Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Leczenie opryszczki

Avatar placeholder
21.07.2017 12:02
Leczenie opryszczki
Leczenie opryszczki

Opryszczka tworzy się w pewnych etapach – najpierw pojawia się twarda mało widoczna krostka umiejscowiona na brzegu ust, która zaczyna rosnąć i niestety staje się bolesna. Następnie zmienia się w pęcherzyki tworzące białą, a następnie brązową skorupę. Opryszczka wargowa jest zakaźna, ponieważ wywołuje ją wirus.

Jaki wirus wywołuje tę dolegliwość? Jest to wirus herpes simplex, wywołujący opryszczkę skórną. Może on wywołać nie tylko opryszczkę wargową, ale także zaatakować podbródek, nozdrza. Niestety, opryszczka może pojawić się w każdym miejscu, najczęściej umiejscawia się w zwojach nerwowych. Nawet niewidoczna, pozostaje w uśpieniu i od czasu do czasu się ujawnia, ponieważ jeśli dojdzie raz do zakażenia, to schorzenie będzie powracało. Częstotliwość występowania opryszczki będzie zależała do predyspozycji indywidualnych osoby zakażonej. Nie musi pojawiać się całkowita forma, ale nawet drobne i bolesne krostki, które będą znikały po tygodniu czy dwóch.

spis treści

1. Wirus powodujący opryszczkę

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Bardzo często zdarza się, że dana osoba nawet nie wie, że jest zarażona wirusem opryszczki. W niektórych przypadkach jest tak, że pierwszy kontakt z wirusem herpes simplex odbywa się bezobjawowo. Jednak w przypadku niemowlaków wirus oprócz bolesnych pęcherzyków może wywołać wysoką gorączkę. Oczywiście może dochodzić do nawrotów choroby, ale jeśli organizm jest osłabiony, jest to znacznie częstsze.

Opryszczka długi czas może nie dawać oznak, jednak to nie znaczy, że została wyleczona i nie powróci
Opryszczka długi czas może nie dawać oznak, jednak to nie znaczy, że została wyleczona i nie powróci (123RF)

2. Czy można wyleczyć opryszczkę?

Kiedy wirus już się uaktywni, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie maści antyseptycznej, ponieważ ma w składzie acyklowir, który przeciwdziała wirusowi opryszczki. Dzięki regularnemu smarowaniu tego rodzaju maścią skracany jest okres rozwoju wirusa. Jednak bardzo ważne jest, aby maść zastosować już w pierwszym momencie, kiedy opryszczka się uaktywni. W aptekach dostępny jest także acyklowir w tabletkach. Ważna jest świadomość, że opryszczka na każdym narządzie jest zaraźliwa, dlatego należy ograniczyć kontakt fizyczny. Nie wolno również dotykać zakażonego miejsca, ponieważ może dojść do rozniesienia się wirusa na inne części ciała. Największe zagrożenie niesie zakażenie wirusem oka czy skóry dotkniętej egzemą.

Inny wirus – herpes simplex 2 typu – powoduje opryszczkę narządów płciowych. Charakterystyka tego schorzenia jest bardzo podobna do dolegliwości wywołanych wirusem pierwszego typu, natężenie objawów jest bardzo duże. Opryszczka najbardziej zagraża kobietom w ciąży.

Musisz to wiedzieć

Nie ma lekarstwa, które będzie zapobiegało opryszczce. Najważniejsze jest to, aby nie leczyć się samemu, tylko udać się do lekarza, ponieważ samoleczenie może tylko doprowadzić do rozniesienia się wirusa. Lekarz powinien zlecić odpowiednią maść.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze