Trwa ładowanie...

Leczenie zapalenia spojówek

Avatar placeholder
31.03.2021 16:36
Leczenie zapalenia spojówek
Leczenie zapalenia spojówek

Do zapalenia spojówek może dojść w wielu sytuacjach. Co istotne, chorować na nie mogą wszyscy – od niemowlaków po osoby stare. Dobór odpowiedniego leczenia uwzględniony jest po dokładnej analizie przyczyny wystąpienia zapalenia spojówek.

spis treści

1. Czym jest zapalenie spojówek?

Błona śluzowa oka, czyli właśnie spojówka, może zostać zainfekowana i objawiać się bardzo widocznym czerwienieniem narządu wzroku, choć nie tylko. Zapalenie spojówki może mieć różną przyczynę – od infekcyjnej po nieinfekcyjną. Odpowiednie zdiagnozowanie wymaga konsultacji lekarskiej, by dobrać skuteczny rodzaj terapii.

Zapalenie spojówki objawia się zaczerwienionym okiem
Zapalenie spojówki objawia się zaczerwienionym okiem (123RF)

2. Objawy zapalenia spojówek

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

W zależności od podłoża choroby wyróżnić można różnorodne objawy zapalenia spojówek. Do najbardziej charakterystycznych zaliczyć należy:

• łzawienie,

• uczucie pieczenia oka,

• nadmierny świąd oka,

zaczerwienienie oczu,

• zawężenie szpary powiekowej,

• uczucie piasku pod powiekami.

Typowe objawy to czasami za mało, by dobrać prawidłowe leczenie. Istotne jest również dokładne obserwowanie dolegliwości, które towarzyszą zapaleniu, jak np.:

• ropna wydzielina – to znak, że mogło dojść do bakteryjnego zapalenia spojówek,

zaczerwienione oczy w połączeniu z katarem, kaszlem, bólem gardła to najprawdopodobniej wirusowe zapalenie spojówek,

• świąd oczu bywa nierzadko łączony z alergią na sierść czy też inne alergeny; wówczas mówi się o alergicznym zapaleniu spojówek.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

3. Zapalenie spojówek – leczenie

W przypadku tej choroby oczu dobór odpowiedniego lekarstwa wymaga dokładnego określenia przyczyny zapalenia spojówek. Dlatego też przy bakteryjnym zapaleniu spojówek stosuje się najczęściej krople na bazie antybiotyków. Czasami lekarz może przepisać specjalną maść z antybiotykiem.

W odniesieniu do wirusowego zapalenia spojówek nieprzyjemne zaczerwienienie oczu czy też nadmierne łzawienie ustaje wraz z leczeniem wirusa. Jednakże czasami trzeba wprowadzić krople, by ból i męczliwość tak nie doskwierały. Istotne w przypadku wirusowego zapalenia spojówek jest dbanie o higienę dłoni.

Alergiczne zapalenie spojówek często ustępuje wraz z przyjmowaniem leków przeciwalergicznych i oczywiście unikaniem alergenów. Często w tej sytuacji są używane leki przeciwhistaminowe, choć nie zaszkodzi nawilżać oczy wodą, a nawet tzw. sztucznymi łzami.

4. Zapobiegać lepiej, niż leczyć

Zawsze tak jest, że wygodniej jest zapobiegać, niż leczyć. W przypadku skutecznych metod przeciwdziałaniu zapaleniu spojówek trzeba wprowadzić i dobrze wypracować nawyki higieny, tj.:

mycie rąk i unikanie przecierania brudnymi dłońmi oczu,

• regeneracyjne kompresy z zimną wodą na oczy,

• unikanie zadymionych miejsc,

• w czasie zapalenia spojówek należy zaniechać malowania oczu i zakładania soczewek.

Musisz to wiedzieć

Samodzielne kontrolowanie podstawowych zasad higieny rąk i oczu pozwoli na zminimalizowanie nieprzyjemnych objawów, jakich trzeba doświadczać podczas zapalenia spojówek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze