szczególnie trudne w przypadku osób uzależnionych od alkoholu lub innych środków odurzających.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

3. Terapia kognitywna

Na szczęście, istnieją alternatywne sposoby leczenia. Pacjenci nie są skazani tylko i wyłącznie na farmakoterapię. Jedną z takich form leczenia jest terapia kognitywna, która polega na przestrzeganiu higieny snu. Bardzo często złe nawyki są przyczyną problemu. Zaliczyć do nich można m.in. późne chodzenie spać lub oglądanie telewizji tuż przed zaśnięciem. Dlatego należy dbać o pozytywny nastrój i zdrowo się odżywiać.

Musisz to wiedzieć

Terapia kognitywna może być samodzielną formą leczenia lub uzupełnieniem farmakoterapii. Jest ona bardzo skuteczna i nie naraża pacjentów na wystąpienie efektów ubocznych, jak dzieje się to w przypadku przyjmowania leków nasennych. Niestety, osoby długotrwale zażywające takie preparaty dość często skarżą się na zmęczenie, bóle głowy, mdłości oraz niespokojny sen.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze