Kołatanie serca a nerwica – jak leczyć?

Zaburzenia nerwicowe powodują powstanie objawów somatycznych. W związku z tym dochodzi do zaistnienia niezwykle silnych odczuć. Łącznie z symptomami natury psychologicznej pojawiają się dolegliwości fizyczne. Zaliczamy do nich między innymi kołatanie serca.

Kolatanie serca może być objawem somatycznym nerwicy
Kolatanie serca może być objawem somatycznym nerwicy

1. Symptomy fizjologiczne

Nadmiar emocji, sytuacje stresowe, napady paniki świadczą o rozwoju nerwicy. Lęk odczuwamy również przez objawy somatyczne. Najczęściej występuje rozszerzenie źrenic, przyspieszona akcja serca oraz szybki oddech. Kiedy zaczynamy czuć się słabo, poszukujemy rozwiązania problemu w innych chorobach. Specjalistyczne badania nie potwierdzają jednak postawionej tezy.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem
6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem [7 zdjęć]

Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe...

zobacz galerię

2. Objawy somatyczne nerwicy

Somatyczne oznaki nerwicy są dosyć typowe. Zaburzenia lękowe uaktywniają takie procesy jak nadmierne pocenie się, bóle w klatce piersiowej, problemy z wypróżnianiem, kaszel, bóle żołądka. W przypadku nerwicy funkcjonuje mechanizm błędnego koła. Oznacza to, że stan pacjenta cały czas ulega pogorszeniu. Tak naprawdę sami zaczynamy „nakręcać” występowanie objawów nerwicy.

Zobacz także:

3. Gdy kołacze serce...

Co oznacza pojęcie: kołatanie serca? Mówiąc najprościej, to doznawanie palpitacji uzewnętrzniających się pod postacią przyspieszonego, dosyć mocnego bicia serca. Palpitacje mogą być dla przykładu spowodowane nadmiarem wypitej kawy lub spożytego alkoholu. Kołatanie serca staje się również charakterystyczne dla zaburzeń nerwicowych. Jednocześnie może wystąpić ból serca, lęk oraz ucisk w klatce piersiowej. Nerwica powoduje utrudnienia w funkcjonowaniu układu oddechowego oraz krwionośnego. Przyspieszona akcja serca jest dla człowieka kolejnym powodem do stresu. Podczas ataku odczuwamy zagrożenie życia. Pacjent obawia się, że jest sam i nikt nie będzie w stanie udzielić mu pomocy. Błędne koło powoduje wzmocnienie objawów.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.