Trwa ładowanie...

Koronawirus. Dzieci przechodzą zakażenie bezobjawowo? Pierwsze duże badanie na temat COVID-19 u pacjentów pediatrii

Avatar placeholder
05.07.2020 10:58
Dzieci a COVID-19
Dzieci a COVID-19 (Getty Images)

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili największą dotychczas analizę wszystkich badań i publikacji naukowych na temat zakażenia koronawirusem u dzieci. Wyniki potwierdzają, że dzieci przechodzą COVID-19 w sposób bardzo łagodny. Wciąż jednak nie wiadomo dlaczego u pacjentów pediatrii występuje wieloukładowy zespół zapalny, który Amerykanie nazywają COVID-19-Kawasaki.

1. Koronawirus u dzieci. Badania

Naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio (USA) przeanalizowali 131 badań przeprowadzonych w 26 krajach. Większość publikacji pochodziła z Chin. Największe uwzględnione badanie zgłosił jednak zespół CDC COVID-19 z USA (2572 pacjentów).

Dzieci przechodzą zakażanie koronawirusem łagodnie
Dzieci przechodzą zakażanie koronawirusem łagodnie (Getty Images)

To dotychczas największy systematyczny przegląd badań na temat przebiegu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u dzieci. Wyniki analizy ukazały się w naukowym czasopiśmie "ClinicalMedicine".

Zobacz film: "Prof. Simon o stosowaniu chlorochiny (Arechinu) w Polsce"

"Nasze dane zostały zebrane ze 131 badań i obejmują 7780 pacjentów w całym spektrum wieku dziecięcego" - podkreślił współautor badania, dr Alvaro Moreira, adiunkt pediatrii w UT Health San Antonio.

2. COVID-19. Łagodny przebieg u dzieci

Analiza amerykańskich naukowców potwierdziła dotychczasowe przepuszczenia lekarzy, że dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem w sposób bardzo łagodny.

  • 9 proc. pacjentów pediatrii nie wykazywało objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2
  • 21 proc. na zdjęciach rentgenowskich płuc pojawiały się plamiste zacienienia
  • 5,6 proc. rozwijały się towarzyszące COVID-19 infekcje, takie jak grypa
  • 3,3 proc. zostało przyjętych na oddziały intensywnej terapii
  • zgłoszono siedem zgonów

U dzieci, podobnie jak u dorosłych, najczęstszymi objawami COVID-19 była gorączka i kaszel. Stwierdzono je odpowiednio u 59 proc. i 56 proc. pacjentów.

Naukowcy podkreślają, że z 7780 dzieci objętych badaniem, 233 miało choroby towarzyszące. Wśród tej grupy 152 dzieci miało osłabiony układ odpornościowy lub problemy z układem oddechowym i sercem.

Liczba dzieci z bardzo dobrymi wynikami badań zaskoczyła zespół badawczy. "Chociaż słyszymy o ciężkich postaciach choroby u dzieci, zdarza się to bardzo rzadko" - powiedział dr Moreira.

3. COVID-19-Kawasaki

Jak podkreślają naukowcy, ich przegląd nie obejmuje nowej fali pacjentów w Nowym Jorku, Anglii i we Włoszech, gdzie specjaliści zaczęli odkrywać wieloukładowy zespół zapalny MIS-C, któy w USA zaczęto nazywać COVID-19-Kawasaki, ponieważ daje objawy podobne do choroby Kawasakiego. Lekarze wciąż nie wiedzą, dlaczego u niektórych dzieci zarażonych koronawirusem dochodzi do tak gwałtownej reakcji.

"Nie wiemy jeszcze, co powoduje MIS-C. Wiemy jednak, że wiele dzieci z MIS-C miało wirusa, który powoduje COVID-19, lub przebywało w pobliżu osób z COVID-19. MIS-C może być poważny, nawet śmiertelnie niebezpieczny, ale stan większości dzieci się poprawiał" - wyjaśnia amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Naukowcy zwracają uwagę, że na szczęście tylko u niewielkiej liczby dzieci wystąpił wieloukładowy zespół zapalny. "Dzieci z ogólnoustrojowym stanem zapalnym miały znaczny spadek liczby limfocytów we krwi - powiedział dr Moreira. -Dzieci z dodatnim wynikiem COVID-19, które nie miały skrajnej postaci choroby, miały 42 proc. limfocytów we krwi, w porównaniu z 11 proc. u dzieci z zespołem wieloukładowym" - dodał.

U dziewięciu pacjentów pediatrycznych zaobserwowano niewydolność nerek. Tyle samo pacjentów cierpiało na niewydolność wątroby. U 19 stwierdzono wstrząs septyczny. U 42 pacjentów konieczne okazało się podłączenie do respiratora lub tlenoterapia.

Zobacz także: Koronawirus u dzieci. Nowy zespół chorobowy. Amerykanie nazwali go COVID-19-Kawasaki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze