Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Krew z nosa w ciąży

Avatar placeholder
08.09.2021 16:48
Krew z nosa w ciąży
Krew z nosa w ciąży (Adobe Stock)

Krwotoki z nosa to problem wielu ciężarnych kobiet. Przyczyną krwotoków z nosa w ciąży są zmiany zachodzące w ciele kobiety. Naczynia krwionośne w nosie ciężarnej rozszerzają się, a zwiększony dopływ krwi powoduje nacisk na te delikatne naczynia, powodując ich pękanie. W rezultacie dochodzi do krwawienia. Mimo iż jest to nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość, sporadyczny krwotok nie jest z reguły groźny. Ryzyko pojawienia się krwi z nosa jest większe podczas przeziębienia, zapalenia zatok lub alergii, a także w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach.

spis treści

1. Jak zatrzymać krwotok z nosa?

Jeśli dostałaś krwotoku z nosa, usiądź, trzymaj pochyloną do przodu głowę ponad wysokością serca. Oddychając ustami uciskaj palcem wskazującym i kciukiem skrzydełka nosa w okolicy nasady przez 5-10 minut. Nie przestawaj nawet na sekundę i nie sprawdzaj, czy krwawienie ustało.

Przerywanie tej czynności mogłoby zakłócić bowiem proces krzepnięcia. Możesz przykładać również lód, który zwęża naczynia krwionośne. Trzymaj zimny okład lub paczkę mrożonek owiniętą ręcznikiem przy nosie i/lub na karku.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

W żadnym wypadku nie kładź się i nie odchylaj głowy, może to spowodować zakrztuszenie spływającą po ścianie gardła krwią. Ponadto, połknięcie krwi z nosa może spowodować nudności, a nawet wymioty.

Jeśli mimo podjętych kroków po 10 minutach krwotok nie ustąpił, kontynuuj przykładanie lodu oraz uciskanie nozdrzy przez kolejne 10 minut (chyba że krwawisz obficie). Jeżeli krwawienie nie minie po 15-20 minutach, skontaktuj się z lekarzem.

W przypadku, gdy krwotok jest wynikiem uderzenia w głowę, konieczne jest przebadanie ciężarnej, nawet jeśli krwotok jest niewielki. Podczas wizyty u lekarza należy poinformować go, jeżeli do krwotoków dochodzi często.

2. Profilaktyka krwotoków z nosa

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie krwawienia z nosa. Okazuje się, że w dużej mierze można zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia krwotoku. Wystarczy wypijać odpowiednie ilości wody i innych płynów, by błony śluzowe były dobrze nawilżone.

Wskazane jest także delikatne wydmuchiwanie nosa. Gwałtowne osuszanie nosa może bowiem prowadzić do krwotoków. Dobrym nawykiem jest także otwieranie ust podczas kichania i unikanie suchego powietrza, zwłaszcza w zimie.

Jeśli wilgotność powietrza jest zbyt mała, warto włączyć nawilżacz powietrza i nie przegrzewać sypialni. Zaleca się również ograniczenie styczności z dymem papierosowym i innymi substancjami podrażniającymi drogi oddechowe.

W celu zapobiegania wysuszeniu nosa można skorzystać z wazeliny lub specjalnych produktów nawilżających wnętrze nosa dostępnych bez recepty. Pomocne mogą okazać się również spraye lub krople do nosa z roztworem soli. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością. Stosowane w nadmiarze mogą wysuszać wnętrze nosa i dodatkowo podrażniać błonę śluzową.

Krwotok z nosa u ciężarnych jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na zapobieganie krwawieniu.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Krwawienie z nosa w ciąży - jak postąpić w czasie krwotoku, zapobieganie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze