Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Avatar placeholder
29.09.2020 12:34
Leczenie żylaków powrózka nasiennego
Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego to żylaki, które występują w splocie żylnym otaczającym jądra, spowodowane m.in. nieprawidłowym funkcjonowaniem zastawek żylnych lub żyły nerkowej. Jedną z metod leczenia tej dolegliwości jest operacja żylaków powrózka nasiennego. W przypadku młodych chłopców wykonuje się ją, gdy żylaki jądra uniemożliwiają jego rozwój, a w przypadku starszych mężczyzn, gdy sprawiają dotkliwy ból, dyskomfort i są powodem niepłodności. Metoda operacyjna to tylko jeden ze sposobów leczenia żylaków powrózka nasiennego, obok metod laparoskopowych i angiograficznych.

spis treści

1. Operacja żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego to zmiany naczyniowe, które pojawiają się w splocie żylnym, który otacza jądra. Jest to przypadłość, która pojawia się przede wszystkim u młodych mężczyzn i występuje zazwyczaj po lewej stronie. Przyczyny żylaków powrózka nasiennego to m.in.:

  • niewydolność zastawek żylnych w jądrze;
  • zbyt wysokie ciśnienie hydrostatyczne w splotach wiciowatych;
  • ucisk żyły nerkowej;
  • wady w budowie anatomicznej - występowanie tzw. żyły nerkowej zaaortalnej;
  • niewydolność pompy powięziowo-mięśniowej, określanej jako „dźwigacz” jądra.
Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Wymienione powyżej przyczyny rozwoju żylaków powrózka nasiennego odpowiadają za tzw. żylaki pierwotne. Nieco inne są przyczyny żylaków wtórnych, które dominują u osób dorosłych. Wśród nich należy wymienić zakrzepowe zapalenie żyły jądrowej bądź żyły nerkowej oraz występowanie nowotworów jąder, nerek oraz wodonercza.

Jedną z metod leczenia tej przypadłości jest operacja żylaków powrózka nasiennego. Do zabiegu kwalifikowani są młodzi mężczyźni, u których żylaki występują w II i III stopniu zaawansowania klinicznego i powodują zahamowanie wzrostu jądra. Żylaki jąder usuwa się też operacyjnie w przypadku starszych mężczyzn, choć kwalifikacje do zabiegu są trochę inne niż w przypadku nastolatków. Są to: dotkliwy ból jądra bądź moszny, zmiany w konsystencji jądra, niepłodność.

2. Metody leczenia żylaków powrózka nasiennego

Operacja żylaków powrózka nasiennego to tylko jeden z możliwych sposobów leczenia tej przykrej dolegliwości. Należy ona do tzw. metod chirurgicznych, które polegają na dotarciu do żył zbierających krew z jądra. Poza metodami chirurgicznymi należy wspomnieć o metodach laparoskopowych (tzw. laparoskopia żylaków powrózka nasiennego) oraz o metodach angiograficznych, których istotą jest embolizacja lub sklerotyzacja żył jądrowych. Oto charakterystyka poszczególnych metod:

  • metody chirurgiczne – pierwszy raz operacyjnie leczono żylaki powrózka nasiennego w 1889 roku, gdy dokonano nacięcia u nasady moszny; obecnie zabieg chirurgiczny przeprowadza się dwoma metodami: metodą pachwinową sposobem Benneta i Kochera oraz poprzez zaotrzewnowe podwiązanie żyły jądrowej sposobem Bernardi; do powikłań tych metod należą: obrzęk moszny i wodniak jądra;
  • metody laparoskopowe – są to tzw. metody zaotrzewnowe, gdyż zabieg przeprowadza się zazwyczaj z dostępu przezotrzewnowego; powikłania związane z wodniakiem jądra są tak samo prawdopodobne, jak w przypadku metod chirurgicznych;
  • metody angiograficzne – metody: sklerotyzacji i embolizacji żył jądrowych znacznie zmniejszają inwazyjność całego zabiegu; wykonuje się je np. poprzez nakłucie żyły szyjnej wewnętrznej bądź nakłucie żylaka w obrębie moszny.

Wybór konkretnej metody jest uzależniony od kwalifikacji lekarza prowadzącego oraz stanu zdrowia pacjenta.

Leczenie żylaków powrózka nasiennego przeprowadza się trzema metodami: metodą operacyjną, metodą laparoskopową i metodą angiograficzną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze