Trwa ładowanie...

Leczenie nerwicy – relaksacja

Avatar placeholder
06.06.2017 10:02
Leczenie nerwicy – relaksacja
Leczenie nerwicy – relaksacja

Jednym ze sposobów radzenia sobie z zaburzeniami nerwicowymi jest relaksacja. Jej techniki pozwalają odprężyć się i doznać chwilowej lub niekiedy całkowitej ulgi.

spis treści

1. Czym jest relaksacja?

Relaksacja to inaczej trening relaksacyjny. Za pomocą różnych sposobów można rozluźnić umysł oraz ciało. W ten sposób zaburzenia psychiczne można znieść o wiele łagodniej.

Relaksacja to jedna z metod radzenia sobie z zaburzeniami nerwicowymi
Relaksacja to jedna z metod radzenia sobie z zaburzeniami nerwicowymi

2. Jak relaksacja leczy nerwicę?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Relaksacja należy przede wszystkim do metod behawioralnych. Umożliwia wyeliminowanie lęku. Niektóre techniki stwarzają okoliczności do skutecznego poradzenia sobie z atakiem paniki czy innymi lękami o charakterze napadowym. Na czym polega ten proces? Pacjenta wprowadza się w stan relaksu, po czym zostaje uaktywniony czynnik wywołujący reakcje nerwicowe. Dalszy etap to nauka, w jaki sposób wprowadzić się w stan głębokiego relaksu. Konsekwentne treningi potrafią przynieść rezultatywne efekty. Zachowanie spokoju to podstawa równowagi emocjonalnej.

10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą
10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą [10 zdjęć]

Badania wykazały, że kontakt z naturą obniża poziom stresu już w ciągu 5 minut. Ucieczka od betonowej

zobacz galerię

3. Jak wywołać stan relaksu?

Najczęściej stosuje się medytację. Praktyka kliniczna posiłkuje się dwoma sposobami. Są to:

Trening autogenny Schultza

Podstawowym czynnikiem jest tu autosugestia. Pacjent wprowadzony jest w tak zwany stan „alfa” – efekt ten nieco przypomina hipnozę. Chory doznaje relaksu oraz odprężenia. Ta technika jest również do wyuczenia. Psychoterapeuta sugeruje określony stan. W pierwszej fazie pojawia się uczucie ciężkości wyszczególnionych części ciała, później odczucie ciepła, regulacja rytmu serca i miarowego oddychania. Mamy przyjemne wrażenie chłodu (np. na czole – powiew przyjemnego wiatru). Trening Schultza stosowany jest przede wszystkim przy zaburzeniach lękowych.

Zobacz także:

Trening Jacobsona

Trening bazuje na odpowiednim napięciu mięśni. Stres gromadzony jest w ciele, przez co powstaje napięcie mięśniowe. Technika ta ma na celu rozluźnienie mięśni. W ten sposób przywraca się im odpowiednią równowagę. Treningu Jacobsona używa się przy problemach z zaburzeniami snu lub depresji. Nauka samoświadomości własnego ciała to dobra metoda na wyuczenie się prawidłowych reakcji na określone czynniki zagrożenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze