Leczenie nerwicy – psychoterapia grupowa

Aby pozbyć się nerwicy, potrzebna jest niekiedy psychoterapia o charakterze grupowym. Ma to szczególne znaczenie dla osób osamotnionych. Praca w grupie może stworzyć choremu poczucie bezpieczeństwa.

1. Charakterystyka psychoterapii grupowej

Psychoterapia grupowa działa na chorego w specyficzny sposób. Praca w grupie potęguje zrozumienie innych. Określona, mała społeczność charakteryzująca się podobnymi doświadczeniami wyznacza nowe reguły i zasady współdziałania. W ten sposób wymieniamy informacje, dyskutujemy i wspólnie szukamy dobrych rozwiązań.

Psychoterapia grupowa może pomóc zwalczyć nerwicę
Psychoterapia grupowa może pomóc zwalczyć nerwicę

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

2. W jaki sposób pomaga psychoterapia grupowa?

Uznaje się, że psychoterapia grupowa stanowi wzmocnienie psychoterapii indywidualnej i leczenia farmakologicznego. Grupa pomaga ukierunkować własną motywację, a także stwarza idealne warunki do zaakceptowania samego siebie. Wspólna praca nad własnymi lękami sprawi, że nasz powrót do zdrowia będzie jeszcze bardziej efektywny. Najczęściej grupy złożone są z 10 osób. Spotkania mają formę otwartą lub zamkniętą. Taka sesja odbywa się około 3 razy w tygodniu i trwa przez 2 godziny.

Dziecięce choroby, które nie dają objawów
Dziecięce choroby, które nie dają objawów [7 zdjęć]

Kaszel, katar, gorączka – te objawy niemal natychmiast łączymy z infekcją. Podajemy odpowiednie leki,...

zobacz galerię

3. Typy psychoterapii grupowej

Psychoterapia grupowa polega między innymi na odgrywaniu scenek (na przykład w terapii depresji dużą rolę odgrywa psychodrama). Sceny mogą mieć realną formę lub wynikać z marzeń i fantazji. Następnie cała grupa omawia i analizuje wszystkie treści. Odgrywa się także scenki pantomimiczne. W ich fabule największe znaczenie mają emocje. W ten sposób uczestnicy przekonują się, jakie reakcje emocjonalne są destrukcyjne.

Zobacz także:

4. Jak psychoterapia wpływa na chorego?

Psychoterapia grupowa to nauka funkcjonowania na tle określonej grupy społecznej. Spotkanie się z kimś, kto rozumie nasze dylematy, ma duże znaczenie dla powodzenia działań terapeutycznych. Wówczas padają różne pomysły i kierunki, które do tej pory były nieodkryte. Wzajemność stwarza większą szansę na oczekiwany efekt psychoterapii grupowej.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.