Trwa ładowanie...

Leczenie depresji

Avatar placeholder
03.06.2017 17:45
Leczenie depresji
Leczenie depresji

Depresja nie mija po jednym dniu. Nie przechodzi też po tygodniu, a nawet po miesiącu. Niekiedy trwa znacznie dłużej. Pierwszą decyzją, która z początku wydaje się nam najtrudniejsza, jest wyciągnięcie ręki po pomoc. Może się jednak okazać, że w przypadku depresji może to być ostatnia deska ratunku, zanim wydarzy się tragedia. Jak leczyć tę chorobę?

spis treści

Depresja to nie wymysł XXI wieku, to nie pretekst ludzi zmęczonych i zapracowanych, zestresowanym i lękliwych. Jest to realne zagrożenie, gdyż może doprowadzić nawet do śmierci. Nie chodzi tu bynajmniej o śmiertelną chorobę, której nie da się wyleczyć. Nad depresją można zapanować. Należy jednak we właściwym czasie zwrócić się po pomoc. Depresja bowiem to choroba zaburzenia nastroju, destrukcyjna siła, w której to my sami jesteśmy własnym wrogiem.

Bardzo ważne dla osób chorych na depresję jest wsparcie  najbliższych
Bardzo ważne dla osób chorych na depresję jest wsparcie najbliższych

1. Objawy depresji

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
  • poczucie winy,
  • niska samoocena,
  • kłopoty ze snem,
  • bóle głowy,
  • lęk,
  • niepokój,
  • brak apetytu,
  • przyrost lub utrata wagi. Brak odpowiedniego leczenia lub zrezygnowanie z jakiejkolwiek pomocy może skutkować rozwinięciem się choroby do tego stopnia, że pojawią się myśli samobójcze i całkowita bezradność. Dlatego należy leczyć depresję.

2. Metody leczenia depresji

W leczeniu depresji pomóc może: psychoterapia, leki farmakologiczne, fototerapia, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna. W większości przypadków konieczne jest zażywanie leków. Pomocne w leczeniu depresji mogą się okazać także niektóre zioła, takie jak: szafran, dziurawiec, bazylia, * żeń–szeń. Ich działanie ma dobroczynny wpływ na przywrócenie właściwego poziomu takich hormonów jak serotonina i noradrenalina, które przy depresji ulegają obniżeniu. Zioła są także źródłem uspokojenia nerwów i lęków. Sprzyjają lepszej koncentracji, radzeniu sobie ze zmęczeniem, apatią i podnoszą motywację do działania.

3. Pomoc najbliższych

To musisz wiedzieć:

Niezrównaną moc w terapii depresji ma również wsparcie najbliższych. Osoba chora powinna widzieć, że nie jest sama, że ma pomoc rodziny. Jest to szczególnie ważne w przypadku nawrotu choroby. Osoba pozostawiona sama sobie może czuć większe załamanie psychiczne i bezsilność w walce z chorobą niż ta, która ma obok siebie ludzi, którzy ją wspierają.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze