Trwa ładowanie...

Leczenie zapalenia płuc u dzieci w domu

 Agnieszka Gotówka
08.05.2023 23:53
Leczenie zapalenia płuc u dzieci w domu
Leczenie zapalenia płuc u dzieci w domu

Zapalenie płuc u dzieci jest chorobą bardzo poważną i nie należy jej lekceważyć. Tu nie pomogą znane od pokoleń sposoby na przeziębienie. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Równie ważna jest rekonwalescencja chorego dziecka.

Leczenie zapalenia płuc u noworodków i niemowląt wymaga ścisłej kontroli specjalistów nad stanem zdrowia dziecka, dlatego w zdecydowanej większości przypadków najmłodsze dzieci są hospitalizowane. W szpitalu z powodu zapalenia płuc może znaleźć się również starsze dziecko, wszystko bowiem zależy od stadium zaawansowania choroby i jej przebiegu.

spis treści

1. Leczenie zapalenia płuc

Antybiotyki podaje się dziecku w przypadku bakteryjnego zapalenia płuc. Lek musi być odpowiednio dobrany do gatunku bakterii i wieku dziecka. Przyjmuje się go najczęściej przez tydzień.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Dziecku z bakteryjnym zapaleniem płuc podaje się antybiotyki
Dziecku z bakteryjnym zapaleniem płuc podaje się antybiotyki (123RF)

Podawania antybiotyków wymaga również atypowe zapalenie płuc (choroba wywołana przez drobnoustroje o odmiennej budowie niż typowe dla tego schorzenia bakterie). Stosuje się wówczas makrolidy, grupę antybiotyków o szerokim spektrum działania.

Wirusowe zapalenie płuc nie wymaga podawania antybiotyku (jest to wręcz niewskazane). Chorobę leczy się, łagodząc jej objawy. Podaje się syropy na kaszel, tabletki do ssania (jeśli boli gardło) oraz krople do nosa (w przebiegu kataru). Gorączkę obniża się lekami przeciwgorączkowymi (paracetamolem lub ibuprofenem). Można również delikatnie oklepywać plecy dziecka (zwłaszcza w chwili kasłania). W leczeniu wirusowego zapalenia płuc stosuje się również inhalacje.

2. Rekonwalescencja po przebyciu zapalenia płuc

Zapalenie płuc jest chorobą poważną, dlatego organizm po walce z nią jest osłabiony. O czym należy pamiętać, mając w domu dziecko z zapaleniem płuc?

Objawy bakteryjnego, wirusowego, grzybiczego i atypowego zapalenia płuc u dzieci
Objawy bakteryjnego, wirusowego, grzybiczego i atypowego zapalenia płuc u dzieci [7 zdjęć]

Wśród czynników sprzyjających rozwojowi zapalenia płuc u dzieci wymienia się: zakażenia układu oddechowego,

zobacz galerię

• Maluch powinien większość dnia spędzić, odpoczywając. Trudno namówić kilkulatka, by leżał w łóżku, ale warto proponować mu zabawy, które nie wymagają zbyt dużo ruchu (np. gry planszowe, puzzle).

• Oddychanie i odkasływanie wydzieliny będzie łatwiejsze, gdy dziecko nie będzie leżało na płasko.

• Gdy dziecko się spoci, należy zmienić mu piżamę lub ubranko.

• W pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, powinna panować temperatura oscylująca wokół 20-21°C, a samo pomieszczenie należy regularnie wietrzyć.

• Dziecka nie należy przegrzewać.

• Maluch powinien dużo pić i jeść produkty lekkostrawne.

Musisz to wiedzieć

Po zakończonym leczeniu konieczna jest wizyta kontrolna u pediatry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze