Trwa ładowanie...

Leczenie opryszczki narządów płciowych

Leczenie opryszczki narządów płciowych
Leczenie opryszczki narządów płciowych

Opryszczkę narządów płciowych u kobiet i mężczyzn wywołują wirusy herpes. Do zakażenia dochodzi w trakcie stosunku płciowego. W leczeniu opryszczki miejsc intymnych stosuje się leki przeciwwirusowe, które łagodzą objawy chorobowe i skracają czas zapalenia. Warto również stosować domowe sposoby na opryszczkę, na przykład nasiadówki i ciepłe kompresy.

spis treści

1. Opryszczka narządów płciowych

Przyczyną opryszczki na narządach płciowych kobiet i mężczyzn są wirusy herpes (HSV), głównie wirus opryszczki typu 2. Opryszczka przenosi się zarówno w okresie występowania objawów, jak również na etapie bezobjawowym. Najczęściej zakażenie odnotowuje się, gdy objawy opryszczki narządów płciowych jeszcze się nie pojawiły.

Przyczyną opryszczki na narządach płciowych kobiet i mężczyzn są wirusy herpes
Przyczyną opryszczki na narządach płciowych kobiet i mężczyzn są wirusy herpes (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zazwyczaj do zakażenia dochodzi na skutek stosunku płciowego z osobą, u której to schorzenie uaktywniło się. Przeniesienie wirusa opryszczki następuje w czasie stosunku waginalnego, oralnego (wówczas wirus przenosimy z jamy ustnej na narządy płciowe partnera seksualnego) oraz analnego. Źródłem zakażenia może być korzystanie ze wspólnych gadżetów erotycznych.

2. Opryszczka narządów płciowych u kobiet

W przypadku kobiet opryszczka narządów płciowych obejmuje łechtaczkę i odbyt. Pojawia się też na udach i w okolicy pępka. Ponadto stwierdza się opryszczkę warg sromowych i opryszczkę pochwy. Jeżeli w trakcie stosunku płciowego doszło do zakażenia innych części ciała, na przykład ust i rąk, bolesne pęcherzyki, które po kilku dniach pękają, pojawiają się również na kończynach górnych oraz stwierdza się opryszczkę na ustach. Kobieta, jak również mężczyzna z opryszczką, może skarżyć się na mrowienie w okolicy narządów płciowych, a także dolegliwości bólowe pośladków i nóg.

3. Opryszczka narządów płciowych u mężczyzn

Jeżeli wirus opryszczki typu 2 przeniesie się na mężczyznę, to miejscami, w których pojawią się charakterystyczne pęcherzyki, będą: uda, pośladki, krocze, a także odbyt. Częstym zjawiskiem jest opryszczka penisa i żołędzi. Zarówno mężczyznom, jak i kobietom doskwierają dolegliwości bólowe w trakcie mikcji oraz podwyższona temperatura ciała. Chory jest osłabiony i skarży się na wrażenie ogólnego rozbicia. Odnotowuje się u niego powiększone węzły chłonne.

Mimo że objawy opryszczki narządów płciowych ustępują po kilku tygodniach, wirus opryszczki pozostaje w organizmie mężczyzny i kobiety w uśpieniu przez całe życie. Na skutek stresu, uszkodzenia skóry lub przemęczenia może znów się uaktywnić. Nawroty opryszczki narządów płciowych występują po 3-12 miesiącach, są łagodniejsze i trwają krócej. Zazwyczaj obejmują ten sam obszar ciała.

4. Opryszczka narządów płciowych – leczenie

Nie istnieje lek na opryszczkę narządów płciowych. W leczeniu tej przypadłości stosuje się leki przeciwwirusowe, które podaje się zewnętrznie i przyjmuje doustnie. Należy rozpocząć ich zażywanie jak najwcześniej – przyjęcie leków w ciągu 72 godzin od wystąpienia pęcherzyków na ciele zwiększa skuteczność terapii farmakologicznej. Aby przeciwdziałać zachorowaniu na opryszczkę miejsc intymnych, należy unikać kontaktów płciowych z osobami, które mają zmiany chorobowe w okolicy narządów płciowych.

5. Domowe sposoby na opryszczkę

Osoby borykające się z opryszczką narządów płciowych powinny nosić bawełnianą bieliznę. Miejsca objęte wysypką należy utrzymywać w czystości i suchości. Warto praktykować ziołowe nasiadówki i ciepłe okłady. Każdego wieczora należy brać kąpiel w wodzie z dodatkiem olejku geraniowego. Po kilku dniach pęcherze pękną, wówczas należy stosować wodę utlenioną o właściwościach wysuszających.

Musisz to wiedzieć

Inny domowy sposób na opryszczkę narządów płciowych to dieta wzbogacona o produkty spożywcze bogate w cynk (na przykład jaja, mleko, płatki owsiane) i witaminę B (przetwory mleczne, zielonolistne warzywa i wieloziarniste pieczywo). Z codziennego jadłospisu należy wyeliminować produkty zawierające argininę, czyli czekoladę, orzechy i ryż.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze