Leczenie zębów w ciąży

Regularna kontrola uzębienia i zapobiegawcze czyszczenie zębów jest nie tylko bezpiecznym, ale i polecanym sposobem na zadbanie o zdrowy uśmiech w ciąży. Wzrost poziomu hormonów w czasie ciąży powoduje obrzęk i krwawienie z dziąseł, a także prowadzi do zatrzymywania resztek jedzenia powodujących ich podrażnienie. Niektóre zabiegi stomatologiczne pomagają uniknąć infekcji jamy ustnej i choroby dziąseł, która powiązana jest z występowaniem przedwczesnych porodów.

Zabiegi stomatologiczne w ciąży

Zabiegi stomatologiczne takie jak wypełnianie ubytków lub koronki powinny być wykonane w celu uniknięcia ryzyka wystąpienia infekcji. Jeżeli są one przeprowadzane w czasie trwania ciąży, na zabieg najlepiej wybrać drugi trymestr. W trzecim trymestrze może okazać się, że długotrwałe leżenie na plecach przynosi kobiecie niemałe trudności.

Polecane wideo:

Najbezpieczniejszym krokiem jest odłożenie wszelkich możliwych zabiegów stomatologicznych na czas po porodzie. Jednak czasem nagły przypadek, taki jak leczenie kanałowe zęba lub ekstrakcja zęba, wymagają natychmiastowej interwencji dentysty.

Wybielanie zębów i inne zabiegi kosmetyczne, wchodzące w skład stomatologii estetycznej, powinny zostać przełożone na termin po porodzie. Ważne jest, aby uchronić dziecko przed wszystkimi możliwymi szkodliwymi czynnikami, nawet jeżeli stanowią one minimalne zagrożenie dla ciąży.

Leki stosowane podczas leczenia zębów w ciąży

Obecnie pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące negatywnych skutków leków używanych podczas leczenia zębów na zdrowie nienarodzonego dziecka. Lidokaina jest jednym z najpopularniejszych medykamentów stosowanych przez dentystów. Środek ten (kategoria B leków) jest w stanie przeniknąć przez łożysko.

Jeżeli nie da się uniknąć zabiegu dentystycznego, ilość środka znieczulającego powinna zostać ograniczona do minimum, jednak wciąż zapewniać komfort pacjentki podczas leczenia zębów. Gdy kobieta odczuwa ból, powinna poprosić o dodatkową dawkę znieczulenia. Jeżeli podczas zabiegu przyszła mama jest odprężona, zmniejsza się intensywność stresu odczuwanego i przez nią, i przez dziecko. Poza tym, im bardziej pacjentka jest zrelaksowana, tym skuteczniejsze okaże się znieczulenie.

Leczenie zębów często wymaga stosowania antybiotyków zapobiegających i zwalczających infekcje. Leki takie jak penicylina, amoksycylina czy klindamycyna, zaliczane do kategorii B, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dla kobiet ciężarnych, mogą być przepisane po zakończeniu ciąży.

Badania rentgenowskie podczas leczenia zębów w ciąży

Rutynowe prześwietlenia rentgenowskie, odbywające się najczęściej podczas rocznych badań profilaktycznych uzębienia, najczęściej można przełożyć na czas po porodzie. Jednak są one koniecznością przed niektórymi zabiegami stomatologicznymi, szczególnie w nagłych przypadkach. Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Kolegium Radiologii donoszą, iż dawka promieniowania oddziałująca na kobietę w czasie badania diagnostycznego nie jest wystarczająco silna, aby zaszkodzić rozwojowi embrionu lub płodu.

Rozwój organów płodu następuje w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego w tym okresie najlepiej unikać wszelkich czynników szkodliwych dla dziecka. Jeżeli w tym czasie pojawi się konieczność wykonania zabiegu stomatologicznego, który można przełożyć na późniejszy termin, np. drugi trymestr – należy to zrobić. Natomiast w trzecim trymestrze lepiej unikać długotrwałego leżenia na plecach, które może przyczynić się do przedwczesnego porodu.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

nieobliczalna94 • ostatni post 11 godzin temu

1
Artykuły Zęby w ciąży
Zęby w ciąży

Usuwanie zębów w ciąży

piaskowanie, wybielanie czy dłutowanie zatrzymanych ósemek. Czy można wyrywać zęby w ciąży? Wiele pań zastanawia się, czy możliwe jest usunięcie zęba (...) Usuwanie zębów w ciąży jest możliwe, choć...

Zęby w ciąży

Dziąsła w ciąży

, zwiększyć ryzyko zawału, wylewu, zapalenia stawów, itp. Warto dbać o zęby i dziąsła w czasie ciąży. Przy braku podjęcia leczenia zapalenie dziąseł (...) do kości i innych tkanek podtrzymujących zęby.   Jak...

Zęby w ciąży

Dentysta w ciąży

Droga mamo! Jeśli jesteś w ciąży bądź przechodzisz właśnie okres połogu, masz prawo do bezpłatnych usług dentystycznych, za które w innym przypadku (...) musiałabyś zapłacić. W tym wyjątkowym czasie - ciąży i 42 dni...

Zęby w ciąży

Przyszła mama do dentysty

Czy choroby zębów mogą prowadzić do przedwczesnego porodu? Jak dbać o uzębienie w czasie ciąży? Czy można zarazić dziecko próchnicą? Rozmawiamy (...) ) i w nurcie Rodzicielstwa Bliskości (AP) oraz ekspertem cyklu konferencji RodziceMalucha.pl •...

Zęby w ciąży

Jak dbać o zęby w ciąży?

mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych w ciąży. Dlatego też drogie panie, nie słuchajcie ludowych mądrości i dbajcie o zęby na wszystkie możliwe sposoby (...) .   Dentysta w ciąży Jakkolwiek...

Ząbkowanie

Pasta Aquafresh milk teeth

Pasta Aquafresh milk teeth

Pasta do zębów Pasta do zębów dla dzieci w wieku 0-2 lat czyści delikatne szkliwo w sposób łagodny.

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ (...) na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów...