Leczenie toksoplazmozy

Toksoplazmoza to bardzo niebezpieczna choroba, która pomimo zarażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondi, wcale nie musi się uaktywnić. Warto przestrzegać odpowiednich zasad higieny i odpowiednio przyrządzać posiłki, gdyż do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt z odchodami kota, ale także poprzez spożycie niedogotowanego mięsa, brudnych warzyw i owoców. Najbardziej zagrożone uaktywnieniem się choroby są osoby o słabej odporności i kobiety w ciąży. Jak zatem wygląda leczenie tej choroby?

Polecane wideo:

Dziecko po urodzeniu

Wcześniak, który dopiero przyszedł na świat.

Rodzaje i objawy toksoplazmozy

Objawy tej choroby są bardzo podobne do grypopochodnych. Dlatego tak często jest ona błędnie interpretowana. Z uwagi jednak na różne nasilenie oraz określenie objawów wyróżnia się takie jej rodzaje jak:

  • toksoplazmoza węzłowa, która ujawnia się głównie poprzez powiększenie węzłów chłonnych. Jednakże dodatkowym objawem tego rodzaju toksoplazmozy są oprócz objawów grypopochodnych bóle brzucha, wysypka czy nawet zaburzenia psychiczne.
  • toksoplazmoza uogólniona, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc nawet do zapalenia mózgu lub opon mózgowych. W tym rodzaju choroby dochodzi często do objęcia przez nią narządów wewnętrznych, skutkując zapaleniem płuc, wątroby, mięśnia sercowego, mózgu.
  • toksoplazmoza oczna, która objawia się głównie zaburzeniem widzenia i wszelkimi trudnościami, anomaliami związanymi z gałką oczną, np. światłowstręt, podwójne widzenie. Nierzadko prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Dodatkowy podział toksoplazmozy następuje z uwagi na sposób zarażenia. Wyróżnia się:

  • toksoplazmozę nabytą, czyli poprzez bezpośredni kontakt z odchodami kota, zjedzenie niedogotowanego mięsa, brudnych owoców i warzyw, wypicie niepasteryzowanego mleka.

  • toksoplazmozę wrodzoną, czyli gdy pierwotniak przeszedł na płód przez łożysko, podczas gdy kobieta, będąc w ciąży, zaraziła się Toxoplasmą gondii.

Leczenie toksoplazmozy

Uaktywniona choroba niesie za sobą spore spustoszenie w organizmie ludzkim i bywa zagrożeniem dla życia ludzkiego. Istotne jest szybkie jej zdiagnozowanie i podjęcie odpowiedniego leczenia. W celu pozbycia się pasożyta konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii w kilku kuracjach, a w przypadku kobiet ciężarnych stosuje się specjalne leki przeciwpasożytnicze zmniejszające zarażenie płodu nawet do około 60%. Jeżeli jednak choroba zaatakowała już narządy wewnętrzne, stosowana jest kuracja mająca na celu złagodzenie objawów. Warto jednak zawsze opierać się na profilaktyce. Uwzględnia ona odpowiednie przygotowywanie mięsa, utrzymywanie zasad higieny w życiu codziennym, a przede wszystkim, kiedy w domu są koty. Ponadto warto również pamiętać o myciu rąk i pilnowaniu dziecka podczas zabaw w piaskownicach publicznych. W miejscach tych często dochodzi do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych przez np. koty.

Uaktywniona toksoplazmoza bywa bardzo niebezpieczna dla organizmu ludzkiego. Konieczne jest jej szybkie zdiagnozowanie, by kuracje antybiotykowe skutecznie pozbyły się tego pierwotniaka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pęcherzyk

alexia0806 • ostatni post 2 dni temu

5
Artykuły Badanie na toksoplazmozę
Badanie na toksoplazmozę

Objawy toksoplazmozy

. Jednym z istotnych badań jest dokonanie diagnostyki w kierunku choroby pasożytniczej wywołanej pierwotniakiem Toxoplasma gondi, czyli w kierunku toksoplazmozy (...) Przygotowując się do roli matki, na wstępie trzeba...

Badanie na toksoplazmozę

Dziecko w drodze

Dziecko w drodze

Oczekiwanie na przyjście dziecka a niebezpieczeństwa dla przyszłej mamy.

Badanie na toksoplazmozę

Toksoplazmoza-wyniki

Toksoplazmoza-wyniki

Wyniki toksoplazmozy pozwalają stwierdzić, czy kobieta ma przeciwciała przeciwko tej chorobie przed zajściem w ciążę.

Toxoplazmoza - objawy, leczenie, powikłania

Leczenie toksoplazmozy w ciąży

terapii zależy od lekarza-położnika. Leczenie toksoplazmozy głównie opiera się na kuracji antybiotykami. Jakie leki się stosuje w walce z toksoplazmozą (...) się przedłużone leczenie...

Toxoplazmoza - objawy, leczenie, powikłania

Nie zabijajmy kotów

jest intensywne i przedłużone leczenie przeciwpasożytnicze. Jak zapobiec zakażeniu toksoplazmozą? Najlepszą ochroną przed toksoplazmozą (...) U wielu kobiet obco brzmiące słowo „toksoplazmoza"...

Toxoplazmoza - objawy, leczenie, powikłania

Objawy toksoplazmozy w ciąży

Toksoplazmoza (łac. toxoplasmosis) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniak Toxoplasma gondii. Trudno przeciwdziałać rozwojowi (...) na toksoplazmozę najbardziej narażone są osoby z zaburzonymi funkcjami...

Toxoplazmoza - objawy, leczenie, powikłania

Toksoplazmoza u noworodka

Toksoplazmoza u noworodka może wystąpić wtedy, gdy płód zostanie zakażony wewnątrzmacicznie od matki zarażonej pierwotnie toksoplazmozą w czasie (...) ciąży. Infekcja pasożytem Toxoplasma gondii podczas ciąży może powodować...

Dziecięce choroby

Ciąża a toksoplazmoza

się do ludzkiego organizmu pasożyty powstają w nim w formie utajonego zakażenia. Leczenie toksoplazmozy U kobiety ciężarnej stosuje się specjalne leki (...) (+) - oznacza to, że toksoplazmoza zaatakowała...