Łącze WiFi może być przyczyną wielu dolegliwości

Choć jest niewidoczne gołym okiem, może wyrządzić wiele szkód. Jest przyczyną bólu głowy, chronicznego zmęczenia, niewyspania i problemów z koncentracją. Mowa o polu elektromagnetycznym, jakie emitują między innymi routery podłączone do komputera. Fale radiowe szczególnie niebezpieczne są dla dzieci i kobiet w ciąży.

Pole elektromagnetyczne oficjalnie odkrył w 1886 roku Heinrich Herz. Potwierdził on wcześniejsze teorie James Clerka Maxwella, który już w 1861 roku twierdził, że istnieją fale elektromagnetyczne. On z kolei rozwinął myśl Micheala Faradaya. Ten angielski fizyk zauważył bowiem, że zmienne pole magnetyczne wytwarza pole elektryczne. Tyle teorii, ale jak to jest w praktyce?  

Pole elektromagnetyczne (EM) powszechnie występuje w przyrodzie. Emituje je np. słońce. Jednak naturalne EM nie oddziałuje negatywnie na organizm, co więcej – człowiek również je emituje. Elektrosmogiem nazywamy natomiast elektromagnetyzm sztucznie generowany. Skąd się bierze?  

Rozejrzyj się dookoła. Masz przed sobą zapewne laptop, monitor komputera stacjonarnego lub smartfon. W pomieszczeniu obok stoi kolejny. W pracy używasz być może kserokopiarki, drukarki, skanera. Korzystasz z oświetlenia. W domu – ze sprzętu AGD i RTV, masz pewnie suszarkę i internetowe łącze radiowe, zwane popularnie WiFi.

Pole elektromagnetyczne generuje każde z tych urządzeń. Oczywiście różny jest jego rodzaj i odmienne natężenie. Pole EM przyjmuje bowiem wiele form: mikrofali, podczerwieni, światła widzialnego, ultrafioletu, promieniowania rentgenowskiego, promieniowania gamma czy fal radiowych. I to właśnie na falach radiowych skupimy się w tym artykule.

Dr Erica Mallery-Blythe od lat zajmuje się tym zagadnieniem. Jest ekspertem, który bada schorzenia związane z występowaniem i wpływem częstotliwości radiowych, promieniowania i innych pól elektromagnetycznych na organizm człowieka. Interesują ją szczególnie sygnały WLAN, które emituje router i ich wpływ na zdrowie.

Niestety, fale radiowe pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka nie mają. Mallery-Blythe wymienia w tym miejscu: częste i silne bóle głowy i uszu, problemy ze snem i koncentracją oraz zmęczenie. U osób, które są narażone na częste przebywanie bezpośrednio w zasięgu fal radiowych (np. pracujące przy komputerze) zauważono także zaburzenia neurologiczne.

Ogromny wpływ, jak podają badania naukowe wykonane przez badaczy z Indii, pole magnetyczne emitowane przez WiFi ma na kobiety w ciąży. Choć nie ma dowodów na to, że kobiety są bardziej wrażliwe na oddziaływanie EM, to podczas ciąży i macierzyństwa są szczególnie na nie podatne. Fale radiowe mogą zaburzać rozwój płodu i zwiększać ryzyko poronienia.

Oprócz tego nadmierna ekspozycja na pole EM może mieć także wpływ na reakcje biochemiczne zachodzące w organizmie i przez to zaburzać pracę hormonów odpowiedzialnych za płodność.

Z kolei dzieci pochłaniają aż do 60 procent więcej promieniowania niż osoby dorosłe. Dzieje się tak, ponieważ ich kości czaszki i skóra są dużo cieńsze. Poza tym absorpcja fal radiowych jest u dziecka większa ze względu na fakt, iż w ciele kilkulatka zawartość wody jest procentowo większa niż u dorosłego. A to właśnie dzięki wodzie zachodzi „wchłanianie” fal elektromagnetycznych do organizmu.

Na fakt, że elektrosmog negatywnie wpływa na zdrowie człowieka zwróciły uwagę takie międzynarodowe instytucje jak Światowa Organizacja Zdrowia i Unia Europejska. Ta druga wydała nawet akt, który ma regulować oddziaływanie pola EM na człowieka.

Zasady, które opisuje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na zagrożenia spowodowane czynnikami fizycznymi (polami elektromegnetycznymi) z dnia 26 czerwca 2013 roku Polska zobowiązana była wdrożyć do 1 lipca tego roku.

Jakie to regulacje? Dyrektywa wyznacza tzw. Graniczny Poziom Oddziaływania dla pół elektromagnetycznych i określa natężenie indukowanego pola elektrycznego. Wg przepisów ma to być częstotliwość pomiędzy 1 Hz do 3 kHz, na poziomie 1,1 V/m. Przekroczenie tych norm może wpływać na samopoczucie i zdrowie człowieka (odnosi się do pola indukowanego w ciele).

Wróćmy do Mallery-Blythe. Brytyjka od lat zajmuje się wpływem WiFi na dzieci w szkołach. Odwiedziła wiele placówek, które korzystają z łącza radiowego do połączenia z internetem. Za każdym razem miała ze sobą miernik fal radiowych.

Rozmawiała z wieloma rodzicami. Żaden z nich, choć zauważył u swoich dzieci rozdrażnienie, problemy z bólami głowy czy koncentracją, nie wiązał owych problemów z obecnością właśnie fal radiowych.

  • Jessica Lewis poszła do szkoły w 2011 roku. Niemal natychmiast zaczęła skarżyć się na ból głowy, była stale zmęczona, na nogach miała wysypkę, a jej rodzice nie wiedzieli, co się dzieje, ponieważ te dolegliwości występowały tylko w poniedziałki. W internecie trafili na forum, w którym przeczytali o wpływie fal radiowych emitowanych przez WiFi. Nie uwierzyli – opowiada specjalistka.

Dopiero później zobaczyli, że router WiFi stał bardzo blisko ławki dziewczynki, a klasa pracowała przez całe poniedziałki na laptopach.

Choć trudno w to uwierzyć, pole magnetyczne faktycznie wpływa na nasze zdrowie. Wydaje się, że sprawę z tego zaczynają sobie zdawać także decydenci na najwyższych szczeblach.

W lutym 2015 roku rząd francuski zdecydował, że połączenie WiFi w przedszkolach dla dzieci poniżej 3. roku życia będzie zakazane, a w szkołach podstawowych ograniczone do minimum.

Również niemieccy przedstawiciele władz zalecają, by korzystanie z bezprzewodowego internetu było rzadkością, zarówno w domu, jak i pracy. Podpowiadają, by zamiast tego wybierać łącze kablowe.

Czy to się uda? WiFi jest praktycznie wszędzie i nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Mało prawdopodobne wydaje się więc, że nagle zrezygnujemy z bezprzewodowego dostępu do internetu.  

Można zatem jedynie minimalizować skutki. Choć WiFi emituje promieniowanie nawet wtedy, gdy router jest wyłączony, sposobem na jego ograniczenie jest owinięcie antenki folią aluminiową w czasie, gdy z sieci nie korzystamy.

Ewa Rycerz, 12 miesięcy temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Ibuprofen czy paracetamol? Jakie leki podawać dziecku?

Ibuprofen czy paracetamol? Jakie leki podawać dziecku? Odtwórz wideo

Ibuprofen i paracetamol. Jakie mają działanie? Wielu rodziców ma dylemat, jakie leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe podawać swoim dzieciom. Czy te na bazie paracetamolu, czy ibuprofenu? Wątpliwości rozwiewa dr Anna Krysiukiewicz-Fenger, pediatra. ...

Zdrowie przedszkolaka

10 mało znanych alergenów

10 mało znanych alergenów

Alergeny znane i nieznane Na pewno wszyscy słyszeli o alergii na pyłki, zarodniki pleśni czy zwierzęta. A co z alergią na wodę, obuwie lub ćwiczenia? Sprawdź te niezwykle rzadko spotykane, a czasem nawet wymyślone alergie. Czym jest alergia? Alergia to...

Zdrowie przedszkolaka

ADHD - jak rozpoznać je u dziecka?

ADHD - jak rozpoznać je u dziecka? Odtwórz wideo

Jak rozpoznać u dziecka ADHD? ADHD często może być mylone z żywiołowością dziecka. Warto dowiedzieć się, jakie objawy świadczą o występowaniu zespołu nadpobudliwości ruchowej. Eksperci tłumaczą - aby zdiagnozować zaburzenie, konieczne jest pojawienie...

Zdrowie przedszkolaka

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Naucz się rozpoznawać słowa oznaczające alergeny Rozszyfrowanie składu produktu wypisanego na etykiecie to nie lada wyzwanie. Jednakże dowiadywanie się, co oznaczają dane zwroty jest kluczowe w przypadku alergii pokarmowej. Składniki pozyskiwane z alergenu...

Zdrowie przedszkolaka

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Tego w domu nie róbcie! Katar, kaszel i złe samopoczucie. To pierwsze objawy choroby atakującej organizm dziecka. Większość z rodziców sięga wtedy po stare, sprawdzone domowe sposoby na pokonanie wirusów. O ile dajemy dziecku do picia herbatę z lipy i...