Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Katar w ciąży

Avatar placeholder
18.05.2023 21:03
Katar w ciąży
Katar w ciąży (123rf)

Katar w ciąży może zapowiadać przeziębienie, dlatego nie wolno go lekceważyć. Czasami wydzielina z nosa jest na tyle uporczywa, że cały nos boli od wycierania go chusteczkami. Choćbyś nie wiem jak starała się unikać zarazków w czasie dziewięciu miesięcy ciążybardzo możliwe, że infekcja cię nie ominie. W pierwszym odruchu zdarza się sięgać po lekarstwa, które zwykle przynoszą ulgę. Zaraz potem przychodzi otrzeźwienie: czy tabletki, syropy i krople nie zaszkodzą maluszkowi? Jak radzić sobie z katarem w ciąży? Czy stosowanie zwykłych kropli do nosa jest bezpieczne?

spis treści

1. Leki w ciąży

W ciąży podstawowa zasada brzmi: bez porozumienia i konsultacji z lekarzem nie stosuj samodzielnie żadnych leków. Nawet łagodne środki lecznicze, takie jak witaminy, preparaty na przeziębienie czy zwykłe krople do nosa, mogą mieć negatywne działanie na rozwój płodu. Najwięcej ograniczeń co do przyjmowania leków obowiązuje w pierwszym trymestrze ciąży. W tym czasie następuje bowiem organogeneza, kształtują się wszystkie ważne do życia narządy wewnętrzne dziecka. Niektórych lekarstw nie wolno stosować przez cały okres ciąży, ponieważ mogą powodować poronienie lub prowadzić do porodu przedwczesnego.

Jeśli dopadł cię katar w czasie ciąży, wypróbuj najpierw domowe sposoby leczenia. Gdy leczenie domowe nie przyniesie pożądanych rezultatów, zwróć się po poradę do lekarza, który zapisze ci bezpieczne dla dziecka leki. Może się zdarzyć, że lekarz – pomimo tego, że jesteś w ciąży – zaleci ci antybiotyk albo inny silny farmaceutyk. Takie postępowanie jest jednak konieczne, gdy choroba przyszłej mamy jest bardziej niebezpieczna dla płodu niż przyjmowanie leków. Wtedy trzeba wybrać mniejsze zło. W takiej sytuacji nie masz innego wyboru, jak zastosować się do zaleceń lekarza.

2. Domowe leczenie kataru w ciąży

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

Przeziębienie w ciąży zaczyna się zazwyczaj właśnie od kataru. Wydzieliny z nosa nie należy lekceważyć, ponieważ może rozwinąć się w poważną infekcję, np. w zapalenie płuc albo w zapalenie oskrzeli. Leczenie kataru w czasie ciąży zacznij od domowych sposobów. Do lekarza udaj się wtedy, gdy wydzielina z nosa zmieni kolor z przezroczystej na zieloną lub żółtą i ma charakter ropny. Jakie domowe sposoby są pomocne w leczeniu kataru? Na katar pomaga zjadanie czosnku i cebuli, np. w formie plasterków pokrojonych na kanapkę. Warzywa te zawierają substancje działające podobnie jak antybiotyki. W pierwszej fazie infekcji cebula i czosnek dają świetne rezultaty.

Przy silnym katarze pomoże regularne wąchanie chrzanu, który ma działanie bakteriobójcze. Możesz również zjadać dwie-trzy łyżeczki tartego chrzanu do każdego posiłku. Sięgnij również po witaminę C – ale w naturalnej postaci: owoce, warzywa, soki cytrusowe, herbata z cytryną, sok z kiszonej kapusty. Do nosa możesz zakraplać roztwór soli morskiej albo sól fizjologiczną. Nie stosuj kropli do nosa, ponieważ mogą szkodzić dziecku. Jeśli nieżyt nosa utrudnia ci oddychanie, ulgę przyniosą inhalacje z wody z solą lub inhalacje z olejku miętowego. Dobra jest również parówka z dodatkiem ziół: rumianek + lawenda + kilka kropel olejku eukaliptusowego. Pomóc mogą również parówki z majeranku albo szałwii.

Bolącą skórę pod nosem smaruj maścią majerankową, dostępną w aptece bez recepty. Jakie leki na katar są bezpieczne w samodzielnym leczeniu domowym? Roztwór wody morskiej, sól fizjologiczna, ewentualnie witamina C w tabletkach w dawce ustalonej z lekarzem. Witamina C w ciążypomaga uszczelnić naczynka krwionośne i wzmacnia odporność. Pamiętaj również o odpoczynku. Im więcej odpoczywasz, tym szybciej zdrowiejesz. Na katar pomoże ci również domowy rosół z kury. Zawiera substancje wzmagające wydzielanie śluzu w przewodach nosowych, dzięki czemu wydzielina łatwiej wydostaje się na zewnątrz. Możesz również pić ciepłe mleko z miodem. Dobre, a w dodatku zdrowe.

3. Nieżyt nosa w ciąży

Wodnista wydzielina z nosa, kichanie czy uczucie zatkanego nosa nie zawsze muszą świadczyć o przeziębieniu. Nieżyt nosa, a czasami również krwawienia z nosa, mogą wynikać również ze zmian hormonalnych zachodzących w czasie ciąży w organizmie kobiety. Zwiększone stężenie estrogenu i progesteronu u ciężarnej sprawia, że przepływ krwi przez śluzówkę nosa wzrasta i powoduje jej lekkie obrzmienie. Dolegliwość ta ustępuje zazwyczaj samoistnie po porodzie. Jeśli nieżyt nosa w ciąży jest bardzo uciążliwy, należy udać się do lekarza. Lekarz postawi dokładną diagnozę i ustali, czy za katar odpowiadają zmiany hormonalne, czy drobnoustroje infekcyjne. Uczucie zatkanego nosa i katar stają się szczególnie dokuczliwe w tzw. okresie grzewczym, kiedy w domu powietrze staje się suche. Suche powietrze skutkuje wysuszaniem błony śluzowej nosa, dlatego staraj się nawilżać powietrze w domu za pomocą specjalnego nawilżacza lub chociażby przez zawieszenie na kaloryferach wilgotnych ręczników.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze