Kwasica ketonowa – przyczyny, objawy, leczenie

Kwasica ketonowa związana jest z ciężkimi zaburzeniami metabolicznymi. To schorzenie stanowiące ostre powikłanie cukrzycy, mogące wystąpić w każdym jej rodzaju.

1. Skąd kwasica ketonowa?

Kwasica ketonowa rozwija się na tle niedoboru insuliny. Dzięki jej działaniu glukoza bez żadnego problemu przenika z krwi do komórek ludzkiego ciała. Jeśli w organizmie występuje brak insuliny, zasoby energii zaczynają być czerpane z różnych źródeł. Na przykład dochodzi do lipolizy, czyli rozkładu tłuszczów.

Ten proces wymusza powstanie ciał ketonowych, które kumulują się w tkankach i wywołują kwasicę ketonową. Niedostatek insuliny powstaje również w wyniku błędów w leczeniu, zakażeń bakteryjnych, przyswajania nadmiernych ilości alkoholu, ostrego zapalenia trzustki itp.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

To też warto wiedzieć

2. Symptomy kwasicy

Objawy kwasicy ketonowej są konkretne, jednak bardzo łatwo można je pomylić z jakąś inną, błahą dolegliwością. Jedną z najważniejszych oznak jest suchość w jamie ustnej, dodatkowo cierpimy przez oddech kwasiczy (inna nazwa to oddech Kussmaula), który charakteryzuje się głębokim i przyspieszonym oddechem, a także zapachem acetonu z ust.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów...

zobacz galerię

Kwasica ketonowa prowadzi do zniekształcania rzeczywistości, a nawet do śpiączki. Chory skarży się na nadmiernie zaczerwienione policzki oraz bóle głowy i wymioty.

Jednym z objawów kwasicy ketonowej jest silny ból głowy
Jednym z objawów kwasicy ketonowej jest silny ból głowy

3. Jak poradzić sobie z kwasicą ketonową?

W podjęciu właściwego leczenia pomocne są badania kliniczne, dzięki którym udaje się ustalić poziom zagrożenia życia. Leczenie polega przede wszystkim na obniżeniu poziomu cukru we krwi, usunięciu ciał ketonowych, a także na stosowaniu preparatów z insulinami. Pacjentowi podaje się również dożylnie 8,4 proc. roztworu dwuwęglanu sodu rozcieńczonego płynem hipotonicznym.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.