Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Leczenie zębów w ciąży

Avatar placeholder
10.05.2017 21:04
Leczenie zębów w ciąży
Leczenie zębów w ciąży

Regularna kontrola uzębienia i zapobiegawcze czyszczenie zębów jest nie tylko bezpiecznym, ale i polecanym sposobem na zadbanie o zdrowy uśmiech w ciąży. Wzrost poziomu hormonów w czasie ciąży powoduje obrzęk i krwawienie z dziąseł, a także prowadzi do zatrzymywania resztek jedzenia powodujących ich podrażnienie. Niektóre zabiegi stomatologiczne pomagają uniknąć infekcji jamy ustnej i choroby dziąseł, która powiązana jest z występowaniem przedwczesnych porodów.

1. Zabiegi stomatologiczne w ciąży

Zabiegi stomatologiczne takie jak wypełnianie ubytków lub koronki powinny być wykonane w celu uniknięcia ryzyka wystąpienia infekcji. Jeżeli są one przeprowadzane w czasie trwania ciąży, na zabieg najlepiej wybrać drugi trymestr. W trzecim trymestrze może okazać się, że długotrwałe leżenie na plecach przynosi kobiecie niemałe trudności.

Najbezpieczniejszym krokiem jest odłożenie wszelkich możliwych zabiegów stomatologicznych na czas po porodzie. Jednak czasem nagły przypadek, taki jak leczenie kanałowe zęba lub ekstrakcja zęba, wymagają natychmiastowej interwencji dentysty.

Wybielanie zębów i inne zabiegi kosmetyczne, wchodzące w skład stomatologii estetycznej, powinny zostać przełożone na termin po porodzie. Ważne jest, aby uchronić dziecko przed wszystkimi możliwymi szkodliwymi czynnikami, nawet jeżeli stanowią one minimalne zagrożenie dla ciąży.

2. Leki stosowane podczas leczenia zębów w ciąży

Zobacz film: "W ciąży zadbaj o zęby i dziąsła"

Obecnie pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące negatywnych skutków leków używanych podczas leczenia zębów na zdrowie nienarodzonego dziecka. Lidokaina jest jednym z najpopularniejszych medykamentów stosowanych przez dentystów. Środek ten (kategoria B leków) jest w stanie przeniknąć przez łożysko.

Jeżeli nie da się uniknąć zabiegu dentystycznego, ilość środka znieczulającego powinna zostać ograniczona do minimum, jednak wciąż zapewniać komfort pacjentki podczas leczenia zębów. Gdy kobieta odczuwa ból, powinna poprosić o dodatkową dawkę znieczulenia. Jeżeli podczas zabiegu przyszła mama jest odprężona, zmniejsza się intensywność stresu odczuwanego i przez nią, i przez dziecko. Poza tym, im bardziej pacjentka jest zrelaksowana, tym skuteczniejsze okaże się znieczulenie.

Leczenie zębów często wymaga stosowania antybiotyków zapobiegających i zwalczających infekcje. Leki takie jak penicylina, amoksycylina czy klindamycyna, zaliczane do kategorii B, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dla kobiet ciężarnych, mogą być przepisane po zakończeniu ciąży.

3. Badania rentgenowskie podczas leczenia zębów w ciąży

Rutynowe prześwietlenia rentgenowskie, odbywające się najczęściej podczas rocznych badań profilaktycznych uzębienia, najczęściej można przełożyć na czas po porodzie. Jednak są one koniecznością przed niektórymi zabiegami stomatologicznymi, szczególnie w nagłych przypadkach. Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Kolegium Radiologii donoszą, iż dawka promieniowania oddziałująca na kobietę w czasie badania diagnostycznego nie jest wystarczająco silna, aby zaszkodzić rozwojowi embrionu lub płodu.

Rozwój organów płodu następuje w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego w tym okresie najlepiej unikać wszelkich czynników szkodliwych dla dziecka. Jeżeli w tym czasie pojawi się konieczność wykonania zabiegu stomatologicznego, który można przełożyć na późniejszy termin, np. drugi trymestr – należy to zrobić. Natomiast w trzecim trymestrze lepiej unikać długotrwałego leżenia na plecach, które może przyczynić się do przedwczesnego porodu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze