Kręcz szyi

Kręcz szyi (torticollis, caput obstipum) powstaje w efekcie pierwotnych lub wtórnych zmian mięśni szyi lub kręgosłupa szyjnego. Objawami kręczu szyi jest charakterystyczne odchylenie szyi od osi ciała i pochylenie w jedną stronę lub skręcenie twarzy w stronę przeciwną. Występowanie i następstwa choroby są podobne jak w przypadku nadciągnięcia jakiegoś mięśnia, jednakże wystąpienie kręczu szyi może być objawem poważniejszego schorzenia.

Przyczyny kręczu szyi u dorosłych i dzieci

Kręcz szyi u dorosłych może być spowodowany następującymi czynnikami:

Polecane wideo:

  • chorobami reumatologicznymi,

  • nagłymi ruchami czynnymi i biernymi szyi,

  • złym ułożeniem głowy podczas snu,

  • uszkodzeniem kręgów szyjnych,

  • anomaliami rozwojowymi górnej części kręgosłupa szyjnego (szczególnie atlasu i kręgu obrotowego),

  • anomaliami w połączeniu atlasu z podstawą czaszki,

  • zmianami zwyrodnieniowymi szyjnej części kręgosłupa (powodują one powstawanie wyrośli kostnych, które zwężają otwory międzykręgowe i podrażniają korzenienie nerwowe).

Wrodzony kręcz szyijest spowodowany nieprawidłowym rozwojem naczyń krwionośnych w obrębie mięśnia, które doprowadzają do jego zwłóknienia. Może wynikać także z małowodzia i dysproporcji matczyno-płodowej.

Objawy i leczenie kręczu szyi

Kręcz szyi u niemowlaka charakteryzuje się tym, że noworodek stale utrzymuje przechylenie głowy w stronę skróconego mięśnia – niezależnie od pozycji, jaką zajmuje. Jednocześnie twarz niemowlęcia jest zwrócona w zdrową stronę i uniesiona ku górze. Na szyi niemowlaka z kręczem szyi da się zaobserwować napięcie obu mięśni mostkowo - obojczykowo - sutkowych, które po stronie chorej wynika ze zwłóknienia mięśnia, a po stronie zdrowej z próby poprawnego ułożenia głowy.

Leczenie tego schorzenia może odbywać się na kilka sposób. Po pierwsze, kręcz szyjny leczy się poprzez ćwiczenia rozciągające – bierne i czynne. Po drugie, lekarze zalecają noszenie kołnierza ortopedycznego. W przypadku kręczu szyi stosuje się także leczenie operacyjne lub miejscowe iniekcje botuliny (rzadko).

Choć kręcz szyi nie wywołuje bólu i tylko w szczególnych przypadkach jest sygnałem poważniejszej choroby (np. skoliozy bocznej kręgosłupa), może mieć poważne konsekwencje psychologiczne, dlatego wymaga bezwzględnego leczenia.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Kręcz szyi
Rodzina

Jak dbać o dekolt?

Jak dbać o dekolt?

Zapomniany dekolt W pielęgnacji najczęściej skupiamy uwagę na twarzy i ciele ale zapominamy o szyi, ramionach i dekolcie. Strefy te są niezwykle (...) oczyszczanie dekoltu jest niezwykle ważne. Skóra na dekolcie i szyi...

Patronaty

"Chirurgia dziecięca" od Wydawnictwa PZWL

"Chirurgia dziecięca" od Wydawnictwa PZWL

wieku dziecięcego, chirurgii prenatalnej, urazom klatki piersiowej, znamionom barwnikowym i guzkom skóry oraz przetokom i torbielom szyi. Poprzednie rozdziały zostały gruntownie zmienione lub napisane przez nowych autorów.

Maluch

Co może sygnalizować ból gardła?

Co może sygnalizować ból gardła?

, jest chrypka, utrata głosu, nieustanny kaszel. Ostra faza może objawiać się problemami z przełykaniem śliny, wyczuwalnym guzkiem na szyi, a (...) odpowiedniego leku. Zapalenie migdałków Zapalenie migdałków to kolejne, częste schorzenie,...

Newsy - choroby dziecięce

Nietypowy skutek ugryzienia przez kleszcza

Nietypowy skutek ugryzienia przez kleszcza

nie zostanie na czas usunięty. Niebezpieczeństwo rośnie, gdy pajęczak ulokuje się w okolicy głowy (jak u Evelyn) lub szyi, a także gdy zaatakuje osobę starszą (...) innych, nietypowych dla tych pajęczaków części ciała, czyli głowy,...

Ciąża

Jak przetrwać lato, będąc w ciąży?

Jak przetrwać lato, będąc w ciąży?

w niepożądane interakcje z promieniami świetlnymi. Wilgotne kompresy Stosowanie wilgotnych kompresów w okolicy szyi i czoła pozwoli ci obniżyć temperaturę