Trwa ładowanie...

Leczenie alergii

 Agnieszka Gotówka
22.10.2020 14:51
Leczenie alergii
Leczenie alergii

Alergia jest często bardzo uciążliwa dla osób, które się z nią zmagają. Istnieje wiele jej rodzajów, m.in. alergia na pyłki roślin, sierść zwierząt czy też alergia pokarmowa lub kontaktowa. Jak leczy się poszczególne jej typy?

spis treści
Wynik testu skórnego odpowie, na co uczulony jest pacjent
Wynik testu skórnego odpowie, na co uczulony jest pacjent

1. Leczenie a rodzaj alergii

Gdy zauważymy u siebie objawy alergii, powinniśmy poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do alergologa. Specjalista ten zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem alergii. W pierwszej kolejności przeprowadzi on z pacjentem szczegółowy wywiad lekarski. W dalszej kolejności zleci wykonanie testów skórnych, a w niektórych przypadkach testów z krwi. Wynik tych badań powinien dać odpowiedź, na co uczulony jest pacjent. Jest to niezwykle ważne, bo podstawą leczenia alergii jest unikanie czynnika uczulającego. Alergia ma różne objawy, które uzależnione są od jej rodzaju.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Zobacz także:

Wspomniane już unikanie czynnika uczulającego jest w niektórych sytuacjach dość trudne. Dotyczy to choćby alergii na pyłki roślin. Wędrują one bowiem w powietrzu i bardzo łatwo się przemieszczają. Wywołują bardzo uciążliwe objawy: kichanie, wodnisty katar, duszności. Osoby uczulone powinny zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin. Do niebezpiecznej reakcji alergicznej może dojść w przypadku użądlenia. Alergia na jad owadów w niektórych przypadkach może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Podobnie może być w przypadku silnej alergii pokarmowej, np. na orzeszki ziemne.

2. Leczenie alergii wziewnej

W przypadku alergii wziewnej, np. na roztocza kurzu domowego lub sierść zwierząt, konieczne jest stosowanie nieco zaostrzonych sposobów sprzątania najbliższego otoczenia. Nie chodzi jednak o zachowanie sterylności. Wystarczy codzienne wietrzenie pomieszczeń, częste trzepanie dywanów i czyszczenie mebli tapicerowanych. Najlepiej jest również zrezygnować z ciężkich zasłon i wykładzin. Dobrze jest ponadto stosować pościel antyalergiczną oraz przyjazny alergikom odkurzacz. Leczenie alergii polega przede wszystkim na unikaniu czynnika uczulającego. Jeśli nie jest to możliwe, a objawy alergii są silne i powodują znaczny dyskomfort, lekarz może zlecić stosowanie leków antyalergicznych (antyhistaminowych lub sterydów).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze