Trwa ładowanie...

Katar u niemowląt – co robić?

Avatar placeholder
12.07.2019 14:03
Katar u niemowląt – co robić?
Katar u niemowląt – co robić? (123rf)

Nieżyt nosa u małych dzieci może być dolegliwością, która przeszkadza nie tylko w oddychaniu, ale także w jedzeniu i spokojnym śnie. Bardzo często rodzice zastanawiają się, co będzie najlepszą metodą na katar, czy leki farmakologiczne są w tym przypadku konieczne?

spis treści

1. Katar u małych dzieci

Jaka jest najczęstsza przyczyna kataru u dzieci? Doelgliwość mogą wywołać wirusy, bakterie, ale także alergeny. Przed pojawieniem się wydzieliny w nosie maluch może być rozdrażniony, może nie mieć apetytu. Na drugi dzień od pojawienia się pierwszych objawów zaczyna się wyciek z nosa. Wydzielina jest gęsta i w zależności od źródła infekcji może być mleczna lub żółta. Katar, który nie jest leczony, może doprowadzić do innych schorzeń, np. zapalenia oskrzeli, zapalenia ucha środkowego, a nawet do zapalenia płuc. Niemowlak większość czasu leży na plecach i wydzielina może spływać do gardła czy do ucha, a to prowadzi do stanu zapalnego, który wymaga włączenia antybiotyku.

Katar u małych dzieci zdarza się dość często
Katar u małych dzieci zdarza się dość często (123RF)

2. Leczenie

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Kiedy katar nie jest jeszcze duży, można zastosować domowe sposoby. Przede wszystkim bardzo ważna jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Optymalna temperatura to 21ºC. Zbyt suche powietrze może sprzyjać rozwijaniu się infekcji, dlatego trzeba wietrzyć pomieszczenie nawet kilka razy dziennie. W porze zimowej, kiedy włączone są kaloryfery, warto zawiesić na nich kamionkowe nawilżacze. Innym rozwiązaniem może być nawilżacz powietrza, który można włączać 3 razy dziennie, ale na krótki czas, czyli 10–15 minut.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos
8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos [13 zdjęć]

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się

zobacz galerię

Dla starszego dziecka warto w aptece kupić maść z dodatkiem olejków eterycznych. Taki produkt rozgrzewa, znacznie ułatwia oddychanie i łagodzi kaszel, jeśli występuje. Bardzo ważne jest podawanie większej ilości płynów. Najlepiej, aby była to niegazowana woda lub herbatki na bazie ziół, np. z owocami dzikiej róży. Do wody lub herbatki można dodać łyżeczkę miodu, który ma właściwości bakteriobójcze (pod warunkiem, że maluch nie jest alergikiem). Innym sposobem mogą być domowe inhalacje np. z soli kuchennej, tymianku, rumianku. Należy też łagodzić podrażnienia skóry wokół noska. Można do tego celu użyć maści witaminowej lub majerankowej, która dodatkowo ma właściwości bakteriobójcze. W nocy można wlać kilka kropel olejku eukaliptusowego na poduszkę dziecka – taka aromaterapia znacznie ułatwi oddychanie. Ponieważ przy katarze maluch może mieć problemy z jedzeniem, warto na ten czas wprowadzić potrawy, które są łatwe do połknięcia, np. gotowane warzywa czy owoce, gotowane chude mięso, kisiel.

Oczywiście najważniejsze jest częste oczyszczanie nosa dziecka. Najlepiej tę czynność wykonywać przed spaniem i przed jedzeniem. Na początku można oczyszczać nos solą fizjologiczną, ale przy dużej wydzielinie należy użyć kropli do nosa dla dzieci. Jednak krople do nosa nie powinny być stosowane dłużej niż 3 dni. Do oczyszczania przewodów nosowych można użyć miękkiej gruszki do nosa lub aspiratora. Przy katarze nie można podawać dziecku antybiotyku, ponieważ działa on na bakterie, a nie na wirusy. Dziecko z katarem powinno być układane częściej na brzuchu, aby umożliwić wydzielinie swobodne wyciekanie. W trakcie snu głowa dziecka powinna być ułożona wyżej niż reszta ciała.

Musisz to wiedzieć

Kiedy katar powraca i towarzyszą temu inne objawy, np. sapka, rozwolnienie u noworodka, napady kichania, należy poprosić o konsultację lekarską. Katar może w tym przypadku występować z innej przyczyny niż infekcja wirusowa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze